Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Top Story/ Albcontrol dhe Policia e Shtetit, tendera tė fryrė dhe tė dyshimtė

5 muaj mė parė
share()?>
Njė tjetėr rast i dyshimtė ėshtė tenderi pėr uniformat e policisė. Nė gusht tė vitit qė lamė pas, qeveria akordoi njė fond prej 23 milionė euro pėr uniformat e reja verore dhe dimėrore tė policisė pėr katėr vite. Njė shumė kjo rreth trefish mė e lartė. Po tė shikojmė prokurimet nga shtatori 2013 deri nė qershor 2019, pra pėr rreth 6 vjet, qeveria ka shpenzuar rreth 7,8 milionė euro pėr uniformat e policisė. Ndėrsa sot, ky tender ka kapur shifra marramendėse.

“Tenderat mė abuzivė, tė paktėn ata qė kanė bėrė mė tepėr bujė. Ka qenė tenderi i blerjes sė uniformave tė policisė. Njė tender qė u diskutua jashtėzakonisht shumė pėr shkak tė kostove jashtėzakonisht shumė tė larta. Ne na kushtoi 3 mijė euro njė uniformė policie, qė kishte njė kapotė, njė palė kėpucė, dy plė pantallona dhe dy kėmisha. Tė gjitha kėto kushtonin tre mijė euro ndėrkohė qė me njė llogari tė thjeshtė nėse do tė ishin blerė nė dyqanet e rrobaqepėsive nė Tiranė pa pasur as tendera as garė asgjė. Tė gjitha nuk do tė shkonim mė shumė se 50 mijė lekė pėr njė efektiv policie”, tregon Panajot Soko.Duke qėndruar tek uniformat e policisė sė shtetit. Kulmi i abuzimit arrin kur njė kompani e dėnuar pėr afera korruptive. Bėhet fjalė pėr “Gjergjefi Sh.p.k”, qė ėshtė hetuar disa herė pėr korrupsion pėr tenderat e uniformave tė policisė.

Hetimet nisėn nė vitin 2011 dhe u iniciuan pas denoncimit tė deputetėve tė Partisė Socialiste, tė cilėt mbi bazėn e denoncimeve publike gjetėn njė dėm ekonomik 1.5 miliardė lekė tė reja.

Sot situata ka ndryshuar, korrupsioni ėshtė harruar dhe me kėtė kompani ka nisur bashkėpunimi. Partia Socialiste, nė vitin 2018, i jep sėrish tenderin pėr uniformat, kompanisė Gjergjefi sh.p.k.

“Nė pėrgjithėsi pėr procesin e tenderimit nė Shqipėri ka njė hije tė madhe. Pėr kėtė flasin edhe institucionet ndėrkombėtare qė bashkėpunojnė me ne si banka botėrore, fondi monetar, kombet e bashkuara, bashkėpunimet me qeveritė e ndryshme” tregon Suzana Guxholli

Nė vitin 2016, dy kompani, u kapėn me pėrgjime, pėr shkak tė aferave me tenderat pėr ushqimin nė burgje. Administratorėt e tyre u arrestuan dhe u dėnuan, por sot sėrish kėto kompani vijojnė tė marrin fonde publike.

“Prokuroria filloji njė ndjekej penale kundėr katėr operatorėve nė garė tė cilėt u regjistruan gjatė pėrgjimeve me njė zyrtarė tė drejtorisė sė pėrgjithshme tė burgjeve. Ēfarė ndodhi me kėta operator? Dy prej tyre ndryshuan emrat, ndėrkohė qė administratoret ishin nė masė arresti nė burg kompanitė vazhdonin tė fitonin tendera. Madje jo vetėm me institucionet me bashkitė por edhe me kryeministrinė apo me shėrbimin informativ”, thotė Aranita Brahja, Drejtuese e Open Data Albania.

Albcontrol, kompania shtetėrore qė menaxhon dhe kontrollon hapėsirėn ajrore tė Shqipėrisė, thyen rekordin pėr fryrjen e fondeve tė tenderave. Kėshtu, ky institucion, alokoi njė tender rreth 500 mijė euro pėr ti mėsuar gjuhėn angleze, 10 punonjėsve tė saj. Duket qartazi, qė njė kurs anglishtje i tillė, nuk kushton as nė Harvard apo Oksford.

Ndėrkohė nė muajin nėntor tė vitit 2019, Albcontrol hapi njė tender me vlerė rreth 400 mijė euro, pėr kontrollin mjekėsor tė punonjėsve tė saj, qė njihet ndryshe si Check Up. Edhe ky ishte njė tender tejet abuziv, pėr dy arsye. E para punonjėsit e Albcontrol janė zyrtarė shtetėror dhe pėr pasojė nuk mund tė trajtohen ndryshe nga administrata shtetėrore. E dyta, shėrbimin e Check e ofron njė koncesion i qeverisė, i miratuar nė vitin 2015, dhe ku mund tė pėrfitojnė falas shėrbimin nė ēdo qendėr shėndetėsore. Dhe e treta, shifra e tenderit prej 400 mijė euro pėr 332 punonjės qė ka Albcontrol, ėshtė tepėr e fryrė. Nėse e pėrpjestojmė kėtė shifėr, i bie qė ēdo punonjės i Albcontrol do tė paguajė rreth 1200 euro pėr njė kontroll mjekėsor.

Tendera tė ēuditshėm e njėkohėsisht tė dyshimtė, janė me qindra. Kjo ka bėrė qė edhe qytetrėt tė humbasin besimin tek shėrbimet dhe investimet publike, pėr shkak tė shpėrdorimit tė fondeve publike.

 “Krijohet njė mosbesim shumė i fortė mes publikut dhe shtetit. Nėse ti vėren se kėtu bėhen tendera korruptim qė nuk na shėrbejnė ne, por shkojnė pėr tė majmur tre katėr njerėz, apo njė grup politikanėsh dhe burokratėsh. Nuk e kuptoj pse unė duhet tė paguaj taksat nė shtet. Unė jam mė i prirur tė jem informal, dhe siē thotė populli t’ja fus shtetit, sepse ėshtė njė shtet tek i cili nuk kam besim. Pra ia tenderi nuk ėshtė njė lek qė thjesht po vidhet tani, efektet e tij janė shumė mė tė mėdha”, tregon Koloreto Cukali. Multimedia: Gazeta Shqip
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 7 Janar 2020 | 21 : 41
Titulli i publikimit: Top Story/ Albcontrol dhe Policia e Shtetit, tendera tė fryrė dhe tė dyshimtė
Pėrshkrim i publikimit: Njė tjetėr rast i dyshimtė ėshtė tenderi pėr uniformat e policisė. Nė gusht tė vitit qė lamė pas, qeveria akordoi njė fond prej 23 milionė euro pėr uniformat e reja verore dhe dimėrore tė policisė pėr katėr vite. Njė shumė kjo rreth trefish mė e lartė. Po tė shikojmė prokurimet nga shtatori 2013 deri nė qershor 2019, pra pėr rreth 6 vjet, qeveria ka shpenzuar rreth 7,8 milionė euro pėr uniformat e policisė. Ndėrsa sot, ky tender ka kapur shifra marramendėse.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :