Ndryshimi i fundit: E Hn, 06 Prill 2020

Ku shkuan 1.1 milion tendera pr trajnimin e qenve?

3 muaj m par
share()?>
Si fillim duhet t theksojm se procesi i tenderimit i kryer me standard dhe n mnyr korrekte ka si qllim prdorimin e parave n mnyr sa m eficente. Referuar viteve t fundit nuk sht mundur q t kursehen parat publike nga ky proces.


                           Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania

TIRAN- Top Story ka analizuar disa nga shkeljet q bhen n nj proces tenderimi. Ne synojm t hedhim m shum drit pr qytetart, mbi kt proces t panjohur t ekonomis. Pr t qen m t kuptueshm, do t zbrthejm dhe analizojm me detaje disa nga shkeljet m t shpeshta, q bhen n tenderim e si rezultat ndikojn direkt n prkeqsimin e buxhetit t shtetit. Shkeljet me flagrante jan kur shohim q e njjta pun publike brenda nje harku kohor pak vjear riprsritet ka do t thot q tenderi t paktn n njrin nga rastet ka qen fiktiv, tregon Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania.

Si fillim duhet t theksojm se procesi i tenderimit i kryer me standard dhe n mnyr korrekte ka si qllim prdorimin e parave n mnyr sa m eficente. Referuar viteve t fundit nuk sht mundur q t kursehen parat publike nga ky proces. Madje sipas nj raporti t auditimit t gjykats europiane n Shqipri rezulton se nj n tre tendera sht dhn pa gar t ndershme. Ky sht nj tregues shum negativ dhe nj prqasje shum negative q na e bjn organizmat ndrkombtare dhe q n fakt prkthehet si nj humbje besimi t investitorve t huaj ndaj ekonomis shqiptare, tregon Prof. Dr Sezana Guxholli, Eksperte Ekonomie. T vjedhsh apo t keqmenaxhosh parat q ke grumbulluar nga taksat e qytetarve, sht krimi m i madh q mund ti bhet shoqris. Rasti m i fundit q doli n media, ishte gjat krkim shptimit pas tragjedis s trmetit t 26 nntorit.

Pr identifikimin e personave t gjall nn rrnoja, duhej nj qen, q mbrriti nga Kosova, i quajtur Sadak. Nga ana tjetr, Instituti i Prgatitjes s Qenve n Shqipri, kishte shpenzuar plot 1.1 milion dollar, dhe nuk kishte asnj qen pr kt emergjenc kombtare. Sadaku i Kosovs shptoi disa jet njerzish, ndrkoh q Policia e Shtetit disa dit pas tragjedis, publikoi nj video n rrjetet sociale, ku tregonte Sadakun shqiptar q kishte dhn edhe ai ndihm n operacionet e krkim shptimit. N fakt, n vendngjarje ishin me dhjetra gazetar dhe kameraman, por askush nuk e pa Sadakun e Policis Shqiptare. T gjith pan Sadakun e Kosovs. N kto kushte, kur jan zhdukur edhe lekt e destinuara pr trajtimin e qenve, vetvetiu t lindin dyshimet se far mund t jen br me tenderat q organizohen do dit n vendin ton.

Shnim: Pr m shum klikoni link-un n YOUTUBE
 Multimedia: Dosja.al
Kategoria e medias: Website
Dat publikimi: 8 Janar, 2020 8:09
Titulli i publikimit: Ku shkuan 1.1 milion tendera pr trajnimin e qenve?
Prshkrim i publikimit: Top Story ka analizuar disa nga shkeljet q bhen n nj proces tenderimi.
Download: Array
Kliko ktu pr t lexuar artikullin tek media q e ka publikuar
Dataset-et n format excel :
    Dataset-et n format XML, N3 :