Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Niveli i Importit dhe Eksportit tė Vendeve tė Evropės Juglindore

9 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi nivelin e importit dhe eksportit tė mallrave nė vendet e Evropės Juglindore, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė, Bankės Qėndrore tė Republikės sė Kosovės, dhe FMN pėr vitin 2010.

Pėr tė bėrė tė mundur krahasimin midis importeve dhe eksporteve tė kėtyre vendeve, tė dhėnat janė pėrllogaritur nė pėrqindje ndaj Produktit tė Brendshėm Bruto.


Vlera e eksporteve dhe importeve ndaj PBB pėr secilin nga vendet paraqitet sipas grafikut:


 

Burimi: Banka Qėndrore e Republikės sė Kosovės, Banka e Shqipėrisė, FMN
Analiza dhe Komentet: ODA


Burimi: Banka Qėndrore e Republikės sė Kosovės, Banka e Shqipėrisė, FMN
Analiza dhe Komentet: ODA

Pėrsa i pėrket importeve, vendi me nivelin mė tė lartė ėshtė Mali i Zi (67.6%), i ndjekur nga Maqedonia (59.7%), Kosova (47.6%), Serbia (40.2%) dhe Shqipėria (35.8%) e cila ka nivelin mė tė ulėt tė importeve nė krahasim me PBB.


Lidhur me llojin e mallrave kryesorė tė importuar dhe eksportuar, ato paraqiten sipas tabelės:

Burimi: Banka Qėndrore e Republikės sė Kosovės, Banka e Shqipėrisė, FMN
Analiza dhe Komentet: ODA


Eksportet e Shqipėrisė dhe Kosovės janė nė nivele shumė tė ulta krahasuar me vendet e rajonit. Rritja e nivelit tė eksporteve ėshtė kritike nė zhvillimin e ekonomisė, dhe vende si Shqipėria dhe Kosova duhet tė kryjnė hapat e nevojshme pėr shtimin e eksporteve, pėrmes rritjes sė cilėsisė sė produkteve dhe specializimin nė mallrat dhe shėrbimet qė arrijnė t’i prodhojnė nė mėnyrė mė efiēente se vendet e tjera.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE