Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

“1 Euro Albania”. Rama Government gave out 54 hectares of land for 7 businessmen

3 muaj mė parė
share()?>
Pronarėt qė morėn kontratat me afat deri nė 20 vjet, nga koreanėt e firmės “Yura“, te Gjergj Luca, Arbėr Hajdari e Hairedin Kastrati

Gjatė vitit qė sapo lamė, qeveria ka lidhur 8 kontrata (me 7 subjekte) pėr prona shtetėrore me sipėrfaqe mbi 500 m”, kontrata kėto qė aplikohen sipas procedurės “Shqipėria 1 Euro”. Tė gjitha kontratat nė total, rezultojnė tė jenė lidhur pėr njė sipėrfaqe 537 503 m², ndėrsa leverdia e tyre nė burime njerėzore pėrkthehet nė punėsimin e 916 punonjėsve. Pronat janė kryesisht ish-objekte ushtarake dhe ish-objekte industriale, ndėrsa pėrveē sipėrfaqes, ato kanė edhe ndėrtime e infrastrukturė specifike, e cila jepet brenda ēmimit simbolik “Shqipėria 1 euro” pėr kontratė. Pronat janė shpėrndarė nė zonat e Tiranės, Elbazanit, Librazhdit, Fierit, Gramshit dhe Durrėsit, ndėrsa ėshtė databaza e Open Data Albania dhe OpenCorporates ajo qė mbart informacionin pėr kompanitė.

7 kompanitė qė kanė pėrfituar kontrata janė pėrkatėsisht, Yura Corporation Albania, Rozafa sh.p.k, Fondacioni Fundjavė Ndryshe, Alliance Resource, Blu Imperial, Uni Euro dhe MTSC. Nga kėto, punėdhėnėsi mė premtues rezulton projekti i shoqėrisė Koreane Yura Co.Ltd me 516 punonjės, ndėrsa sipėrfaqen mė tė madhe tė shfrytėzimit e ka marrė Blu Imperial (afro 35 hektarė, 5 tunele nė Qafė Mollė dhe ish-grup depot e repartit ushtarak nė Tiranė).Kontratat

Rozafa sh.p.k, me zotėrues kryesor zotin Gjegj Luca ka lidhur gjatė vitit 2019 dy kontrata me Kėshillin e Ministrave si pėrfitues i programit Shqipėria 1 Euro. E para ėshtė kontrata e miratuar me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr. 526 tė miratuar nė datėn 25 korrik 2019, pėr Pasurinė Publike tė emėrtuar Ish Reparti Ushtarak nr 5012/20 nė administrim tė Ministrisė sė Mbrojtjes nė Ēekrez tė Gramshit. Sipėrfaqja e pėrgjithshme ėshtė 28 960 metra katrorė dhe sipėrfaqe ndėrtimi ėshtė 4185.48 metėr katrorė. Nga kėto sipėrfaqe funksionale ėshtė 24 774.52 metėr katrore. Afati i qiradhėnies ėshtė njėzet vite.   Rozafa shpk duhet tė pėrdorė kėtė objekt nė qėllim ndėrtimin e njė fabrike pėr pėrpunimin e karkalecit nėpėrmjet pėrpunimit aktiv tė mallrave.2. Po Rozafa shpk me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr 701, datė 30 tetor 2019 ka pėrfituar kundrejt qirave vetėm 1 Euro, pėr 20 vite pronėn me emėrtesė Sektori Autopark, ish Parku i Minierės sė Hekur Nikelit, Pėrrenjas, me sipėrfaqe tė Pėrgjithshme 10 287,3 metėr katrorė ku sipėrfaqe ndėrtimore ėshtė 1 090.5 metėr katrorė dhe sipėrfaqe funksionale 9 196.8 metėr katrorė. Sipėrfaqe e pėrgjithshme 28 960 metėr katrorė nė tė cilėn pėrfshihet Ish Reparti Ushtarak 512/20 me vendndodhje Pėrrenjas, Librazhd nė administrim tė Ndėrmarrjes Industriale.

3. Gjatė 2019 njė tjetėr subjekt partner kontraktor me Qeverinė Shqiptare me kontratat Shqipėria 1 Euro ėshtė Fondacioni Fundjavė Ndryshe, themeluar nga Arbėr Hajdari. Ky fondacion pėrmes Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave me numėr 118 datė 13 mars 2019 ka marrė me qira pėr 20 vite me ēmim simbolik vetėm 1 Euro sipėrfaqen e pėrgjithshme prej 43 169 metėr katrorė njohur si prona Riparim Artilerie, dhe disa sipėrfaqe truall funksional dhe objekte me vendndodhje nė Brar tė Tiranės. Qėllimi i kontratės ėshtė dhėnia nė gėzim tė pėrkohshėm tė objektit pėr ngritje tė njė kompleksi administrativ, arsimor dhe shėrbime falas pėr ndihmėn dhe rehabilitimin e njerėzve nė nevojė. Projekti emėrtohet Qendra e Solidaritetit.4. Kompania nga Koreja e Jugut “Yura Corporation” e zotėruar nga Yura Co.Ltd e themeluar mė 1970 ka themeluar njė degė nė Shqipėri me emėrtesėn YURA Corporation Albania shpk. Me vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr. 70 tė datės 13 shkurt 2019, ėshtė miratuar kontrata e qiramarrjes emfiteozė me vlerė vetėm 1 euro pėr kėtė shoqėri. Sipas vendimit objekti qiradhėnie ėshtė pasuria me emėrtesėn Baza e Tubove me sipėrfaqe tė pėrgjithshme prej 49 347 metėr katrorė nė fshatin Zhupan Fier pjesė e fondit tė pasurive tė paluajtshme pėr mbėshtetjen e investimeve strategjike, pėr njė periudhė gjashtėdhjetė vjeēare. Mė parė YURA Corporation Albania shpk ka aplikuar nė Agjencinė Shqiptare tė Zhvillimit tė Investimeve dhe Komitetin e Investimeve Strategjike tė saj, pėr tė marrė statutin e investitorit strategjik me tė drejtėn pėr tė zhvilluar projektin e investimit tė huaj pėr Projektim, Ndėrtim, Pronėsi, Mirėmbajtjen dhe Operimin tė njė strukture industriale fabrikė dhe objekte tė tjera pėr prodhimin e sisteme dhe pjesėve elektrike pėr automobil, me njė vlerė investimi prej 6 459 000 Euro pėr njė plan punėsimi prej 516 punėmarrėsish.6. Blu-Imperal shpk ėshtė investitori qė ka pėrfituar me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr 508 datė 17 korrik 2019 njė kontratė pėr 1 Euro qira pėr njėzet vite tė objektit ish grup depot e Repartit Ushtarak nr 2045 me sipėrfaqe tė pėrgjithshme 353 686 metėr katrorė nga ku sipėrfaqe e objektit ėshtė 8 553.58 me pesė tunele me sipėrfaqe 3 424.6 metėr katrorė. Me vendndodhje nė Qafėmollė Dajt Tiranė nėn administrim tė Ministrisė sė Mbrojtjes. Qėllimi i biznesit ėshtė ndėrtimi i njė Kapanoni brenda tė cilės do tė montohen dy linja tė reja pėr mbushjen e ujit mineral tė gazuar dhe tė pa gazuar nė shishe. Shoqėria Blu Imperial shpk do tė investojė brenda vitit 2020 njė total prej 942 346 300 lekė pėr blerje tė linjave tė reja tė prodhimit pėr mbushjen e ujit mineral me kontratė tė lidhur me kompaninė gjermane Krones AG, ndėrtim magazinash dhe blerje tė automjeteve pėr shpėrndarje.
 

7. Shoqėria UNIERO sh.p.k ka lidhur njė kontratė pėr pėrfitim nga projekti Shqipėria 1 Euro me Bashkinė Durrės nė datėn 28 mars. Kontrata ka objekt qiradhėnie pėr vlerėn totale 1 Euro njė sipėrfaqe prej 930 metrash katrorė ku 900 metra janė ndėrtim kati i parė i ish repartit tė URT-sė. Afati i kontratės ėshtė tetė vite. Qėllimi i kontratės ėshtė prodhimi i ēantave prej letre dhe tekstili si dhe mallrave fason.
 

8. Shoqėria MTCS shpk ėshtė qiramarrės i njė pasurie shtetėrore nė Tiranė me njohur si Ish Ndėrmarrje Metalike Tirana Reparti i Orėve, me sipėrfaqe prej 4021.5 metėr katrorė nga tė cilat sipėrfaqe ndėrtimore ėshtė 1624.4 si zonė kadastrave 8220 ne pėrgjegjėsi administrimi i Ndėrmarrjes Industriale nr. 1 Tiranė. Afati i qiradhėnies ėshtė njė njėzet vite. Pronarė i shoqėrisė MTCS ėshtė gazetari Carlo Bollino.
 

Rregullat e lojės pasi qeveria merr 1 Euro

Shqipėria 1 Euro ėshtė njė mundėsi pėr tu dhėnė palėve tė treta investitore pasuri publike shtetėrore me pagesė simbolike vetėm njė euro. Qėllimi i kėsaj Procedure ėshtė tė nxisė investitorėt potencial tė investojnė dhe hapin vende pune. Kėshilli i Ministrave ėshtė kompetent dhe pėrgjegjės pėr kėto Kontrata. Kontrata me tarifėn simbolike prej 1 Euro realizohen sipas Kritereve, tė Procedurės e tė mėnyrės sė Dhėnies me Qira, Emfiteozė apo Kontrata tė Tjera tė Pasurisė Shtetėrore tė Vendosura nė Vendimin e Kėshillit tė Ministrave Nr. 54, datė 5 Shkurt 2014 i  pėrditėsuar.Ky kontraktim me vlerė simbolike bėhet me kushtin qė Subjektet Ekonomike tė ofrojnė njė nga kriteret si vijon:

1. Veprimtari prodhuese me nivele investimi mbi treqind milion lekė.
2. pėrpunim  aktiv tė mallrave, qė do tė sigurojnė jo mė pak se 50 vende pune.
3. Veprimtari tė agrobiznesit si grumbullim pėrpunim dhe shitje tė produkteve bujqėsore ose blegtorale, me nivele investimi mbi njėqind milion lekė.
4. Veprimtari nė fushėn e arsimit, mediave me nivele investimi mbi dyqind milion lekė.
5. Veprimtari pėr konstruksion, shėrbim mirėmbajtje, rekonstruksion tė mjeteve detare lundruese me nivele investimi mbi pesėqind milion lekė.Multimedia: Shekulli
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 02.01.2020
Titulli i publikimit: “1 Euro Albania”. Rama Government gave out 54 hectares of land for 7 businessmen
Pėrshkrim i publikimit: Pronarėt qė morėn kontratat me afat deri nė 20 vjet, nga koreanėt e firmės “Yura“, te Gjergj Luca, Arbėr Hajdari e Hairedin Kastrati
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :