Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Opposition holds round table with the media on the anti-defamation package

3 muaj mė parė
share()?>
Opozita i ka konsideruar ligjet pėr mediat, qė qeveria pritet t’i miratojė mė 19 dhjetor, si “masa arbitrare censuruese”. Kryetari i PD-sė, Lulzim Basha, ėshtė zotuar se nuk do t’i njohė kėto ligje dhe nėse do tė ketė mundėsi, do t’i pezullojė ato.

Nė njė takim tė thirrur nga opozita me gazetarė, pėrfaqėsues tė mediave dhe organizatave tė tė drejtave tė njeriut, Zoti Basha tha se media nė Shqipėri ėshtė nė njė situatė dramatike. Ai theksoi se ligjet pėr mediat duhet tė ishin konsultuar me shoqatat dhe organizatat e gazetarėve, pasi “pa lirinė e medias nuk ka liri politike”.


                                                    Tryeza e bisedimeve me median e organizuar nga opozita.

Zoti Basha theksoi sėrish se synimi i qeverisė me nismėn e ashtuquajtur “anti-shpifje” ėshtė “mosinformimi dhe keqinformimi” nė mėnyrė qė tė fshihen abuzimet.

“Kjo ėshtė luftė e shpallur kundėr medias, qeveria po propozon pėr tė instaluar censurėn. […] Nėse ēmenduria ēohet deri nė fund (miratohet) nė parlamentin e cunguar, opozita nuk do ta njohė dhe sapo tė ketė mundėsi qeverisėse pėr ta zhbėrė kėtė legjislacion bashkė me shoqatat e gazetarėve do ta pezullojė ēdo masė tė tillė arbitrare”.

Zoti Basha shprehu mė pas mirėnjohje pėr ndėrkombėtarėt qė i janė pėrgjigjur shqetėsimeve tė gazetarėve dhe thirrjeve pėr t’u bashkuar pėr kauzėn e medias. Ai theksoi se PD-ja nė tryezėn e organizuar nuk kėrkonte marrėdhėnie paternalizimi, por synonte mbėshtetje ndaj ēėshtjes.

“Ne na bashkon interesi publik, interesi i qytetarėve” – tha Zoti Basha.

Kryetarja e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Zonja Monika Kryemadhi theksoi se me ligjin e propozuar nga qeveria “do tė kemi njė AMA si hetuesi dhe njė AKEP si xhelat”.

“Jemi krah gazetarėve, jam kundėr pronarėve qė nėpėrmjet gazetarėve tė bėjnė qoka nėpėrmejt ERTV-sė. Tė mbyllesh gojėn e gazetarėve ėshtė shkelje e tė drejtave tė njeriut” – tha Zonja Kryemadhi.

Nga gazetarėt prezent, Cukali, Ēipa, Dervishi, Gjekmarkaj, Shkullaku, Koka, Abilekaj, e tė tjerė, shprehėn edhe njėherė kritikat kundėr nismės ligjore tė qeverisė.

“Gazetarėt nuk lejohen nė konferencat e kryetarit tė qeverisė, ku gazetarėt i marrin vetėm Live!. Ky ligj vjen si pasojė se Kryeministri ka krijuar njė perceptim qė media dhe gazetarėt janė tė kėqinj” – tha Zoti Cukali.

“Asnjėherė nuk ka pasur adresim tė tillė censurues siē po bėn qeveria. Ky draft mbart nė vetėvete probleme serioze nė institucionalizimin e censurės siē ėshtė AMA, bordi i AMA-s merr brendinė e njė agjencie censure, investoni qė tė zhbėhet ky draft” – tha Zoti Ēipa, drejtues i Unionit tė Gazetarėve.

“Me kėtė ligj tretet e drejta e informimit. Nuk ka mė gazetarė dhe liderėt bėhen media, nė rastin e tėrmetit nėse nuk do tė ishin gazetarėt, autoritetet do tė ishin nė panik dhe fake-news do tė mbizotėronte” – tha Zoti Dervishi.

“Deri sa tė zhbėhet ky ligj do tė jetojmė nė njė demokraci tė kufizuar […] opozita duhet tė reagojė nė protesta si nė ēėshtjen e lirisė sė votes” – tha Zoti Gjekmarkaj.

“Ky ligj special bėhet pėr tė mbrojtur njė grup njerėzish qė skandalet, si Unaza tė mos dalin nė sipėrfaqe. Nėse nuk do tė ekzistonin disa media qė veprojnė si qeliza tė lira, asgjė nuk do tė merrej vesht” – tha Zoti Shkullaku.

“Ju bėj thirrje qė tė paktėn nė mediat e tyre sociale, banerat kundėr paketės sė Zotit Rama tė jenė prezente” – tha Zonja Aranita Brahaj, drejtuese e Open-Data Albania.

“Pas kėtij ligji do tė shohin vetėm skena tė tilla. Do tė jemi tė ngjashėm me Korenė e Veriut” – tha Zoti Enton Abilekaj, drejtues i Dosja.al

“Ky ėshtė tėrmet mė i rėndė dhe me pasoja shumė afatgjata […] Rama kėrkon tė zhdukė komunikimin […]Njė qeveri qė e mban gojėn mbyllur i qelbet goja erė.” – tha pedagogu Erion Kristo.

“Jemi nė situatėn a do ta mbrojmė demokracinė, apo do tė kthehemi nė diktaturė. Nuk kemi pasur kurrė kaq shumė media pro qeverisė, pėrkundrazi kanė qenė kundra dhe i sulmonin” – tha sociologu Ergys Mėrtiri.

“Jam hequr nga puna sepse nuk ndiqja vijėn editorial […] ERTV po mban nė pronėsi kontekstin video. Ne nuk kemi askes nė Kryeministri, Ministri dhe institucione.” – tha gazetari Spartak Koka.Multimedia: exit news
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 16-12-2019 nė 12:07
Titulli i publikimit: Opposition holds round table with the media on the anti-defamation package
Pėrshkrim i publikimit: Opozita i ka konsideruar ligjet pėr mediat, qė qeveria pritet t’i miratojė mė 19 dhjetor, si “masa arbitrare censuruese”. Kryetari i PD-sė, Lulzim Basha, ėshtė zotuar se nuk do t’i njohė kėto ligje dhe nėse do tė ketė mundėsi, do t’i pezullojė ato.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :