Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Aksidentet Rrugore nė Shqipėri

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e aksidenteve rrugore nė Shqipėri, si dhe numrin e tė dėmtuarve nga kėto aksidente, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT.


Duke filluar nga viti 1995, numri i aksidenteve rrugore dhe tė dėmtuarve ka ndryshuar sipas grafikut tė mėposhtėm:


 

Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, nė Shqipėri gjatė 2010 kanė ndodhur 1,564 aksidente rrugore, nė tė cilat janė dėmtuar 2,069 persona, nga tė cilėt kanė gjetur vdekjen 353 prej tyre.

Shifrat tregojnė pėr njė rritje tė vazhdueshme tė aksidenteve, kjo si pasojė e problemeve me sinjalistikėn, mungesėn e kujdesit tė shoferėve dhe tė kėmbėsorėve.


Historikisht, viti me numrin mė tė ulėt tė aksidenteve rezulton viti 2002, ku ka pasur 328 aksidente rrugore. Edhe pse infrastruktura rrugore ka ardhur nė pėrmirėsim gjatė viteve, viti 2010 mbetet viti me numrin mė tė madh tė aksidenteve dhe personave tė lėnduar nė to. Krahasuar me vitin 2009, numri i aksidenteve ėshtė rritur me 7%, ndėrsa numri i tė lėnduarve me 13%.

Bazuar nė tė dhėnat, rezulton se gjatė 2010 janė shkaktuar rreth 39 aksidente pėr 10,000 mjete transporti rrugor.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE