Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Treguesit e Ndihmės Ekonomike nė Shqipėri

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e familjeve qė marrin ndihmė ekonomike nė Shqipėri dhe shpėrndarjen sipas qarqeve, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT dhe Ministrisė sė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta.

 

Ndihma ekonomike ėshtė njė ndihmė nė para pėr familjet e varfra dhe shpėrndahet ēdo muaj. Ajo mund tė jetė e pjesshme ose e plotė nė varėsi tė tė ardhurave tė familjes.

 

Numri i familjeve shqiptare tė cilat pėrfitojne ndihmė ekonomike dhe shuma e ndihmės gjatė viteve ka ndryshuar sipas grafikut:

 


 
 

Burimi: INSTAT, Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe Analiza: ODA

 


 

Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, nė Shqipėri gjatė 2010 kanė perfituar ndihmė ekonomike 97,540 familje, dhe vlera mesatare e fondit tė ndihmės ekonomike nė rrang kombėtar ka qėnė 347,465 mijė lek nė muaj.

 

Shifrat tregojnė pėr njė ulje tė numrit tė familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike nė krahasim me vitin 2005 dhe 2006, por per njė tendencė nė rritje gjatė 3 viteve tė fundit. Ndėrkohė fondi i ndihmės sociale ka pasur nė rritje tė vazhdueshme duke filluar nga viti 2007, dhe krahasuar me vitin 2009 ky fond ėshtė rritur me 5% .

 
 
Bazuar nė tė dhėnat, rezulton se gjatė vitit 2010 qarku i Shkodrės ka numrin mė tė madh tė familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike:
 
 
 

Burimi: INSTAT, Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe Analiza: ODA

 


 

Nė Shkodėr rezulton se ka 15,433 familje qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike. Ndėrkohė qarku me numrin mė tė ulėt tė familjeve me ndihmė ekonomike rezulton Durrėsi, me vetėm 1,442 familje nė nevojė.

 

Edhe pse krahasuar me gjashtė vite mė parė, numri i familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike ėshtė mė i ulėt, gjatė tre viteve tė fundit vihet re njė tendencė nė rritje e numrit tė familjeve tė varfra, gjė qė ėshtė shoqėruar edhe me rritjen e fondit tė nevojshėm pėr mbėshtetjen ekonomike.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE