Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Voice of America, Debates between Government and Media over Anti-Defamation package

3 muaj mė parė
share()?>
Komisionet parlamentare nė Tiranė po pėrmbyllin procedurat e shqyrtimit tė ndryshimeve nė dy ligjet pėr mediat audio-vizive dhe pėr komunikimet elektronike dhe duket se po i ēojnė drejt miratimit propozimet e qeverisė, megjithė kundėrshtimet njėvjeēare tė bashkėsisė sė mediave.

Deputetėt socialistė nė komisionin e ligjeve ishin tė mendimit se mungesa e rregullave ligjore tė detyrueshme pėr median online e rrit mundėsinė pėr abuzime nė mediat sociale. Por bashkėsia e mediave shqiptare vazhdon tė kėrkojė me kėmbėngulje prej njė viti rrėzimin e “paketės antishpifje” tė qeverisė, si njė mjet qė godet fjalėn e lirė.“Prej njė viti qeveria Rama insiston pėr tė patur njė paketė ligjesh, tė njohura si antishpifja, por ajo nuk ėhstė gjė tjetėr si njė mekanizėm censure pėr median e lriė dhe sidomos median e cila vjen pėrmes komunikimeve elektronike, pra pėr mes domaineve dhe portaleve mediatike. Shqipėria ėshtė ndėrkohė nė njė periudhė tė vėshtirė, sepse nuk ka as Gjykatė Kushtetuese, qė tė rrėzojė ligje tė tilla” - tha pėrfaqėsuesja e Open Data Albania, Aranita Brahaj.

Sipas deputetėve socialistė, kjo nismė e qeverisė vjen edhe si pėrgjigje ndaj nivelit tė lartė tė keqinformimit, i vėrejtur edhe nė raporte ndėrkombėtare tė monitorimit. Por gazetarėt theksojnė ėshtė se kodi penal parashikon dėnimet pėr shpifje dhe shumė procese tė tilla janė duke u zhvilluar.

“Pėr mua kjo nuk ėshtė paketė antishpifje, por ajo cėnon lirinė e shprehjes. Ajo gjithashtu prek edhe parime tė lashta sa bota, si ai qė njeriu nuk gjykohet dy herė pėr njė akuzė; sipas kėtij drafti media gjykohet njė herė nga institucione tė varura politikisht dhe gjobitet, e pas kėsaj gjykohet edhe nga gjykata” - tha gazetarja Anila Hoxha.

Komisioni i Ligjeve, nė cilėsinė e komisionit pėr dhėnie mendimi, miratoi dy projektligjet, me disa ndryshme si: gjobat e AMA-s tė jenė proporcionale, se AMA e bėn regjistrin e mediave online, se blogjet dhe portalet nuk janė objekt i kėtij ligji.

Por pėrfaqėsues tė BIRN Albania, i quajtėn kėto ndryshime nė amendamentet e qeverisė tė vogla e kozmetike, sepse nuk prekin thelbin e ligjit, i cili u jep fuqi dy institucioneve shtetėrore AMA dhe AKEP tė ndėshkojnė mediat me gjoba tė rėnda dhe mbyllje faqeje para se ato tė mund tė vetmbrohen pėrpara njė gjykate. Ndėrkaq opozita zhvilloi sot njė tjetėr tryezė me pėrfaqėsues tė organizatave tė mediave, ku shprehu mbėshtetjen e saj pėr gazetarėt, tė cilėt nga ana e tyre shpjeguan me detaje mospajtimet e tyre ndaj “paketės antishpifje”.

“Ky draft pėrmban nė vetvete probleme jashtėzakonisht serioze me institucionalizimin e censurės nė tė paktėn dy institucione ekzekutive, qė parashihen se do tė kenė tė bėjnė me arkitekturėn e re tė Autoritetit tė Medias Shqiptare, sikundėr ėshtė parashkuar tė quhet AMA. Kėshilli i Ankesave dhe bordi I AMA-s nė kėtė draft, nuk janė gjė tjetėr veēse njė agjenci censure, dhe pėr kėtė kemi tė njėjtin mendim tė gjitha organizatat mediatike” - tha Aleksandėr Ēipa, drejtues i Unionit tė Gazetarėve Shqiptarė.

Gazetarėt pohuan se mund tė punojnė mė shumė pėr vetėrregullimin pa e lejuar qeverinė tė ndėrhyjė nė pėrmbajtjen e shkrimeve dhe lajmeve.

“Nuk janė gazetarėt tė kėqinj. Media ka shumė probleme dhe ato fillojnė qysh nga pronarėt. Nuk mund tė ketė pronarė tė mirė mediash dhe media tė keqe. Gazetarėt nuk janė problemi” - tha Koloreto Cukali, drejtuesi i Kėshillit Shqiptar tė Medias.

Gazetarėt mendojnė se paketa antishpifje pėrbėn njė kėrcėnim serioz pėr lirinė e shprehjes, shtypin e lirė dhe demokracinė nė tėrėsi, qė bazohet nė lirinė e fjalės.

Pak kohė pas tryezės sė opozitės me pėrfaqėsues tė shoqatave tė medias dhe miratimit tė paketės antishpifje prej komisionit tė ligjeve, kryeministri Edi Rama shkroi nė rrjetet sociale se “projekt-ligji ėshtė konsultuar e pėrpunuar prej njė viti, nen pėr nen e pikė pėr pikė me OSBE dhe do tė hyjė nė seancė pa asnjė cen nė aspektin e standardeve tė lirisė pėr t’u shprehur e tė sė drejtės pėr t’u informuar pa kufizim, si dhe tė mundėsisė pėr t’u mbrojtur nga shpifjet”.

OSBE ėshtė shprehur se draftet kanė nevojė pėr pėrmirėsime tė tjera. “OSBE mendon se AMA ka shumė kompetenca tė gjera pėr dėnimin e mediave, po ashtu edhe pėrmasat e gjobave ndaj gazetarėve dhe mediave janė tė larta. Po ashtu duhet ndarė qartė se cfarė janė kritikat politike dhe cfarė janė shpifjet. Raporti i ODIHR-it pėr zgjedhjet e fundit vėrejti njė pėrqėndrim tė madh tė medias nė duar tė pak pronarėve” - tha para deputetėve gjatė njė dėgjese Irina Radu, shefe e zyrės sė medias e OSBE-sė.

Pėrfaqėsuesi i OSBE pėr lirinė e medias Harlem Desir deklaroi tė hėnėn e kaluar se projektligjet e qeverisė kanė nevojė pėr pėrmirėsime tė mėtejshme. Ai sugjeron si tė rėndėsishme vendosjen e njė klauzole, qė garanton se tė gjitha vendimet e AMA mund tė apelohen para njė gjykatėsi menjėherė pas miratimit tė tyre. Po ashtu, sipas zotit Desir tha se edhe gjobat e parashikuara janė tepėr tė larta dhe mund tė ēojnė nė mbyllje tė mediave.

Nė orėt e mbrėmjes komisioni parlamentar pėr edukimin dhe mjetet e informimit miratoi dy projekt-ligjet ndaj mediave. Ky ėshtė komisioni pėrgjegjės pėr kėto projekt-ligje me ndikim ndaj mediave tė hartuar qysh njė vit mė parė dhe nė tė janė zhvilluar njė seri dėgjesash me tė gjitha grupet e interesit.

Tė mėrkurėn gazetarėt njoftuan edhe njė protestė para dyerve tė parlamentit.

Shnim: Pėr mė shumė ndiqni link-un nė YOUTUBE
 
 Multimedia: VOA
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 16 dhjetor, 2019
Titulli i publikimit: Voice of America, Debates between Government and Media over Anti-Defamation package
Pėrshkrim i publikimit: Komisionet parlamentare nė Tiranė po pėrmbyllin procedurat e shqyrtimit tė ndryshimeve nė dy ligjet pėr mediat audio-vizive dhe pėr komunikimet elektronike dhe duket se po i ēojnė drejt miratimit propozimet e qeverisė, megjithė kundėrshtimet njėvjeēare tė bashkėsisė sė mediave.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :