Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Numri i Automjeteve nė Shqipėri dhe Krahasimi me Rajonin

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e mjeteve rrugore nė Shqipėri, si dhe krahasimin me vendet e rajonit pėr kėtė tregues. Tė dhėnat bazohen nė statistikat e INSTAT, Ministrisė sė Punėve Publike dhe Transportit, dhe Bankės Botėrore. Klasifikohen si automjete: autoveturat, mikrobuzat dhe kamionat e kamionēinat.

Ndėrkohė klasifikimi i mjeteve rrugore, pėrveē automjeteve pėrfshin edhe traktorėt rrugorė, motorēikletat dhe rimorkiot. Duke filluar nga viti 1998, numri i automjeteve pėr 1,000 banorė nė Shqipėri ka ndryshuar sipas grafikut tė mėposhtėm:


 

* Si automjete klasifikohen autoveturat, mikrobuzat dhe kamionat e kamionēinat

Burimi: INSTAT, Ministria e Punėve Publike dhe Transportit
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, nė Shqipėri gjatė 2010 ka patur 121 automjete pėr 1,000 banorė. E thėnė ndryshe, rezulton se ka 294,729 autovetura, 7,032 mikrobuza dhe 83,413 kamiona dhe kamionēina. Totali i mjeteve tė transportit rrugor (qė pėrfshin edhe traktorėt rrugorė, motorēikletat dhe rimorkiot) ėshtė 419,893 mjete. Krahasuar me vitin 2000, numri total i mjeteve rrugore ėshtė rritur me 126%.


Historikisht, numri i automjeteve pėr 1,000 banorė ka ardhur vazhdimisht nė rritje. Viti me rritjen mė tė madhe tė kėtij numri ėshtė viti 2000 (20% krahasuar me vitin paraardhės), ndėrsa viti me rritjen mė tė ulėt rezulton viti 2005 (3% krahasuar me vitin paraardhės).


Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria ka njė numėr mė tė ulėt automjetesh pėr 1,000 banorė. Tė dhėnat paraqiten sipas tabelės:

Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

 

Me shtimin e madh tė automjeteve nė rrugėt e Shqipėrisė, ėshtė i domosdoshėm pėrmirėsimi i infrastrukturės, edukimi i qytetarėve dhe shoferėve pėr kodin rrugor, dhe shtimi i masave pėr parandalimin e aksidenteve tė cilat kanė qėnė nė rritje tė vazhdueshme gjatė viteve tė fundit.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE