Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

15 ORGANIZATA KUNDER PROPOZIMEVE LIGJORE TE QEVERISE PER MEDIAT data 10 dhjetor 2019

5 muaj mė parė
share()?>
Ne, njė grupim prej 15 organizatash tė gazetarėve dhe shoqėrisė civile, nė mėnyrė tė pėrsėritur, duke filluar nga Dhjetori i vitit 2018, pėrmes deklaratave tona publike i kemi kėrkuar qeverisė tė tėrheqė dy projektligjet e prezantuara publikisht si Paketa Antishpifje, duke renditur tė gjitha kundėrtitė tona.

Gjithashtu, pas dorėzimit tė kėtyre dy projektligjeve nė Kuvendin e Shqipėrisė, i bėjmė thirrje Kuvendit qė, nė rast se qeveria nuk i tėrheq kėto projektligje, t’i rrėzojė ato menjėherė. Kėto dy projektligje cėnojnė lirinė e shprehjes dhe tė medias nė vend, si dhe bien ndesh me parimet ndėrkombėtare tė parashikuara nė nenin 19 tė Deklaratės Universale tė tė Drejtave tė Njeriut, nenin 19 tė Paktit Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat Civile dhe Politike, nenin 19 tė Konvetės Amerikane pėr tė Drejtat e Njeriut, nenin 10 tė Konventės Evropiane tė tė Drejtave tė Njeriut, etj.

Organizatat vėrejnė se dy projektligjet pjesė e paketės antishpifje i akordojnė AMAs dhe AKEP-it, kompetenca gati gjyqėsore, me natyrė sanksionuese ndaj operatorėve mediatikė, ndėrkohė qė kėto organe, edhe pse tė pavarura sipas ligjit nuk ofrojnė garanci funksionale pėr tė qenė efektivisht tė pavarura, sikurse janė organet e pushtetit gjyqėsor.

Shqipėria ka mjaftueshėm ligje qė rregullojnė ēėshtjet kur media shkel tė drejtat e tė tjerėve dhe ēdo ndėrhyrje tjetėr, si dhe nė kėtė drejtim ka patur disa precedentė tė gjykuar nė sistemin tonė gjyqėsor.

Nevoja pėr tė patur vetėrregullim tė medias dhe JO rregullim ligjor tė saj, merr rėndėsi tė veēantė nė ato shtete me demokraci nė tranzicion, sikurse ėshtė vendi ynė, ku shpesh mediat janė tė lidhura me interesat e njohura tė biznesit, tė partive politike. Vetėrregullimi ėshtė kombinim i standarteve qė pėrcakton kodet e duhura tė sjelljes pėr median, tė cilat janė tė nevojshme pėr tė mbėshtetur lirinė e shprehjes dhe pėr tė mundėsuar qė kjo sjellje tė monitorohet dhe tė mbahet e pėrgjegjshme. Vetėrregullimi ruan pavarėsinė e mediave dhe e mbron atė nga ndėrhyrjet partizane tė qeverisė.

Organizatat i bėjnė thirrje Qeverisė Shqiptare dhe Kuvendit tė Shqipėrisė tė marrin parasysh tė gjitha kundėrshtitė e pėrsėritura nga ana e institucioneve ndėrkombėtare (tė tilla si OSBE, BE, Kėshilli i Europės dhe Kombet e Bashkuara), prezenca e tė cilave kontribuon nė vendin tonė pėr sundimin e shtetit tė sė drejtės dhe tė drejtave tė njeriut, tė shprehen qartė dhe publikisht mbi projektligjet nė fjalė, si masa nė dhunim tė lirisė sė shprehjes.

Gjithashtu, kjo thirrje e organizatave lokale ėshtė mbėshtetur gjatė dy ditėve tė fundit dhe nga tetė organizatat ndėrkombėtare mė tė rėndėsishme nė adresimin e ēėshtjeve qė lidhen me lirinė e medias dhe tė shprehjes, si dhe nga Federata Ndėrkombėtare e Gazetarėve IFJ (me 600 mijė anėtarė nga 140 vende tė botės) dhe Federata Europiane e Gazetarėve EFJ ( me 320 mijė anėtarė nga 45 vende)

deklaratėn e pėrbashkėt tė sė cilėve e gjeni bashkėlidhur.

Lista e organizatave firmėtare:

BIRN Albania
Civil Rights Defenders
Citizens Channel
Faktoje
Instituti Shqiptar i Medias
Instituti Shqiptar i Shkencave promotor i Open Data Albania
Kėshilli Shqiptar i Medias
Komiteti Shqiptar i Helsinkit
Lidhja e Gazetarėve tė Shqipėrisė
New Media Network
Qendra Res Publica
Qendra Shqiptare MediaLook
Qendra Shqiptare pėr Gazetari Cilėsore
Shoqata e Gazetarėve Profesionistė tė Shqipėrisė
Unioni i Gazetarėve Shqiptarė

Multimedia: AIS
Kategoria e medias: Website
Titulli i publikimit: 15 ORGANIZATA KUNDER PROPOZIMEVE LIGJORE TE QEVERISE PER MEDIAT data 10 dhjetor 2019
Pėrshkrim i publikimit: Ne, njė grupim prej 15 organizatash tė gazetarėve dhe shoqėrisė civile, nė mėnyrė tė pėrsėritur, duke filluar nga Dhjetori i vitit 2018, pėrmes deklaratave tona publike i kemi kėrkuar qeverisė tė tėrheqė dy projektligjet e prezantuara publikisht si Paketa Antishpifje, duke renditur tė gjitha kundėrtitė tona.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :