Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Rama gives away 500 square metres. Government signed 8 contracts with Albanian and Korean companies

3 muaj mė parė
share()?>
Nė 2006 Edi Rama, nė opozitė, u shpreh kundėr nismės sė qeverisė Berisha pėr kontratat “Shqipėria 1 Euro”.  Por ndryshe e mendoi kėtė nisėm pasi erdhi nė pushtet. Nė 2014, kryeministri Rama u kėrkoi kompanive tė huaja qė tė investojnė nė Shqipėri me vlerė tė madhė investime, pasi do tė kishin mundėsi tė pėrfitonin kontratė qiraje me 1 euro. Por sipas tė dhėnave janė bizneset shqiptare qė kanė pėrfituar, pasi vetėm nė 2019, nga 8 kontrata, 6 janė subjekte shqiptare dhe vetėm 1 e huaj.

Kur qeveria Berisha lancoi nismėn “Shqipėria 1 euro” nė 2006, PS nė atė kohė nė opozitė  akuzoi ish-kryeministrin se me kėtė projekt po shiste vendin.

Por pas rrotacionit politik, ndryshoi edhe qėndrimi i socialistėve, pasi 1 vit pas marrjes sė pushtetit nė 2014 Edi Rama preferoi ta mbante tė njėjtėn politikė duke synuar rritjen e investimeve nė sektorė tė ndryshėm.

"Shqipėria 1 Euro: ėshtė njė mundėsi pėr tu dhėnė palėve investitorėve pasuri publike shtetėrore me pagesė simbolike vetėm njė euro.

Kontratat “Shqipėria 1 Euro” aplikohen pėr prona shtetėrore me sipėrfaqe mbi 500 metra katrorė.

Sipas Open Data, nė vitin 2019, ekzekutivi ka lidhur tetė kontrata tė tilla me shtatė subjekte ekonomike, ku 6 prej tyre janė shqiptare dhe vetėm 1 koreane.

Pronat shtetėrore tė vendosura nė dispozicion tė kėtyre subjekteve janė kryesisht ish-objekte ushtarake dhe industriale.

Por pėrveē sipėrfaqes, ato kanė edhe ndėrtime dhe infrastrukturė specifike e cila jepet brenda ēmimit simbolik "Shqipėria 1 Euro" pėr kontratė.

Gjatė vitit qė lamė pas, qeveria e Edi Ramės ka dhenė nė total njė sipėrfaqe rreth 500 mijė metėr katrorė, nga ku rezultojnė se janė punėsuar 916 punonjės.

Mė shumė se gjysma e sipėrfaqes nė total ėshtė dhėnė vetėm pėr njė 1 kompani pėr vetėm 1 euro, ndėrsa pronat e tjera janė tė shpėrndara nė zonat e Tiranės, Elbasanit, Librazhdit, Fierit, Gramshit dhe Durrėsit.

Nga kėto subjekte ekonomike, punėdhėnėsi me mė shumė punonjės rezulton tė jetė njė shoqėri koreane me 516 punonjės, ndėrsa tė tjerėt variojnė me punėsime nga 33 deri 100 punonjės tė rinj.

Kėshilli i Ministrave ėshtė kompetent dhe pėrgjegjės pėr kėto kontrata. Kontratat me tarifėn simbolike prej 1 Euro realizohen sipas kritereve, tė procedurės e tė mėnyrės sė dhėnies me qira, emfiteozė apo kontrata tė tjera tė pasurisė shtetėrore tė vendosura nė vendimin e Kėshillit tė Ministrave nė 2014.

Multimedia: ORA NEWS
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 01/01/2020 - 16:14
Titulli i publikimit: Rama gives away 500 square metres. Government signed 8 contracts with Albanian and Korean companies
Pėrshkrim i publikimit: Nė 2006 Edi Rama, nė opozitė, u shpreh kundėr nismės sė qeverisė Berisha pėr kontratat “Shqipėria 1 Euro”. Por ndryshe e mendoi kėtė nisėm pasi erdhi nė pushtet. Nė 2014, kryeministri Rama u kėrkoi kompanive tė huaja qė tė investojnė nė Shqipėri me vlerė tė madhė investime, pasi do tė kishin mundėsi tė pėrfitonin kontratė qiraje me 1 euro. Por sipas tė dhėnave janė bizneset shqiptare qė kanė pėrfituar, pasi vetėm nė 2019, nga 8 kontrata, 6 janė subjekte shqiptare dhe vetėm 1 e huaj.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :