Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shoqėri Biznesi tė Regjistruara sipas rretheve viti 2019

2 muaj mė parė
share()?>
Open Corporates Albania ėshtė njė databazė e krijuar dhe mirėmbajtur nga organizata AIS. Nė kėtė databazė janė publikuar tė dhėna pėr Shoqėri Biznesi tė regjistruara nė vitit 2019 nga 1 janari deri 31 dhjetor. Kėto tė dhėna sė bashku me dokumentet aksesohen lehtėsisht pėrmes pasaportave ku informacioni zbardh identitetit, objektin e veprimtarisė, strukturėn menaxheriale, zotėruesit ndėr vite, vlera tė kapitalit, performancėn dhe ēėshtjet ligjore qė karakterizojnė Biznesin. Gjithashtu pasaporta lidh (linkon) tė dhėna pėr Tendera dhe pagesa nga Thesari i Shtetit bėrė nė favor tė kėsaj shoqėrie. Nė kėtė artikull po agregojmė tė dhėna pėr Shoqėri Biznesi sipas rrethit , vendndodhjes gjeografike ku bizneset kanė selinė. Ky informacion shėrben pėr tė njohur shpėrndarjen gjeografike tė zonave dhe mundėsive tė biznesit tė krijuara nė vitin 2019.
Nė vitin 2019 nė vend janė regjistruar 3 291 (tre mijė e dyqind e nėntėdhjetė e njė) shoqėri biznesi tė formave shoqėri aksionare SHA dhe shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar SHPK. Tirana shėnon 60% tė numrit tė shoqėrive tė krijuara nė vitin 2019. Janė 1896 shoqėri tė themeluara dhe regjistruara nė kėtė rreth. Ndėrkohė kėto shoqėri kanė 46.6% tė totalit tė kapitalit aksionar. Rethi qė pason sipas numrit ėshtė Durrėsi me 390 shoqėri biznesi tė krijuara ose 11.85% e totalit tė shoqėrive tė krijuara nė vend gjatė 2019. Vlora dhe Fieri pasojnė me 120 dhe 102 shoqėri biznesi secila. Lezha, Shkodra, Elbasani, Kamza dhe Korēa apo Berati janė gjithashtu rrethe me njė numėr tė konsiderueshėm shoqėrish tė reja tė biznesit tė themeluara nė vitin 2019. Ndėrkohė sa i takon kapitalit aksionar megjithėse me njė numėr tė ulėt shoqėrish Korēa ka vlerė tė lartė kapitali. Kėshtu Korēa me 56 shoqėri shėnon 40% tė totalit tė kapitalit aksionar tė shoqėrive tė themeluara nė vend gjatė vitit 2019. Por kjo nuk pėrkon me njė situatė tė mirė tė injektimit tė kapitalit privat pasi vlera rritet pėr shkak tė njė shoqėrie publike (nėn pronėsi tė bashkisė Maliq) tė themeluar kėtė vit dhe me kapital aksionar tė lartė prej 3.5 miliard lekė.

Tė dhėnat: Qendra Kombėtare e Biznesit
Pėrpunimi dhe Analiza: Open Corporates Albania


Shoqėritė e regjistruara nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit nė 2019 sipas rretheve

 
Tė dhėnat: Qendra Kombėtare e Biznesit
Pėrpunimi dhe Analiza: Open Corporates Albania

Nė excelin qė shoqėron kėtė artikull dhe ėshtė vendosur nė fund tė tij janė tė listuara shoqėritė sipas rretheve ku janė themeluar. Gjithashtu nė databazėn Open Corporates Albania janė krijuar pasaporta me informacion, tė dhėna dhe dokumente tė aksesueshme pėr publikun pėr tė gjitha shoqėritė e biznesit tė themeluara nė vitin 2019. Makina e kėrkimit e databazės bėn tė mundur kėrkimin dhe listimin e shoqėrive sipas emrit, zotėruesve, ish zotėruesve, llojit tė aktivitetit, origjinės sė kapitalit, vlerės sė kapitalit, vitin e themelimit, statusin, licencat e shoqėrive. 
Shoqėritė e themeluara dhe regjistruara nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit gjatė Vitit 2019, kanė njė kapital aksionar dhe vlerė kuotash nė total prej  8 970 697 392.82 (tetė miliard e nėntėqind e shtatėdhjetė milion e  gjashtėqind e nėntėdhjetė e shtatė mijė e treqind e nėntėdhjetė e dy) Lekė. Open Corporates Albania ėshtė njė databazė me tė dhėna tė hapura, me informacion lehtėsisht tė aksesueshėm pėr shoqėri biznesi qė veprojnė nė vend.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Corporates Albania