Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Nė ē’plazh tė Shqipėrisė tė (mos) kalojmė pushimet

9 vite mė parė
share()?>
Nga tė dhėnat e Institutit tė Shėndetit Publik, tė botuara nė njė raport nga “Open Data Albania” bie nė sy qė plazhe mė tė pastra janė Borshi, Dhėrmiu, Shėngjini, Velipoja e Himara, ndėrsa mė tė ndoturat janė nė Durrės, Kavajė, Vlorė e Sarandė.

Sipas njė studimi tė botuar ditėt e fundit nga Open Data Albania, derdhja e papėrpunuar e ujėrave tė zeza nė det ėshtė burimi mė i madh i ndotjes si dhe vatėr e sėmundjeve infektive. Nga tė dhėnat e Institutit tė Shėndetit Publik, plazhet mė tė ndotura janė nė Durrės, Kavajė, Vlorė e Sarandė. Ndėrkohė qė me cilėsi mė tė mirė paraqiten Borshi, Dhėrmiu, Shėngjini, Velipoja e Himara.

Nė Durrės “paraqiten shumė tė ndotur sidomos plazhet pranė Torres, Plepat dhe Ish-kampi i pionierėve, rreth dhjetė herė mbi normėn e lejuar. Ndotja nė plazhet e qytetit tė Durrėsit ėshtė pėrkeqėsuar shumė nga mungesa e kanalizimeve tė ndėrtimeve tė reja, sidomos nė zonėn e Plazhit”.

Ndėrsa nė plazhin e Kavajės zona mė e ndotur ėshtė ajo e Golemit dhe zona e Vaporit tė Mbytur, qė janė gjithashtu edhe ndėr plazhet mė tė populluara, thuhet nė kėtė studim.

Edhe plazhi i qytetit tė Vlorės paraqitet shumė i ndotur, sidomos zona e Shkollės sė Marinės, e cila ėshtė vlerėsuar jashtė ēdo parametri tė mundshėm dhe burim i jashtėzakonshėm infeksionesh.

Jo rastėsisht Durrėsi, Golemi dhe zona e qytetit tė Vlorės janė mė tė ndoturit. Ndėrtimet e shumta, pa kriter, pa plan urbanistik, pa shtrim rrjetesh kanalizimesh kanė qenė kanceri i kėtyre plazheve. Miklimi si zona tė bukura ishte nė tė njėjtėn kohė edhe mallkim. Ajo ēfarė ėshtė mė shqetėsuese ėshtė mungesa e planeve konkrete pėr pėrmirėsim tė situatės. Ndėrsa ISHP jep sinjalin e alarmit dhe kėrkon ndėrhyrje tė menjėhershme qė prej shumė vitesh, masat duket se nuk ekzistojnė.

Studimi vė nė dukje qė situata ėshtė problematike edhe nė plazhet “e reja” tė shqiptarėve. Ndotja e lartė e plazheve mė popullor nė vend ka bėrė qė shqiptarėt tė eksplorojnė plazhe tė reja. Kėrkesa nė rritje pėr destinacione si Shėngjini, Gjiri i Lalzit, Jala, etj, si dhe shtrimi i rrugėve ka ngjallur interesin e ndėrtuesve edhe pėr kėto zona. Qė tani janė shfaqur hotelet e para nėpėr plazhe.

Mirėpo, nėse kėto ndėrtime nuk do jenė tė kontrolluara dhe fillimisht tė ngrihet sistemi i kanalizimeve, atėherė masakra urbane do tė vazhdoj pafundėsisht dhe 316 kilometra det i kthjellėt e i pastėr nuk do tė ngelen gje tjetėr vecse njė kujtim i bukur pėr t’u treguar nėpėr fotografi.     Multimedia: Shqiptari i Italise
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 07/06/2011
Titulli i publikimit: N
Pėrshkrim i publikimit: Sipas nj
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :