Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Journalists warn of protests against laws bringing back censorship

3 muaj mė parė
share()?>
Gazetarė dhe aktivistė tė shoqėrisė civile kanė vendosur tė kundėrshtojnė me protesta nė rrugė dhe ‘on line’, paketėn “anti shpifje” tė pėrgatitur nga mazhoranca e Edi Ramės.

Nė njė takim tė organizuar sot nė Tiranė, gazetarėt dhe aktivistėt kanė theksuar se protestat nuk mund tė lihen pėr nė datėn 19 dhjetor, kur mazhoranca kėrkon tė kalojė nė Kuvend kėtė paketė, por ato duhet tė zhvillohen mė pėrpara pėr tė bėrė presion pėr tėrheqjen e deputetėve. Pritet qė protestat tė nisin tre ditė pėrpara seancės plenare.“Unė jam dakord qė ne t’i pėrdorim tė gjitha format e protestės, dhe ne u bėjmė thirrje dhe mediave qė tė shprehen nė tė gjitha format. Ne lutemi qė kėta ta heqin pėrpara se ta fusin nė Kuvend, sepse po bėmė protestė me 19 dhe ata e kanė futur nė rendin e ditės, ata i kanė votat nė shumicė pėr ta kaluar. Problemi ėshtė qė tė rrisim presionin, unė jam dakord me tė gjitha kėto pikat e propozuara, pėrjashto rendin, sepse ky takimi me ambasadorėt mund tė bėhet qysh nesėr, se s’ka kuptim tė lihet me 19. Ne nuk duhet t’ju lėmė kohė nė kėtė gjė, se po i lamė kohė, ē’kuptim ka pastaj. Dhe e treta, nėnkupton tė gjitha format e reagimit dhe protestėn mund tė mos e lėmė me datė 19, mund ta bėjmė 3 ditė rresht”, ėshtė shprehur gazetari Aleksandėr Ēipa nė takim.

“Duhet t’i pėrgjigjemi dhe me njė gjuhė teknike. Qėndrimi im ėshtė pro protestave fizike, pro protestave on line. T’ju bėjmė thirrje tė gjithėve sa munden, njerėz me influencė ta skuqin, ta nxijnė ose ta zbardhin Facebook me njė gjė qė ėshtė slogani ynė kundėr paketės antishpifje, qė nuk ėshtė njė paketė antishpifje sepse shpifja s’ka nevojė pėr gjykim administrativ, kemi nevojė pėr gjykim gjyqėsor”, ėshtė shprehur aktivistja Aranita Brahaj.

“Mua mė pėlqen ideja e zonjės, tė pėrfshijmė dhe shoqėrinė civile, sepse nuk ėshtė vetėm ēėshtje e gazetarėve. Ėshtė e jona kryesisht. E para duhet tė krijojmė njė grup, tė bėhet njė planveprimi konkret dhe mė pėlqeu ideja qė mos ta lėmė protestėn me 19, por 3 ditė. E dyta tė krijohet njė grup pėr ambasadat, tė krijohet njė grup negociimi. T’i drejtohemi tė gjithė ambasadave me kėrkesa pėr takime. Tė zgjidhet njė grup se tė gjithė s’mund tė shkojmė”, ėshtė shprehur pedagogu Mark Marku.

Paketa antishpifje ėshtė kundėrshtuar nga shoqatat e gazetarėve dhe tė shoqėrisė civile, pasi, siē thonė ato, kufizon lirinė e shprehjes dhe rrezikon tė vendosė median nėn kontrollin e Qeverisė. Edhe OSBE ka kėrkuar nga mazhoranca qė tė marrė nė konsideratė shqetėsimet e gazetarėve.

Zėra kundėr, ndonėse tė paktė, ka patur edhe brenda mazhorancės, tė cilėt kėrkojnė qė tė paketa tė realizohet nė pėrputhje me rekomandimet e OSBE-sėMultimedia: 360 GRADE
Kategoria e medias: Website
Titulli i publikimit: Journalists warn of protests against laws bringing back censorship
Pėrshkrim i publikimit: Gazetarė dhe aktivistė tė shoqėrisė civile kanė vendosur tė kundėrshtojnė me protesta nė rrugė dhe ‘on line’, paketėn “anti shpifje” tė pėrgatitur nga mazhoranca e Edi Ramės.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :