Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Lejet e Ndėrtimit Sipas Qarqeve

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e lejeve tė ndėrtimit tė dhėna nė Shqipėri sipas qarqeve gjatė viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT.
Leje ndėrtimi ėshtė njė autorizim pėr tė filluar punė mbi njė projekt ndėrtimi. Leja ėshtė faza pėrfundimtare pėr planifikimin dhe autorizimin e ndėrtimit, para fillimit tė punės.

Duke filluar nga viti 2005, numri i lejeve tė ndėrtimit sipas qarqeve ka ndryshuar sipas grafikut tė mėposhtėm:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, nė Shqipėri gjatė 2010 janė dhėnė 1,845 leje ndėrtimi, ose 21% mė shumė se nė vitin paraardhės. Qyteti me numrin mė tė madh tė lejeve tė dhėna gjatė kėtij viti ėshtė Durrėsi, ku janė dhėnė 312 leje ndėrtimi. Numri i lejeve tė ndėrtimit mė i ulėt nė rrang vendi ėshtė viti 2007, ku janė dhėnė vetėm 995 leje ndėrtimi (57% mė pak se nė vitin 2006).
Gjatė kėsaj periudhe, qarku nė tė cilin janė dhėnė mė shumė leje ndėrtimi ėshtė Gjirokastra (1,626), e ndjekur nga Tirana (1,328) dhe Fieri (1,300).

Tabela e plotė paraqitet mė poshtė:

Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA


Numri i lejeve tė ndėrtimit tė miratuara gjatė tremujorit tė katėrt 2010 ishte 1,011 nga tė cilat 738 leje u miratuan pėr ndėrtesa banimi, dhe 273 pėr ndėrtesa tė tjera si hotele, ndėrtesa tregtare, etj. Krahasuar me tremujorin e katėrt 2009 ky tregues ėshtė rritur me 98.2%.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE