Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Pritshmėria e Jetėgjatėsisė nė Lindje

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pritshmėrin e jetėgjatėsisė nė lindje nė Shqipėri duke kryer edhe njė krahasim me rajonin. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.
Pritshmėria e jetėgjatėsisė tregon numrin e viteve qė njė i porsalindur pritet tė jetojė nėse kushtet e vdekshmėrisė nuk ndryshojnė gjatė gjithė jetės sė tij.

Duke filluar nga viti 1991, pritshmėria e jetėgjatėsisė pėr meshkujt dhe femrat nė Shqipėri ka ndryshuar sipas grafikut:

 
Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, nė Shqipėri nė vitin 2009, njė mashkull i sapolindur pritet tė jetojė 74 vjet, ndėrsa njė femėr 80 vjet. Treguesi ka ardhur vazhdimisht nė rritje, sidmos nėse krahasohet me vitin 1991, ku pritshmėria e jetėgjatėsisė ishte 69 vjet pėr meshkujt dhe 75 vjet pėr femrat. Ajo qė vihet re ėshtė se femrat kanė pasur gjatė gjithė kohės njė pritshmėri pėr jetėgjatėsinė mė tė madhe. Rritja e jetėgjatėsisė, ėshtė njė tregues i rritjes sė mirėqėnies dhe pėrmirėsimit tė kushteve tė jetesės sė popullatės.


Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria renditet e dyta pas Greqisė, lidhur me pritshmėrinė e jetėgjatėsisė. Konkretisht vendet e rajonit nė 2009, kanė kėto tregues:

 
Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Sipas tė dhėnave tė Bankės Botėrore rezulton se Greqia ėshtė vendi me pritshmėrinė mė tė lartė tė jetėgjatėsisė. Pėr meshkujt pritshmėria ėshtė 78 vjeē, ndėrsa pėr femrat 83 vjeē. Shqipėria renditet nė vend tė dytė nė rajon.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE