Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Koncensionet dhe tenderat! Brahaj tregon shkeljet: Si pėrmes “Shqipėria 1 Euro” po favorizohen bizneset

5 muaj mė parė
share()?>
Drejtuesja e Open Data Albania, Aranita Brahaj, nė njė intervistė tė dhėnė sot pėr gazetaren e Fax News Mirilda Tili, ka folur mbi koncensionet qė janė shėnuar me flamur tė kuq.

Brahaj tha se qendra qė ajo drejton monitoron tenderimet publike nė vend, dhe vlerėson riskun nė bazė tė disa elementėve qė janė numri i kompanive qė janė nė garė, apo kushtet shepesheherė klienteliste qė vendosin institucione tė caktuara.“Algoritmi me tė cilėn ne punojmė vlerėson riskun nė bazė tė elementėve bazikė, psh, nėse kemi njė garė me njė konkurentė tė vetėm, gjė qė ligji e pranon, por ėshtė e pamundur qė tė jetė e tillė nė kushtet e njė tregu konkurentė.

Ky flamur i kuq ėshtė njė sinjal dhe pėr gazetarėt qė tė hetojnė lidhur me kontratėn.

Nėse nė njė garė marrin pjesė 10 konkurentė dhe skualifikohen tė gjithė, atėherė ai qė mbetet nė garė jo domosdoshmėrisht ka ofertėn mė tė mirė ekonomike, dhe ky ėshtė njė tjetėr rast qė duhet tė vendoset alarmi i flamurit tė kuq.

Ka kritere tė tjera qė shkelen, njė prej tyre dhe afatet kohore, nė raste tė caktuara kriteret qė vendosen janė nė baze klienteliste, janė preference pėr njė kompani tė caktuar qė favorizojnė x kompani”, tregon Brahaj.

Ndėrkohė qė gazetarja foli dhe pėr mungesėn e investimeve tė huaja, duke thėnė se ndryshimi i politikave sa nė njė ministri nė njė tjetėr krijon pasiguri nė radhėt e tyre.

“Nė ndėrmarrjet publike shohim qė nuk angazhohen pėr mirėmbajtjen e shėrbimeve, marim ujėsjellsat qė shpenzojnė pėr mobilje dhe pėr makina, por jo pėr pėrmirėsimin e shėrbimeve tek qytetarėt.

Edhe bizneset e huaja e shohin me frikė investimin nė vendin tonė, pasi vetėm nė Shqipėri mund tė ndodhė qė ministri ditėn e parė qė vjen nė detyrė thotė do anuloj kėtė apo atė koncension. Nuk ka garanci qė nga njė qeveri nė tjetrėn tė ketė vazhdimėsi tė kushteve tė kontratės”, u shpreh Brahaj.

Njė tjetėr pikė nė tė cilėn u ndal biseda ishte dhe ‘Shqipėri 1 euro’, njė nismė e qeverisė Berisha, qė duket se pas kontestimeve, po aplikohet nė masė dhe nga qeveria e Edi Ramės.Vetėm nė vitin qė lamė pas janė lidhur 8 kontrata, duke ofruar pronė publike, qė sipas gazetares duhen parė me kujdes, kushtet nė tė cilėt kėto biznese apo OJF kanė pėrfituar.

“Ne bėmė njė hulumtim, Shqipėria 1 euro, pėr t’u dhėnė investitorėve potenciale qė tė marrin prona, dhe tė bėjnė investime pėr njė periudhė qė shkon deri nė 60 vite, vetėm pėr njė euro. Shqipėria 1 euro vazhdon qė tė procedohet dhe nga qeveria e majtė, qė dikur e ka kontestuar kėtė proces. Vetėm nė vitin 2019 janė lidhur 8 kontrata nga 7 kompani, ėshtė vetėm njė kompani e huaj qė ėshtė korene, dhe qė pritet tė bėjė njė investim nė zonėn e Fierit.

Kompanitė e tjera janė dhėnė pėr kompani shqiptare, madje nga kjo ka pėrfituar dhe njė OJF, me pretendimin se me kalimin e kohės do tė punėsonte njerėz, po ashtu ka pėrfituar dhe njė ent mediatik. Kėto kontrata duhen monitoruar se ne nuk kemi pasur mundėsi qė tė mėsojmėsa persona do tė punėsojnė kėto OJF apo kompani, ēfarė kualiteti punėsimi do tė prodhojnė kėto qė kanė pėrfituar mijėra metra tokė shtetėrore. Kodi Civil nė Shqipėri parashikon qė pas 20 vitesh mirėadministrimi tė njė prone shtetėrore tė lind e drejta qė tė shkosh nė Gjykatė dhe tė kėrkosh pronėsinė’, u shpreh Brahaj.

Kujtojmė se pak ditė mė parė Open Data publikoi dhe kompanitė qė kanė pėrfituar nga Shqipėria 1 euro, mes tyre dhe Fundjavė Ndryshe e Arbėr Hajdarit.

Shėnim: Intervistėn e plotė e gjeni nė 
YOUTUBE
Multimedia: Standard
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: Jan 13, 2020
Titulli i publikimit: Koncensionet dhe tenderat! Brahaj tregon shkeljet: Si pėrmes “Shqipėria 1 Euro” po favorizohen bizneset
Pėrshkrim i publikimit: Drejtuesja e Open Data Albania, Aranita Brahaj, nė njė intervistė tė dhėnė sot pėr gazetaren e Fax News Mirilda Tili, ka folur mbi koncensionet qė janė shėnuar me flamur tė kuq.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :