Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Raport krahasimor i rajonit mbi pėrqindjen e PBB-sė qė shpenzohet pėr mbrojtjen

9 vite mė parė
share()?>

Vendet e rajonit duket se kanė pasur njė sjellje jo konstante ndaj pėrqindjes sė PBB-sė tė shpenzuar pėr mbrojtje. Ajo mund tė ndahet nė dy periudha: 1988-1999 dhe 2000-2009.

Nė periudhėn e parė, 1988-1999, Kroacia e pas saj Qiproja, Sėrbia e Turqia kanė qenė shtetet qė shpenzonin mė shumė nga PBB-ja e tyre nė mbrojtje. Shtete si Bulgaria, Rumania apo Shqipėria, tė cilat kishin shifra tė larta deri nė vitin1990, pėrjetuan ulje tė ndjeshme tė tyre.

Ajo qė bie nė sy nė kėtė periudhė ėshtė se pavarėsisht tendencave, fondet e angazhuara nė mbojtje ishin tė larta.

 

Burimi i tė dhėnave: Banka Botėrore
Perpunimi dhe komentet: ODA


Nė periudhėn e dytė, pas luftės sė Kosovės, stafetėn e marrin Serbia, me 5.54% nė 2000-shin dhe Maqedonia, me 6.58% nė vitin 2001. Duket se Serbia ka vazhduar kryesimin e rajonit deri nė vitin 2005, por gjithsesi vazhdon tė jetė njė ndėr vendet e Ballkanit me angazhimin mė tė lartė tė fondeve nė mbrojtje. Nė kėtė periudhė, Shqipėria ėshtė ndėr shtetet me % mė tė ulėt tė PBB-sė sė shpenzuar nė mbrojtje deri nė vitin 2006. Nė vitin 2009, ajo la pas mė shumė se sa gjysmėn e vendeve tė rajonit, si Malin e Zi, Bosnje dhe Hercegovinėn, Rumaninė, Slloveninė, etj.

Ajo qė duhet theksuar e qė bie nė sy nga grafiku ėshtė se pas vitit 2005, vendet e rajonit duket se londrojnė nė ujėra tė pėrbashkėta pėr rolin qė po i japin mbrojtjes. Pėrqindja ndaj PBB-sė ka njė sjellje mė pak tė luhatshme, e qė duket relativisht konstante.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc