Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Remitancat nė Shqipėri dhe Kosovė

9 vite mė parė
share()?>
Remitanca quhen transfertat neto pa kundėrshpėrblim nga jashtė vendit. Kėto lloj transfertash janė njė ndėr komponentėt e llogarisė korrente nė bilancin e pagesave.
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me nivelin e remitancave gjatė viteve tė fundit nė Shqipėri dhe Kosovė. Tė dhėnat bazohen nė statistikat e Bankės sė Shqipėrisė dhe Bankės Qėndrore tė Kosovės.

Remitancat e dėrguara nga emigrantėt shqiptarė dhe kosovarė kanė ndryshuar sipas grafikut:

 
Burimi: Banka e Shqipėrisė dhe Banka Qėndrore e Kosovės
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė vitin 2009, rezulton se niveli i remitancave nė Shqipėri ėshtė 781 milionė Eur, ndėrsa nė Kosovė 506 milionė Eur. Edhe pse nė vlerė absolute niveli i remitancave tė emigrantėve nė Shqipėri ėshtė mė i lartė se nė Kosovė, duke patur parasysh qė numri i emigrantėve ndryshon, duket se niveli i remitancave nė Kosovė nė raport me numrin e emigrantėve ėshtė mė i lartė se nė Shqipėri.

Edhe pse tendenca e remitancave nė Shqipėri dhe Kosovė ėshtė e ngjashme sidomos pas krizės financiare tė viteve 2008-2009, vihet re se ritmi i rritjes sė remitancave ka rėnė mė tepėr nė Shqipėri. Konkretisht:

 
Burimi: Banka e Shqipėrisė dhe Banka Qėndrore e Kosovės
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė vitin 2009 nė tė dyja vendet remitancat janė ulur me 6% krahasuar me vitin paraardhės, por nė 2008, remitancat kanė qėnė ende nė rritje nė Kosovė (4%) ndėrsa nė Shqipėri janė ulur me 13% krahasuar me vitin 2007. Pra efekti i krizės financiare tė 2008-2009, ėshtė reflektuar mė vonė tek dėrgesat e emigrantėve kosovarė krahasuar me ata shqiptarė.

Nė afatgjatė ulja e remitancave nė tė dy vendet pritet tė sjellė rritje tė deficitit korrent, dhe ulje tė ritmit tė zhvillimit ekonomik nė mungesė tė pėrmirėsimit tė treguesve tė tjerė makroekonomikė.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE