Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Prodhimi Bujqėsor nė Shqipėri

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi prodhimin bujqėsor nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Bazuar nė tė dhėnat e 2010, sektori i bujqėsisė ka kontribuar me rreth 18% tė Produktit tė Brendshėm Bruto, duke e bėrė atė njė sektor kyē nė zhvillimin e ekonomisė.


Gjatė viteve tė fundit, prodhimi bujqėsor i papėrpunuar dhe agroindustrial  ka ndryshuar si mė poshtė:

Vlera e prodhimi, ėshtė matur me ēmimet e vitit 2006
Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Nė vitin 2009, prodhimi total nga bujqėsia dhe agroindustria vlerėsohet nė 212,708 milionė lek, ku kontributi kryesor vjen nga sektori i bujqėsisė sė papėrpunuar (74.8%) ndėrkohė qė agroindustria ka kontribuar vetėm me 25.2%. Gjatė vitit 2009, prodhimi total nga bujqėsia u rrit me vetėm 1.8% krahasuar me vitin e mėparshėm, normė kjo mė e ulėt se mesatarja vjetore e viteve tė fundit (3.3%). Niveli i ulėt i rritjes sė prodhimit bujqėsor pėr 2009, mund tė shpjegohet me pėrmbytjet e mėdha nė veriun e vendit.

Pjesa mė e madhe e prodhimit bujqėsor tė papėrpunuar vjen nga blegtoria (55%), ndėrkohė qė 30% vjen nga bimėt e arave, dhe 15% nga pemėtaria. Gjatė viteve tė fundit, vihet re njė rritje e peshės sė pemėtarisė dhe ulje e peshės sė prodhimit blegtoral.


Grafikisht pesha e kategorive nė prodhimin bujqėsor tė papėrpunuar paraqitet si mė poshtė:

 

Vlera e prodhimi, ėshtė matur me ēmimet e vitit 2006
Burimi: Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit, dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Analiza dhe Komentet: ODA


Sektori i bujqėsisė nė Shqipėri ėshtė aktualisht pjesa mė e pazhvilluar e ekonomisė shqiptare dhe vuan nga fragmentarizimi i thellė i sipėrfaqes sė tokės sė punueshme. Vetėm nė vitin 2010, qeveria vendosi subvencionimin e fermerėve tė cilėt mbjellin ullinj, agrume, drufrutorė dhe vreshta. Kjo masė ėshtė e domosdoshme, pasi vetėm nė kėtė mėnyrė bujqėsia shqiptare mund tė arrijė tė konkurrojė me sektorin bujqėsor tė vendeve fqinjė.

Rritja e prodhimit bujqėsor, jo vetėm qė zhvillon ekonominė dhe ul papunsinė, por mundėson uljen e ēmimeve tė produkteve kryesore jetike qė konsumohen nga popullata, si dhe ul varėsinė e vendit nga importet.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE