Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Popullsia urbane dhe rurale nė vitet 1950-2050

9 vite mė parė
share()?>

Tė dhėnat mbi popullsinė qė jeton nė zonat urbane dhe rurale bėjnė pjesė nė grupin e treguesve tė Zhvillimit Rural ose/dhe Urban. Pėrgjithėsisht, vendet e zhvilluara tentojnė tė kenė njė popullsi mė tė lartė nė zonat urbane krahasuar me atė rurale. Kjo e lehtėson aksesin ndaj shėrbimeve bazė, si sigurimi i ujit, kujdesi shėndetėsor apo arsimimi. Pėr rrjedhojė, mund tė thuhet se sa mė i lartė raporti i popullsisė urbane ndaj asaj rurale, aq mė e lartė edhe mirėqėnia e banorėve tė njė shteti.

Shifrat flasin pėr njė tendencė botėrore tė zhvendosjes sė banorėve tė zonave rurale drejt zonave urbane, trend ky qė vlen edhe pėr vendin tonė.


Burimi i tė dhėnave: United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Population Division (2010). World Urbanization Prospects : The 2009 Revision.
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Vitet 1950-1990 kanė shėnuar njė rritje me norma relativisht tė larta tė popullsisė, mesatarisht 13%. Ky ritėm rritjeje u reflektua edhe nė treguesit e rritjes sė popullsisė sė zonave rurale dhe urbane. Megjithatė, ritmi i rritjes sė zonave urbane ishte nė mėnyrė konstante mė i lartė se sa ai i zonave rurale. 


Burimi i tė dhėnave: United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Population Division (2010). World Urbanization Prospects : The 2009 Revision.
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Vitet 1990-1995 shėnuan zhvillime tė rėndėsishme. Nė kėtė periudhė popullsia totale u ul me 4.73%, normė kjo e ulėt krahasuar me vitet e mėparshme, pėr shkak tė dy faktorėve kryesorė, emigracionit dhe uljes sė lindjeve. Nė tė njėjtėn periudhė, popullsia nė zonat rurale, pėr herė tė parė shėnoi ritėm rėnės, duke u ulur me 8.45%, ndėrsa ajo urbane u rrit me vetėm 1.76%. Tashmė njerėzit ishin tė lirė tė zgjidhnin nėse dėshironin tė jetonin nė qytet apo nė fshat dhe lėvizja e tyre nuk ishtė mė e kontrolluar. Mundėisia pėr njė jetė mė tė rehatshme dhe akoma mė tej, mundesitė mė tė larta pėr punė, bėn qė popullsia nė fshat tė binte nė mėnyrė tė vazhdueshme ndėrsa numri i banorėve tė qytetit tė ishte nė rritje.

Edhe nė projeksionet e tė ardhmes, vihet re njė eksod nga zonat rurale dhe mbizotėrim i popullsisė urbane.  Duke filluar qė nga viti 2010, struktura e popullsisė rurale-urbane bėhet 50% me 50%. Nė 2020-n, raporti i popullsisė urbane mendohet tė jetė 60% e popullsisė totale dhe pas 2035-s, ky raport do tė jetė mbi 70%.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, MSc