Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Zėrat e Buxhetit tė Ministrisė sė Mbrojtjes

9 vite mė parė
share()?>

Nga kėndvėshtrimi i buxhetit, Ministria e Mbrojtjes ka qenė ndėr ministritė me mė shumė ndryshime nė programet buxhetore pėr realizimin e misionit tė saj. Pjesa mė e madhe e kėtyre ndryshimeve lidhet me ristrukturimin dhe reformėn pėr shkak tė anėtarėsimit nė NATO.


 

Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė vitet 2004 dhe 2005, 80% e fondeve tė ministrisė menaxhoheshin nga programi “Sigurimi i Mbrojtjes”, ndėrkohė qė programet e tjera si  “Arsimi Ushtarak” apo “ Mbėshtetje Shėndetėsore” kishin njė peshė fare tė vogėl.

Viti 2007 solli njė ristrukturim thelbėsor tė programit buxhetor pėr kėtė ministri. U shkrinė disa programe, midis tyre edhe “Sigurimi i Mbrojtjes” dhe u krijuan katėr programe tė reja.

“Forcat e Luftimit” dhe “Mbėshtetja e Luftimit” zunė peshėn kryesore nė buxhet. Ndėrkohė, “Arsimi Ushtarak” dhe “Mbėshtetja Shėndetėsore” u rritėn pėrkatėsisht me 60% dhe 150%.

Njė tjetėr program, i cili ka tėrhequr gjithmonė e mė shumė fonde, ėshtė “Mbėshtetja Sociale pėr Ushtarakėt”. Shpenzimet e kaluara nė formėn e transfertave tė brendshme, kanė ardhur pėrgjithėsisht nė rritje. Nė vitin 2009 ato ishin 39% mė tė larta se sa nė vitin 2008, ndėrsa nė 2011-n janė planifikuar 52% mė tė larta se sa nė vitin 2010.


Tė dhėnat pėr vitet 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2011 i pėrkasin Buxhetit tė Konsoliduar Fillestar
Tė dhėnat pėr vitet 2008, 2009, 2010, i pėrkasin Buxhetit tė Konsoliduar pas Aktit Normativ

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc