Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ja cilat janė kompanitė qė kanė fituar transaksionet mė tė larta pėr 2019 nga Thesari

5 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania po zbardh transaksionet me vlerė mė tė lartė tė paguara gjatė vitit 2019 nga Institucione Buxhetore pėr klient apo furnitor shoqėri biznesi.
 Transaksionet janė sipas renditjes sė vlerės dhe jo domosdoshmėrish pėrfituesit kanė tė njėjtėn renditje si pėrfitues sipas vlerave. Transaksione Thesari ėshtė njė databazė e mirė strukturuar qė ka tė dhėna pėr ēdo pagesė tė bėrė nga Buxhetorėt pėrmes Thesarit tė Shtetit. Databaza jep informacion shterrues mbi datat e pagesės, kategorinė dhe pėrshkrimin e saj, pėrfituesin, institucionin pagues. Katalogu me informacion funksionon me tė dhėna prej vitit 2012, kur Qeveria e kohės vendosi tė digjitalizojė dhe japė akses nė informacionin mbi pagesa thesari. Sistemi jep mundėsi pėr pėrdorim tė lehtė dhe tė kuptueshėm tė informacioni pėrmes filtrave tė kėrkimit tepėr dinamik. Kjo databazė ėshtė njė nga instrumentet mė tė dobishme nė aksesim tė informacionit mbi shpenzime tė parave buxhetore apo tė parave tė taksapaguesve shqiptar.
Nė vendin e parė si transaksion me vlerė tė lartė krahasuar me transaksione tė tjera qėndron ai i datės 22 janar 2019 nė favor tė shoqėrisė koncesionare Gjoka 87 pėr Situacione tė Projektit Konstruksion Rruga e Arbrit. Vlera e kėtij transaksioni ėshtė 2 147 483 647 (dy miliard e njėqind e dyzet e shtatė milion e katėrqind e tetėdhjetė e tre mijė e gjashtėqind e dyzet e shtatė) Lekė. Po kjo shoqėri dhe ky projekt koncesionar mbajnė edhe vendin e dytė pėr transaksione nė vlerėn mė tė lartė nė vitin 2019. Nė datėn 4 dhjetor nė favor tė kėsaj shoqėrie po pėr projektin koncesionar Rruga e Arbrit janė dhėnė 630 000 000 (gjashtėqind e tridhjetė milion) Lekė.
Jehona Software e themeluar nė vitit 2014 mban vendin e tretė pėr transaksionin me vlerė mė tė lartė nga njė institucion buxhetor nė favor tė njė subjekti tregtar. Kjo shoqėri ėshtė paguar nga Aparati i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė tatimeve nė datėn 5 tetor me transaksionin nė shumėn 432 665 141 (katėrqind e tridhjetė e dy milion gjashtėqind e gjashtėdhjetė e pesė mijė e njėqind e dyzet e njė) lekė. Pagesa ka pėrshkrimin Pėrmirėsim Moduli Menaxhimit si kontratė e lidhur nė nėntor 2018. Nė total nga Drejtoria e Pėrgjithshme e tatimeve pėr kėtė subjekt me pėrshkrimin Pėrmirėsim Moduli Menaxhimit janė bėrė pesė transaksione me vlerė totale prej 759 144 726 (shtatėqind e pesėdhjetė e nėntė milion e njėqind e dyzet e katėr mijė e shtatėqind e njėzet e gjashtė) lekė.
Shoqėria Fusha ka pėrfituar transaksionin numėr katėr nė renditjen sipas vlerave nga mė e larta pėr transaksione thesari nė favor tė shoqėrive tregtare gjatė vitit 2019. Transaksioni ka vlerėn 420 605 453 Lekė dhe ėshtė kryer nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit si pjesė e kontratės pėr Rikonstruksionin e Bulevardit tė Vlorės kontratė e lidhur nė muajin mars 2018.
Vendi numėr katėr pėr transaksione me vlerė tė lartė nga buxheti i shtetit tė drejtim tė shoqėrive tė biznesit vitit 2019, mbahet nga shoqėria Tosk Energy. Nė favor tė kėsaj shoqėrie nė datėn 31 dhjetor 2019 ėshtė ekzekutuar pagesa prej 364 973 445 (treqind e gjashtėdhjetė e katėr milion e nėntėqind e shtatėdhjetė e tre mijė e katėrqind e dyzet e pesė) Lekė. Pėrshkrimi ėshtė pėr Rimbursim Tatim nė Vlerėn e Shtuar mbi mallra dhe shėrbime brenda vendit.
Pesė vende tė tjera nė renditje sipas vlerave pėr transaksione thesari nė favor tė shoqėrive tė biznesit e mban Trans Adriatik Pipeline AG Albania pėr transaksione tė kategorisė sė shpenzimeve Rimbursim Tatim nė Vlerėn e Shtuar mbi mallra dhe shėrbime brenda vendit. Nė total kjo shoqėri ka dhjetė transaksione tė tilla nė vitin 2019 me vlerė total 2 700 000 000 (dy pikė shtatė miliard) Lekė.
Gener 2 ėshtė shoqėria qė renditet pėr transaksionin numėr njėmbėdhjetė nė vlerė pagese pėr 2019. Ky transaksion me vlerė prej 329 922 460 (treqind e njėzet e nėntė milion e nėntėqind e njėzet e dy mijė e katėrqind e gjashtėdhjetė) Lekė ėshtė bėrė nė datėn 7 qershor nga Autoriteti Rrugor Shqiptar.
Njė transaksion tjetėr ėshtė ai i bėrė pėr shoqėrinė me zotėrim publik Rezidenca Studentore numėr 1 . Ministria e Arsimit i ka kaluar asaj njė shumė prej 300 000 000 (treqind milion) lekė me pėrshkrim Transferim Fond Grand Ndihmė Shtetėrore me Shkresė tė Ministrisė sė Financave dhe Vendim tė Kėshillit tė Ministrave, Vendim i Komisionit tė Ndihmės Shtetėrore. Rezidencat Studentore janė shoqėri tregtare me zotėrim publik tė Bashkisė Tiranė.
Tė dhėna tė plota pėr transaksione thesari nė vitit 2019 janė tė publikuara dhe lehtėsisht tė kėrkueshme nė faqen e Open Speding Albania.
Ēdo pėrfitues i transaksione tė larta buxhetore ka njė pasaportė me tė dhėna dhe dokument tek Open Corporates Albania
Ndėrsa njė pjesė tė mirė tė kontratave publike tė viteve tė fundit publikohen me ēdo etapė dhe dokument tė tenderimit tek Open Procurement Albania.
Faqet si mė lart janė nė pronėsi tė organizatės AIS promotore e tė dhėnave transparente Open Data pėr Shqipėrinė.

Nga ARANITA BRAHAJMultimedia: 27.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 14.01.2020
Titulli i publikimit: Ja cilat janė kompanitė qė kanė fituar transaksionet mė tė larta pėr 2019 nga Thesari
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania po zbardh transaksionet me vlerė mė tė lartė tė paguara gjatė vitit 2019 nga Institucione Buxhetore pėr klient apo furnitor shoqėri biznesi.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :