Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Sektori i Agroindustrisė nė Shqipėri

9 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi sektorin e agroindustrisė gjatė viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit.

Agroindustria ėshtė industria qė merret me prodhimin masiv tė produkteve bujqėsore.


Gjatė viteve tė fundit, numri i bizneseve nė sektorin agroindustrial ka ndryshuar si mė poshtė:


 

Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Nė vitin 2009, ekzistonin 2,081 biznese nė agroindustri, ose 36 mė pak krahasuar me vitin paraardhės. Ulja e numrit tė bizneseve ėshtė shoqėruar edhe me uljen e numrit tė tė punėsuarve me rreth 657 persona. Pjesa mė e madhe e bizneseve nė agroindustri ėshtė nė formėn e furrave tė bukės (1,102 biznese), e ndjekur nga bizneset e prodhimit tė qumėshtit (342), miellit (171), prodhimit tė vajit (108), verės (86), mishit (65), etj. Ajo qė vihet re ėshtė mungesa e bizneseve tė prodhimit tė duhanit, duke filluar nga viti 2007.


Pjesa mė e madhe e investimeve nė agrobiznes ėshtė kryer nga vetė bizneset, ndėrkohė qė subvencioni nga buxheti i shtetit ka qėnė thuajse zero.


Grafikisht burimet e fondeve pėr investime nė sektorin e agroindustrisė paraqiten si mė poshtė:

 

Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Sektori agroindustrisė nė Shqipėri ka potenciale tė mėdha zhvillimi. Vetėm nė vitin 2010, qeveria vendosi subvencionimin e prodhimit nė shkallė tė gjerė tė qumėshtit, si dhe prodhimin e vajit tė ullirit ekstra tė virgjėr. Kjo masė ėshtė e domosdoshme, pasi nė kėtė mėnyrė agroindustria shqiptare mund tė arrijė tė konkurrojė nė treg dhe madje tė eksportojė produktet e veta.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE