Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tendencat e shpenzimeve pėr mbrojtje nė botė

9 vite mė parė
share()?>

Utopia e “Paqes nė Botė” duket se do vazhdojė ende pėr njė kohė tė gjatė, pėrderisa 2.65% e Prodhimit tė Brendshėm Botėror shpenzohet pėr ushtrinė dhe mbrojtjen. Flitet pėr miliarda dollarė qė shkojnė pėr armė, paga pėr trupat, investime, etj. Megjithatė, vihet re se pėrqindja e fondeve pėr ushtrinė ka ardhur nė rėnie qė pas “Luftės sė Ftohtė”.


 

Burimi i tė dhėnave: Banka Botėrore
Perpunimi dhe komentet: ODA


Nė vitin 1989, Federata Ruse ishte vendi qė shpenzonte mė shumė nė Botė pėr mbrojtjen.  23.3% e PBB-sė sė saj pėrdorej pėr ushtrinė, armėt, etj, shifėr kjo 4.5 herė mė e lartė se sa e Shteteve tė Bashkuara.  Tė larta ishin edhe fondet qė angazhonin Vendet me tė Ardhura tė Larta, tė Mesme, rreth 6% tė PBB-sė.

Zhvillimet e fundit tė viteve ’80 bėn qė tensionet nė Botė tė binin. Kjo reflektohet edhe nė pėrqindjen gjithmonė e mė tė ulėt tė PBB-sė qė shtetet po shpenzonin nė mbrojtje. Pėrgjithėsisht, deri nė vitin 2000, tendenca ishte nė rėnie. Mesatarja Botėrore zbriti nga 3.94% nė vitin 1989, nė 2.26% nė vitin 2000. Interesant ėshtė fakti, se ndryshe nga c’mund tė ishte menduar, Vendet Arabe janė shtetet qė nė mėnyrė tė vazhdueshme kanė shpenzuar pjesėn mė tė madhe tė PBB-sė sė tyre nė mbrojtje.

Teksa pas vitit 2001, Shtetet e Bashkuara kanė rritur fondet pėr mbrojten, Rusia duket se i ka ulur, gjithashtu edhe Vendet Arabe, pavarėsisht sė kėto tė fundit vazhdojnė kryesimin. Viti 2008 ka shėnuar njė kthesė tė fuqishme pėr tė gjithė. Tashmė tendenca zbritėse ėshtė ndėrprerė dhe vihet re njė rritje e % sė PBB-sė qė ka nisur tė shpenzohet pėr mbrojtjen, duke pėrfshirė kėtu edhe Bashkimin Europian.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc