Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Varianca nė Buxhetin e Konsoliduar pėrgjatė vitit 2009 pėr Pagesat e Papunėsisė, Ndihmėn Ekonomike dhe Kompensimet pėr ish- tė pėrndjekurit politikė

9 vite mė parė
share()?>

Pagesa pėr papunėsinė, ndihma ekonomike dhe kompensimi pėr ish-tė pėrndjekurit politikė janė zėra tė tabelės fiskale tė Buxhetit tė Konsoliduar, nėn kategorinė e Shpenzimeve tė tjera. Ato kanė njė peshė tė vogėl kundrejt totalit tė shpenzimeve, rreth 4%-5%, por pėr shkak tė shtresave tė popullsisė qė pėrfitojnė prej tyre, ndjeshmėria ėshtė e lartė.

Nė grafikun nė vijim jepet varianca e treguesve nė Buxhetin fillestar, tė rishikuarin, tė ndryshuarin me Aktin Normativ dhe sė fundi, realizimi faktik.

Pagesat pėr papunėsinė kanė pasur njė tendencė nė rėnie nė tė gjithė rregullimet e bėra nė Buxhet, pėr tė arritur nė njė tkurrje prej 13% deri nė fund tė vitit.  Kjo ka ndodhur nė njė kohė kur papunėsia pėr vitin 2009 ėshtė rritur me rreth 14.000 veta qė nga 2008-a. Megjithatė, pavarėsisht kėsaj rritjeje, numri i personave qė pėrfitonin pagesė papunėsie u ul nga 9369, nė 9010.

Zėri i dytė, Ndihma ekonomike, deri nė fund tė 2009-s rezultoi 15.7% mė i lartė se sa parashikimi nė Buxhetin fillestar. Ky tregues u rrit lehtėsisht me Aktin Normativ dhe u finalizua me 3 miliardė lekė mė shumė deri nė fund tė dhjetorit.

Kompensimi pėr ish-tė pėrndjekurit politikė ka pasur njė variancė mė tė lartė se sa dy teguesit e tjerė dhe jo shumė tė qartė. Shuma e parashikuar pėr ta ėshtė rritur nė Buxhetin e rishikuar me 58.5% ose 1.17 miliardė lekė. Gjatė Aktit Normativ (AN) u ruajt i njėjti nivel shpenzimesh, por nė Buxhetin Faktik ky zė rezulton me njė rėnie prej 30% kundrejt AN-sė, por megjithatė, 10% mė i lartė se sa parashikimi fillestar.

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe pėrpunimi: Open Data Albania


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc