Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Struktura e Tokės dhe Tė Ardhurat nga Bujqėsia Sipas Qarqeve

9 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi strukturėn e tokės dhe tė ardhurat nga bujqėsia dhe blegtoria nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Bazuar nė tė dhėnat e 2010, sektori i bujqėsisė ka kontribuar me rreth 18% tė Produktit tė Brendshėm Bruto, duke e bėrė atė njė sektor kyē nė zhvillimin e ekonomisė.


Nė Shqipėri, tokat bujqėsore zėnė rreth 24.2% tė tokės ndėrsa fondi pyjor dhe kullotat zėnė rreth 75.8% tė totalit. Gjatė viteve ky raport ka qėndruar thuajse konstant:


 

Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Numri i fermave bujqėsore nė Shqipėri rezulton 353,485, ku qarku me numrin mė tė madh rezulton Fieri (54,903 ferma). Numri i fermave pėr ēdo qark ėshtė nė pėrpjestim tė drejtė edhe me tė ardhurat totale nga bujqėsia dhe blegtoria.

Konkretisht tė ardhurat nga bujqėsia dhe blegtoria nė vitin 2009 sipas qarqeve rezultojnė sipas tabelės:


Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Qarku me tė ardhurat mė tė larta vjetore nga prodhimi bujqėsor rezulton sėrish Fieri, i cili siguron rreth 14.9 miliardė lek nga fermat, ku 43% e tė ardhurave vjen nga prodhimi bujqėsor dhe 57% nga prodhimi blegtoral. Ndėrkohė qarku me tė ardhurat mė tė ulta nga bujqėsia ėshtė Kukėsi, i cili siguron rreth 2 miliardė lek nė vit. ė rang vendi, rreth 62% e tė ardhurave sigurohen nga blegtoria, dhe 38% nga bujqėsia.


Sektori i bujqėsisė nė Shqipėri ėshtė aktualisht pjesa mė e pazhvilluar e ekonomisė shqiptare dhe vuan nga fragmentarizimi i thellė i sipėrfaqes sė tokės sė punueshme. Vetėm nė vitin 2010, qeveria vendosi subvencionimin e fermerėve tė cilėt mbjellin ullinj, agrume, drufrutorė dhe vreshta. Kjo masė ėshtė e domosdoshme, pasi vetėm nė kėtė mėnyrė bujqėsia shqiptare mund tė arrijė tė konkurrojė me sektorin bujqėsor tė vendeve fqinjė.


Rritja e prodhimit bujqėsor, jo vetėm qė zhvillon ekonominė dhe ul papunsinė, por mundėson uljen e ēmimeve tė produkteve kryesore jetike qė konsumohen nga popullata, si dhe ul varėsinė e vendit nga importet.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE