Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Zhvillimi i Turizmit nė Shqipėri

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi zhvillimin e turizmit nė Shqipėri gjatė viteve te fundit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve (MTKRS) dhe INSTAT.

Treguesit mė tė rėndėsishėm tė turizmit janė numri i turistėve tė huaj , dhe tė ardhurat e siguruara nga turizmi. Gjithashtu pėr tė krahasuar zhvillimin e turizmit nė njė vend ėshtė e nevojshme llogaritja e kapaciteteve turistike tė nje vendi.


Gjatė vitit 2010, numri i vizitorėve tė huaj ishte 2.3 milion, krahasuar me 1.8 milion qė ishte njė vit mė parė. Kjo tregon njė rritje me 29% krahasuar me vitin 2009. Grafikisht numri i vizitorėve tė huaj gjatė viteve tė fundit ka ndryshuar nė kėtė mėnyrė:


 

Burimi: MTKRS
Komentet dhe analiza: ODA
*Tė dhenat pėr vitin 2011, janė deri nė muajin maj


Gjatė viteve, me pėrjashtim tė vitit 2009, muaji qė ka fluksin mė tė madh tė vizitorėve tė huaj ka qėnė muaji gusht, i cili pėrputhet edhe me periudhėn e turizmit pranė plazheve tė Shqipėrisė. Ndėrkohė nė muajt e tjerė vihet re njė numėr shumė mė i kufizuar vizitorėsh. Kjo tregon qė llojet e tjera tė turizmit, pėrveē turizmit bregdetar janė tepėr tė pazhvilluara. 

Gjatė tre viteve tė fundit tė ardhurat nga vizitorėt e huaj nė Shqipėri kanė qėnė:


 

Burimi: MTKRS
Komentet dhe analiza: ODA


Sikurse shikohet edhe nga tė dhėnat, nga viti 2008, nė vitin 2009, tė ardhurat nga vizitorėt janė rritur me 11%, ndėrkohė qė numri i vizitorėve tė huaj ėshtė rritur me 34%. I njėjti trend vihet re edhe pėr periudhėn 2007-2008: tė ardhurat janė rritur me 17%, ndėrsa numri i vizitorėve ėshtė rritur me 21%. Pra edhe pse numri i vizitorėve tė huaj ėshtė njė tregues i rėndėsishėm i zhvillimit tė turizmit nė njė vend, ėshtė e domosdoshme qė tė analizohet edhe rritja e tė ardhurave nga ky aktivitet.


Ndėrkohė kapaciteti zyrtar i hoteleve ka ndryshuar sipas grafikut tė mėposhtėm:

 

Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė 2010, numri i hoteleve nė Shqipėri ishte 290, ose 19% mė shumė se nė vitin 2009. Numri i shtretėrve nė 2010 ishte 11,793, ose 8% mė shumė se nė vitin 2009. Bazuar nė kėto tė dhėna, kapacitetet e hoteleve ne Shqipėri nuk janė adaptuar ndaj rritjes sė fluksit tė vizitorėve tė huaj. Pėr kėtė arsye mund tė deduktohet se akomodimi i njė pjese tė vizitorėve ėshtė bėrė pranė shtėpive private tė individėve, nė mėnyrė tė paregjistruar.

Ėshtė e domosdoshme qė Shqipėria tė zhvillojė tė gjitha llojet e turizmit, dhe jo vetėm atė bregdetar pėr tė maksimizuar tė ardhurat. Gjithashtu duhet pėrmirėsuar cilėsia e shėrbimit, pastėrtia, rendi dhe gjithė faktorėt e tjerė tė cilėt jo vetėm tė rrisin numrin e turistėve qė vizitojnė Shqipėrinė nga kurioziteti, por edhe numrin e turistėve qė e rivizitojnė atė pasi kanė kaluar eksperienca tė kėndshme.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
Kontribues: RE