Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

1 Euro Albania Programme benefits the South Korea company

3 muaj mė parė
share()?>
Shqiperia 1 EUROKompania nga Koreja e Jugut Yura Corporation e zotėruar nga Yura Co.Ltd e themeluar mė 1970 ka themeluar njė degė nė Shqipėri me emėrtesėn YURA Corporation Albania shpk. Me vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr 70 tė datės 13 shkurt 2019, ėshtė miratuar kontrata e qiramarrjes emfiteozė me vlerė vetėm 1 euro pėr kėtė shoqėri.

Sipas vendimit objekti qiradhėnie ėshtė pasuria me emėrtesėn Baza e Tubove me sipėrfaqe tė pėrgjithshme prej 49 347 metėr katrorė nė fshatin Zhupan Fier pjesė e fondit tė pasurive tė paluajtshme pėr mbėshtetjen e investimeve strategjike, pėr njė periudhė gjashtėdhjetė vjeēare. Mė parė YURA Corporation Albania shpk ka aplikuar nė Agjencinė Shqiptare tė Zhvillimit tė Investimeve dhe Komitetin e Investimeve Strategjike tė saj, pėr tė marrė statutin e investitorit strategjik me tė drejtėn pėr tė zhvilluar projektin e investimit tė huaj pėr Projektim, Ndėrtim, Pronėsi, Mirėmbajtjen dhe Operimin tė njė strukture industriale fabrikė dhe objekte tė tjera pėr prodhimin e sisteme dhe pjesėve elektrike pėr automobil, me njė vlerė investimi prej 6 459 000 (gjashtė milion e katėrqind e pesėdhjetė e nėntė mijė) Euro pėr njė plan punėsimi prej pesėqind e gjashtėmbėdhjetė punėmarrės. Sipėrfaqja e pronės ėshtė 49 347 metėr katrorė pjesė e zonės kadastrave 3934. Sipas kontratės YURA CO. Ltd u themelua nė 1970 nė Korenė e Jugut dhe ushtron aktivitetin e saj njė sektorin e prodhimit tė sistemeve elektrike dhe pjesėve elektrike pėr automobile nė gjashtėdhjetė fabrika nė njėmbėdhjetė vende tė botės, duke punėsuar njėzet e tetė mijė punonjės.

Pėrfituese nga VKM nr. 70, datė 13.02.2019, i pasurisė “Baza e tubove”, zona kadastrale nr. 3934, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme 49 347 m2, Zhupan, Fier, pjesė e fondit tė pasurive tė paluajtshme pėr mbėshtetjen e investimeve strategjike, pėr njė periudhė 60-vjeēare (Mbėshtetur nė aktin normativ me fuqinė e ligjit nr. 4, datė 09.07.2008, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr privatizimin dhe dhėnien nė pėrdorim shoqėrive tregtare dhe institucioneve shtetėrore tė ndėrmarrjeve apo objekteve tė veēanta, mjeteve kryesore dhe mjeteve tė xhiros sė kėtyre ndėrmarrjeve”, miratuar me ligjin nr. 9967, datė 24.7.2008, tė ndryshuar, dhe nė vijim tė vendimit nr. 54, datė 05.02.2014, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr pėrcaktimin e kritereve, tė procedurės e tė mėnyrės sė dhėnies me qira, enfiteozė apo kontratave tė tjera tė pasurisė shtetėrore”, tė ndryshuar, me propozimin e ministrit tė Financave dhe Ekonomisė, Kėshilli i Ministrave)

Marrė nga: Open Data Albania
 Multimedia: Standard
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: Jan 8, 2020
Titulli i publikimit: 1 Euro Albania Programme benefits the South Korea company
Pėrshkrim i publikimit: Shqiperia 1 EURO
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :