Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Bashkia Tiranė jep me koncension ndėrtimin e shkollave, kush e paguan koston shtesė

5 muaj mė parė
share()?>
Bashkia e Tiranės ka mbledhur nga vitit 2016 dhe deri nė gusht tė kėtij viti rreth 6 miliardė lekė nga taksa e pėrkohshme e arsimit, por vendosja e kėsaj takse shtesė banorėve tė kryeqytetit nuk duket se ka shėrbyer pėr tė plotėsuar nevojat pėr investime . Bashkia dha  nė 11 nėntor 2019  me Partneritet Publik Privat, ndėrtimin e katėr shkollave nė Tiranė, ndėrkohė nė studimin e fizibilitetit tė kryer nga Bashkia,  parashikoheh tė jepen me PPP,  17 shkolla.

Kryeqytetasit, tė cilėt qė prej vitit 2016 kanė paguar njė taksė shtesė, atė tė arsimit, e cila ishte e dedikuar pėr ndėrtimin e shkollave, duhet tė paguajnė tani, jo vetėm fitimet qė do tė realizojė koncencionari, por edhe njė interes prej 6. 5 % mbi vlerėn e investimit pėr sipėrmarrėsin.

Pak kohė mė parė u njoftua zyrtarisht fituesi pėr Koncesionin pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės arsimore nė Bashkinė Tiranė. Tenderi ėshtė i firmės ‘PBOTM Projektim, Financim, Mobilim, Mirėmbajtje dhe Kolaudim’ pėr katėr objekte arsimore. Fitues i kėtij tenderi ėshtė bashkimi i 6 operatorėve tė pėrbėrė nga: ‘Alba Konstruksion’ shpk & ‘Fusha’ shpk & ‘Ed Konstruksioni’ shpk & ‘A&E Engineering’ shpk & ‘Son Engineering and Construcion’ shpk dhe ‘Erzeni/N’ shpk.

Fondi limit pėr ndėrtimin e katėr shkollave  ėshtė 1 miliard e 739 milionė lekė  . Oferta e vetme ishte bashkimi i kompanive, qė u shpall fitues me vlerėn 1 miliard e 738 milionė lekė, ose me 99.95% tė fondit tė vėnė nė dispozicion. Sipas tė dhėnave tė tenderit, projekti parashikohet tė pėrfundojė pėr 18 muaj.  Inestimi do tė kryhet nga bashkimi i kompanive fituese. Nė fund tė kėsaj periudhe do tė fillojė edhe shlyerja e investimit nga Bashkia, e cila do tė zgjasė 7 vjet. Gjatė kėtij harku kohor institucionet e arsimit do tė mirėmbahen nga kompania dhe nė fund tė 18 muajve, Bashkia do tė paguajė pėrveē vlerės sė investimit,  jo vetėm  fitimin e llogaritur, tė pa publikuar ende nga kompania, por edhe njė interes, i cili ėshtė llogaritur 6.5% nė vit. Detyrimi qė Bashkia i ka vėnė vetes pėr tė paguar interes, ėshtė parashikuar qė nė fazėn e studimit tė fizibilitetit pėr ndėrtimin e shkollave me Partneritet Publik Privat nė Tiranė. Gjithashtu,  Bashkia do tė mbuloje edhe shpenzimet pėr kompensimin e pronarėve ku do tė ndėrtohen shkollat, njė shpenzim qė nuk ėshtė bėrė ende publik .  Detyrimet ndaj koncesionarit do tė mbulohen me buxhet tė siguruar nga taksa qė paguajnė nga vitit 2016 (kur kjo taksė u aplikua pėr herė tė parė) banorėt e kryeqytetit pėr arsimin. Taksa paguhet me faturėn e Ujėsjellės Kanalizime dhe parashikohet tė mblidhet deri nė vitin 2022.

Shkollat me PPP
Institucionet qė do tė ndėrtohen janė 4. Konkretisht: Dy objekte arsimore tė vendosura nė njėsinė administrative nr. 8, njė objekt arsimor i vendosur nė njėsinė administrative nr. 2 dhe njė objekt arsimor nė njėsinė administrative Dajt.

Drejtuesja e “Open Data Albania”, Aranita Brahaj ka bėrė njė parashikim pėr ndėrtimin e institucioneve tė reja tė arsimit me tė ardhurat qė do tė mblidhte nga taksa e arsimit. “Nė vitin


2016, kur ishin planifikuar koncesionet bashkia supozohet se nuk kishte buxhet tė mjaftueshėm pėr ndėrtim vetė (me tender pėr punė publike, por jo formė koncesionare), e pėr kėtė synonte formėn PPP, ku para tė Privatit tė shlyheshin nė 7 vite, ndėrsa mblidhej taksa e arsimit. Nė vitin 2019, 4 vite pas aplikimit tė kėsaj takse bashkia parashikohet tė ketė buxhet nga taksa 4 miliardė lekė, por sipas tė dhėnave qė kanė dalė nga vetė bashkia, janė kalaur pritshmėritė e saj, dhe janė grumbulluar 6 miliardė lekė. Realizimi i tė ardhura nga taksa e arsimit nė kėtė nivel do tė bėnte tė mundur ndėrtim tė shkollave pa injektim tė parasė private, gjithashtu duke krijuar kushte qė tė mos aplikohet interesi prej 6.5% pėr privatin”, pohon Braha. Braha citon edhe studimin e fizibilitetit ku thuhet se financimi i ndėrtimit do tė kryhej nga tė ardhurat e mbledhura  nga taksa.

“Financimi pėr shlyerjen e kostove tė projektit do tė sigurohet nga Taksa e pėrkohshme pėr Infrastrukturėn Arsimore dhe nga transferta specifike tė buxhetit tė shtetit. Kjo taksė paguhet nga familjet, personat juridikė e fizikė, vendas ose tė huaj, qė banojnė dhe ushtrojnė veprimtari ekonomike brenda territorit tė Bashkisė Tiranė.. Ndėrsa nė shtatė vite tė pagesės sė kostove tė projektit, Ministria e Financave do tė alokojė nė formėn e transfertave specifike vlerėn 700 milionė lekė nė vit”, thuhet nė raportin e studimit tė fizibilitetit.

Tė ardhurat nga taksa e arsimitStudimi i fizibilitetit

Projekti i realizuar nga Bashkia e Tiranės  parashikon ndėrtimin e 17  institucioneve tė reja arsimore, nga tė cilat deri tani Bashkia ka dhėnė me PPP katėr prej tyre.  Institucionet arsimore qė do tė ndėrtohen (sipas studimit te fizibilitetit) do tė jenė nė katėr tipologji tė ndryshme. Sipas  llojit ato ndahen nė dhjetė (10) shkolla nėntėvjeēare dhe shtatė (7) shkolla tė mesme. Studimi i fizibilitetit ka kategorizuar shkollat nė katėr tipe ku:

Tipi 1 i shkollave ėshtė me 20 klasa pėr nxėnės parashkollor dhe shkollorė, dhe me njė sipėrfaqe ndėrtimi prej 4 938 metėr katror. Shkolla duhet tė ketė edhe njė kopsht prej 4 klasash, me njė sipėrfaqe prej 874 metėr katror. Totali i sipėrfaqes sė ndėrtimit pėr kėtė tip shkolle ėshtė 5 812 metėr katrorė. Shkolla tė tilla do tė ndėrtohen dy, njėra nė zonėn administrative numėr 8 dhe njėra nė zonėn administrative numėr 9.

Tipi 2 i shkollave ėshtė pėrsėri nėntėvjeēar, me 30 klasa pėr nxėnės parashkollor dhe shkollore dhe me njė sipėrfaqe ndėrtimi prej 6 588 metėr katrorė. Ky tip shkollash do tė ketė njė kopsht prej gjashtė klasash me njė sipėrfaqe kopshti 1 310 metėr katrorė. Totali i sipėrfaqes pėr kėtė tip institucioni arsimor ėshtė 7 898 metėr katrorė. Janė shtatė shkolla tė kėtij tipi qė do tė ndėrtohen nė kuadėr tė kėtij projekti . Ato janė tė shpėrndara dy nė njėsinė administrative numėr 2, njė nė njėsinė administrative numėr 5, dy nė njėsinė administrative numėr 11 dhe dy tė tjera nė njėsinė administrative Kashar.

Tipi 3 i shkollave, ėshtė arsim bazė rural, kopsht dhe shkollė me njė sipėrfaqe ndėrtimi prej 4 041 metėr katror. Ėshtė parashikuar vetėm njė shkollė dhe kjo nė Farkė.

Tipi 4 ėshtė i mesėm i lartė, pėr zonat urbane me 21 klasa dhe me njė sipėrfaqe ndėrtimi prej 4001 metėr katrorė. Janė parashikuar qė tė ndėrtohen shtatė shkolla tė Tipit 4. Do tė ndėrtohen njė nė njėsinė administrative 2, njė nė njėsinė administrative 7, njė nė njėsinė administrative 8, njė nė njėsinė administrative 9, njė nė njėsinė administrative 11, njė nė Njėsinė Administrative Dajt dhe njė tjetėr nė Kashar.

