Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

7 janar 2020, Top Story Media Program: 1 nė 3 tendera pa garė tė ndershme, Tė dhėna tė hapura nxisin gazetarinė investigative dhe denoncojnė korrupsionin me para tė taksapaguesve shqiptar

3 muaj mė parė
share()?>

Nė datėn 7 janar emisioni investigative TopStory denoncoi forma tė mashtrimit pėrmes tenderimeve prokurimeve publike nė vend. Gazetarja Entela Bajramaj dhe ekipi i Tv Kombėtar Top Channel, sollėn nė Top Story fakte tronditėse si mbajtja e njė nė ēdo tre tendera pa garė tė ndershme.  300 milion euro, para tė taksapaguesve rezultojnė ēdo vit tė humbura, abuzuara dhe vjedhura pėrmes tenderimeve me element klientelist.

 

Organizata AIS promotore e tė dhėnave tė hapura nė Shqipėri kontribuoi nė kėtė investigim tė guximshėm televiziv, pėrmes tė dhėnave tė ēliruara nga tre databaza tė rėndėsishme me tė dhėna tė hapura. Konkretisht:

• Tė dhėna pėr tenderime dhe kontrata me problem tė garės tė publikuara nė portalin Open Procurement Albania 

• tė dhėna pėr shoqėri klienteliste tė publikuara tek Open Corporates Albania

• dhe tė dhėna pėr pagesa nga Buxheti i Shtetit tė publikuara nė Spending Data Albania.

 Veē tė dhėnave tė hapura tė mara nga databazat tona, me argumente tė qarta dhe denoncuese kontribuoi nė kėtė Program edhe artikulimi i drejtoreshės sė AIS Aranita Brahaj mbi defekte tė procedurės sė tenderimeve. 

Korrupsioni ėshtė njė nga ēėshtjet mė problematike pėr vendin. Institucionet e drejtėsisė apo mekanizmat antikorrupsion nė vend janė tė dobėta deri jo ekzistente. Kundrejt kėsaj media dhe organizatat watch dog vijojnė tė denoncojnė fakte dhe kontribuojnė kundėr abuzimeve me para publike. Prej katėr vitesh AIS zbardh tė dhėna dhe vlerėson riskun pėr parregullsi nė tenderim njohur si RedFlag Prokurime duke zbardhur informacion dhe defekte tė garės pėr ēdo tender tė mbajtur nga Bashkitė, Fondi Shqiptar i Zhvillimit, Autoriteti Shqiptar i Rrugėve, Sektori Shėndetėsi, Agjencia e Blerjeve tė Pėrqendruara, Shoqėritė me Zotėrim Publik.

Programi Top Story dhe Promo janė tė vendosura nė kanalin YouTube 
 

 
Multimedia: Top-Channel
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 7 janar 2020
Titulli i publikimit: 7 janar 2020, Top Story Media Program: 1 nė 3 tendera pa garė tė ndershme, Tė dhėna tė hapura nxisin gazetarinė investigative dhe denoncojnė korrupsionin me para tė taksapaguesve shqiptar
Pėrshkrim i publikimit: Nė datėn7 janar emisioni investigative TopStory denoncoi forma tė mashtrimit pėrmes tenderimeve prokurimeve publike nė vend.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :