Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Popullsia nė Botė, Europė dhe Rajon viti 2019

2 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania po zbardh tė dhėna mbi Popullsinė Botėrore. Informacioni ka burim UNFPA. Autoritetet e ndryshme kombėtare dhe organizatat ndėrkombėtare mund tė pėrdorim metodologji tė ndryshme pėr mbledhjen, pėrpunimin dhe analizimin e tė dhėnave. Pėr tė bėrė tė mundur krahasueshmėrinė nė nivel ndėrkombėtar tė tė dhėnave, UNFPA mbėshtetet nė metodologjitė standarde tė pėrdorura nga burime kryesore tė statistikave. Nė disa raste tė dhėnat nė kėto tabela ndryshojnė nga ato tė krijuara nga autoritete kombėtare. Sipas databazės pėr popullsinė tė UNFPA, tabelat statistikore janė bazuar nė sondazhet e pėrfaqėsuesve kombėtar tė departamenteve tė Popullsisė dhe Shėndetit (DHS) dhe Sondazhet e Grupeve tė Treguesve tė Shumėfishtė (MISC); vlerėsime tė organizatave tė Kombeve tė Bashkuara dhe vlerėsime ndėrmjet agjencive. Ato gjithashtu pėrfshijnė vlerėsimet dhe parashikimet e fundit mbi popullsinė (World Population Prospects). Informacioni pasqyron pėrgjithėsisht informacion nė dispozicion nga Janari 2019.
Sipas dataset UNFPA popullsia botėrore Janar 2019 ėshtė total 7 794 798 739 (shtatė miliard e shtatėqind e nėntėdhjetė e katėr milion e shtatėqind e nėntėdhjetė e tetė mijė e shtatėqind e tridhjetė e nėntė). Azia ka numrin mė tė madh tė popullsisė 4.6 miliard njerėz ose 59.54% e popullsisė nė rang botėror. Vlen pa Azisė Afrika me 1 340 598 147 (njė miliard e treqind e dyzet milion e pesėdhjetė e katėr mijė e shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė). Afrika sot ka 17.2 % tė popullsisė botėrore. Kėto dy kontinente kanė ė pėrqendruar popullsinė dhe burimet njerėzore mazhoritare nė botė. Nė perspektivėn e prodhimit dhe konsumit ekonomikisht kėto dy vende premtojnė mė shumė se Europa apo Amerika e Veriut. Pas tyre vjen Europa me vetėm 9.59% tė popullsisė dhe Amerika Latine me Karaibet m 8.39%. Amerika veriore ka vetėm 4.73 % tė popullsisė botėrore. Nė fund qėndron Oqeania.

Popullsia Sipas Rajoneve 2019

Nė kontinentin e vjetėr Europian Shtetet me popullsinė mė tė madhe sipas tė dhėnave tė UNFPA ėshtė Rusia e cila pasohet nga Turqia. Gjermania qėndron nė vendin e tretė e pasuar nga Britania, Franca dhe Italia. Shqipėria qėndron nė vendin e tridhjetė e tretė ndėrsa Serbia dhe Kroacia janė vendet me popullsi mė tė lartė nė rajonin tonė. Shteti europian me mė pak popullsi ėshtė Islanda.

 
Burimi: Organizata e Kombeve tė Bashkuara UNFPA

Popullsia sipas Shteteve 2019
 

Nė rang botėror sipas shteteve dhjetė “superfuqitė demografike” janė: Kina 18.4% e totalit, India 17.7% tė totalit botėror, Shtetet e Bashkuara me 4.2%, Indonezia, Pakistani, Brazili, Nigeria, Bangladeshi, Rusia, Meksika.


Popullsia Botėrore sipas Shteteve 2019


Popullsia Botėrore ėshtė njė indikator shumė i rėndėsishėm pėr zhvillimin e rajoneve apo shteteve. Nė dekadat e fundit trendi dhe dinamika e vendeve ka pėsuar ndryshime si pasojė e migrimit dhe disnivelit tė indikatorėve tė lindshmėrisė nė shtete tė ndryshme.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Oda