Kostot pėr ndėrtimin e shkollave, sipas studimit tė fizibilitetit tė Bashkisė Tiranė, janė parashikuar 4.7 miliardė Lekė (ose 34.7 milionė euro). Shkollat e Tipit 1, 2 dhe 3 kanė edhe klasa kopshti, ndėrsa tipi 4 jo. Sipėrfaqja pėr ndėrtimin e shkollave ėshtė 88036 metra katrorė, ndėrsa sipėrfaqja pėr ndėrtimin e kopshteve ėshtė 11729 metra katrorė. Ēmimi mesatar pėr ndėrtimin e njė metėr katror sipėrfaqe shkolle ėshtė parashikuar 46 332 lekė, ndėrsa pėr kopsht ėshtė parashikuar 54 381 lekė pėr metėr katror. Kosto tė tjera tė investimit si ajo pėr Studim Projektimi, Mbikėqyrje tė Punimeve, Kolaudimi, Oponenca Teknike, Mbrojtje ndaj Zjarrit, Leja Mjedisore, Taksa e Ndikimit nė Infrastrukturė  janė pėrllogaritur sipas Relacionit tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Punėve Publike me numėr protokolli  21407/2, datė 09. 08. 2016.

Mobilimi i 17 shkollave ėshtė parashikuar tė kushtojė 502 378 milion lekė, prej tė cilave 335 000 milion do tė shkojnė pėr mobilime ndėrsa 166 000 milion lekė do tė kushtojnė pajisjet me laborator tė shkollave ( Pėrllogaritjet janė bėrė pa Tatim mbi Vlerėn e Shtuar.)

Veē ndėrtimit dhe kostove tė ndėrtimit, projekti ka edhe mirėmbajtje tė objekteve arsimore pėr periudhėn kohore shtatėvjeēare,  periudhė gjatė sė cilės Bashkia si autoritet kontraktues do tė paguajė investimin pėr privatin vit pas viti. Tek kosto tė mirėmbajtjes, ky studim fizibiliteti, dokument nė procesin e kontraktimit me tenderim pėr projektin koncesionar, pėrllogarit kėto zėra: Kosto pėr mirėmbajtje tė aseteve (ndėrtesa, pajisje, mobile dhe sistem laborator IT), kosto pėr staf ku janė parashikuar personel roje, personel sanitare, personel sekretarie. Pėr kėtė kategori kostosh, pėrllogaritjet janė bėrė duke u bazuar tek tė dhėnat tė kostove qė aplikohen nga Drejtoria e Pėrgjithshme Nr. 3 e Punėtorėve tė Qytetit, drejtori nė vartėsi tė Bashkisė. Kostot vjetore tė mirėmbajtjes pėr efekt llogaritjesh janė parashikuar deri nė pėrfundim tė PPP-sė, pra nė njė periudhė shtatėvjeēare. Nė total, Kostot e Mirėmbajtjes pėrllogariten se do tė jenė 1,159,737,859 lekė pa TVSH.

Nė pėrllogaritjen e kostove tė drejtpėrdrejta tė investimit ėshtė pėrllogaritur edhe marzh fitimi pėr kontraktonin apo nėnkontraktonin. Por nė Studimin e Fizibilitetit parashikohet edhe nevoja pėr pėrllogaritje tė interesit qė do tė paguajė bashkia pėr investitorin.  Kjo, pasi koncesionarit, vlerat e investuara pėr kėtė qėllim do t’i mbulohen nė harkun kohor tė shtatė viteve. Nė total Partnerėt privat tė kėtij koncesioni do tė marrin mbi fitimin kontraktor,  edhe njė normė interesi vjetor  prej 6. 5 % mbi shumen e kontratės.

Sipas njė pėrllogaritje del se bashkimi i kompanive qė do tė ndėrtojnė mė koncension 4 shkolla nė Tiranė, pėrveē fitimit do tė marrin edhe rreth 352 milion lekė interesa nė shtatė vjet.

Shuma qė do tė paguajė nė total Bashkia pėr ndėrtimin e shkollave, vlera e kontratės, plus shuma e interesit pėr 7 vjet arrin nė 2, 091 miliard lekė.Multimedia: Porta Vendore
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 14 janar 2020
Titulli i publikimit: Bashkia Tiranė jep me koncension ndėrtimin e shkollave, kush e paguan koston shtesė
Pėrshkrim i publikimit: Bashkia e Tiranės ka mbledhur nga vitit 2016 dhe deri nė gusht tė kėtij viti rreth 6 miliardė lekė nga taksa e pėrkohshme e arsimit, por vendosja e kėsaj takse shtesė banorėve tė kryeqytetit nuk duket se ka shėrbyer pėr tė plotėsuar nevojat pėr investime . Bashkia dha nė 11 nėntor 2019 me Partneritet Publik Privat, ndėrtimin e katėr shkollave nė Tiranė, ndėrkohė nė studimin e fizibilitetit tė kryer nga Bashkia, parashikoheh tė jepen me PPP, 17 shkolla.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :