Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

'1 Euro Albania'. Government gives 540 thousand square metres of land to 7 companies

3 muaj mė parė
share()?>
Qeveria Rama i ka dhėnė me qira rreth 540 mijė metėr katrorė tokė 7 kompanive nė vitin 2019, si pjesė e programit “Shqipėria 1 euro”.

“Shqipėria 1 Euro” ėshtė njė nismė e qeverisė Berisha, qė kishte si synim tėrheqjen e investitorėve tė huaj duke i dhėnė aty pasuri publike shtetėrore me pagesė simbolike vetėm njė euro.

Kėto lloj kontratash mė sipėrmarrėsit aplikohen pėr prona shtetėrore me sipėrfaqe mbi pesėqind metra katrorė.

Open Data Albania ka bėrė publike kompanitė qė pėrfituan tė tilla kontrata nė vitin 2019:

– Kompania Blu Imperial shpk, nė pronėsi tė Hairedin Kastratit ka pėrfituar 353,686 metra katrorė nė Tiranė, ku njė pjesė ėshtė tokė dhe njė pjesė objekte, mė saktėsisht ish grup-depot e Repartit Ushtarak nr 2045 dhe pesė tunele me sipėrfaqe 3 424.6 metėr katrorė. Kompania do tė ketė mė qira kėtė sipėrfaqe pėr 20 vite. Qėllimi i biznesit ėshtė ndėrtimi i njė Kapanoni brenda tė cilės do tė montohen dy linja tė reja pėr mbushjen e ujit mineral tė gazuar dhe tė pa gazuar nė shishe.

– Kompania Alliance Resource shpk, nė pronėsi tė Mbarime Korocit dhe Wen Ming, ka pėrfituar sipėrfaqen e pėrgjithshme prej 57 390 metra katrorė nė Elbasan, ku bėjnė pjesė Depoja e Koncentratit tė Hekurit dhe Vaskat e Betonit. Nė kėtė sipėrfaqe, kompania do tė ndėrtojė njė Fabrikė Prodhimi tė Oksideve tė Zinkut dhe hekur nikelit.

– Kompania Rozafa shpk, nė pronėsi tė Gjergj Lucės, ka pėrfituar 2 kontrata: njėra pėr njė sipėrfaqe 49, 247 metra katrorė nė Librazhd, ndėrsa tjetra 28,960 metra katrorė nė Gramsh. Rozafa shpk duhet tė pėrdorė kėtė objekt pėr ndėrtimin e njė fabrike pėr pėrpunimin e karkalecit nėpėrmjet pėrpunimit aktiv tė mallrave.
– Kompania nga Koreja e Jugut Yura Corporation e zotėruar nga Yura Co.Ltd ka pėrfituar 49,347 metėr katrorė nė fshatin Zhupan nė Fier. Mė parė kjo kompani ka aplikuar nė Agjencinė Shqiptare tė Zhvillimit tė Investimeve dhe Komitetin e Investimeve Strategjike tė saj, pėr tė marrė statutin e investitorit strategjik me tė drejtėn pėr tė zhvilluar projektin e investimit tė huaj pėr Projektim, Ndėrtim, Pronėsi, Mirėmbajtjen dhe Operimin tė njė strukture industriale fabrikė dhe objekte tė tjera pėr prodhimin e sisteme dhe pjesėve elektrike pėr automobil, me njė vlerė investimi prej rreth 6,5 milionė eurosh.

– Fondacioni Fundjavė Ndryshe, themeluar dhe drejtuar nga Arbėr Hajdari, ka pėrfituar 43,169 metėr katrorė nė Brar tė Tiranės. Qėllimi i kontratės ėshtė dhėnia nė gėzim tė pėrkohshėm tė objektit pėr ngritje tė njė kompleksi administrativ, arsimor dhe shėrbime falas pėr ndihmėn dhe rehabilitimin e njerėzve nė nevojė.

– Kompania MTCS shpk, nė pronėsi tė gazetarit Carlo Bollino, ka pėrfituar njė sipėrfaqe prej 4021 metėr katrorė nė Tiranė, pėr 20 vjet ku do tė ndėrtohet njė televizion me parametra teknik bashkėkohor.

– Kompania UNIERO shpk, nė pronėsi tė Suela Gjyzelit, ka pėrfituar njė sipėrfaqe prej 930 metrash katrorė pėr 8 vjet. Qėllimi i kontratės ėshtė prodhimi i ēantave prej letre dhe tekstili si dhe mallrave fason.

Multimedia: exit news
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 02-01-2020 nė 17:47
Titulli i publikimit: '1 Euro Albania'. Government gives 540 thousand square metres of land to 7 companies
Pėrshkrim i publikimit: Qeveria Rama i ka dhėnė me qira rreth 540 mijė metėr katrorė tokė 7 kompanive nė vitin 2019, si pjesė e programit “Shqipėria 1 euro”.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :