Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Popullsia nė Tiranė nė vitet 2001-2009

9 vite mė parė
share()?>
Tirana ėshtė njė ndėr qytetet mė tė synuara pėr banim nga shqiptarėt. Ndėr vite ajo ka qenė mikpritėse e shumė tė ardhurėve nga rrethet, por edhe shumė tė tjerė janė larguar prej saj. Gjithsesi, ritmet e numrit tė banorėve nė kryeqytet kanė gjithmonė rritėse.


 

Burimi i tė dhėnave: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Vitet 2003-2005 kanė shėnuar rritjet mė tė larta, me 4.8%-6.1%. Vetėm nė vitin 2004 popullsia e Tiranės u rrit me rreth 33.000 banorė dhe po aq gjatė 2005-s. Pas kėtyre viteve, duket se ka patur njė normalizim tė ardhjeve nė Tiranė dhe rritja e popullsisė ishte mesatarisht 1.7% nė vit. Nė njė krahasim absolut, nga viti 2001 nė vitin 2009, Tirana ka plot 148.000 banorė mė shumė. Kjo shifėr ėshtė pėrafėrsisht sa popullsia e njė rrethi relativisht tė madh, si pėr shembull Vlora apo Fieri. Nė bazė tė shifrave zyrtare, nė vitin 2009, nė Tiranė banon rreth 20% e gjithė popullsisė sė Shqipėrisė.

Studimi i banorėve tė ardhur dhe atyre tė larguar nė Tiranė ėshtė shumė interesant. Periudha 2001-2005 ka shėnuar shifrat mė tė larta tė tė ardhurėve. Pėr cdo vit ka pasur mbi 15.000 tė ardhur mė shumė se tė larguar dhe nė 2005-n kjo diferencė shėnoi rekordin me 29.271 banorė. Nė fakt, prirja pėr ardhjen drejt kryeqytetit ėshtė shumė natyrale. Por vėmendjen e tėrheq fakti se nė vitin 2005 numri i tė larguarve ishte mbi 42.000 banorė, eksodi mė i madh nga Tirana.  


 

Burimi i tė dhėnave: Bashkia Tiranė
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Edhe viti 2006 shėnoi shifra tė larta tė lėvizjes sė popullsisė, por gjithsesi, qė nga ky vit vihet re njė stabilizim i popullsisė kryeqytetase, fakt qė reflektohet edhe nga rritja nė masėn 1.6% e popullsisė nė vitin 2009, krahasuar me njė vit mė parė.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc