Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Zbulohen tendera tė ēuditshėm nė Librazhd/ Kompaninė e Ballės po shfarosin pyjet…

3 muaj mė parė
share()?>
Top Story ka zbuluar disa tendera tė ēuditshėm nė Librazhd dhe Prrenjas.
Le tė shohim disa tendera tė ēuditshėm. Bashkia e Pėrrenjasit ka shpallur fituesin e njė tenderi, njė kompani qė do tė presė pyjet. Kjo kalon ēdo kufi shkeljeje, pasi prej vitit 2016 ne kemi nė fuqi moratoriumin pėr pyjet, qė ndalon ēdokėnd pėr tė prerė dru.

Njė rast akoma mė komik ėshtė ai nė Bashkinė e Librazhdit, qė edhe kjo ka vendosur pėr prerjen e pyllit. Kompania e shpallur fituese “AL-MEKS-UD”, ėshtė dėnuar pėr prerje tė drurve tė pyllit. Gjithashtu kjo kompani ėshtė nėn sekuestro nga pėrm abrimi pasi nuk ka paguar njė gjobė ndaj Inspektoratit tė Pyjeve.

“AL-MEKS-UD” ėshtė gjobitur nė janarin e vitit 2017, pasi ishte konstatuar se po transportonte dy ngarkesa me lėndė drusore tė pamarkuar. Madje, kapja e kėsaj kompanie ėshtė bėrė pikėrisht nė Njėsinė Administrative Polis, nė tė njėjtin vend qė kjo kompani ka fituar sė fundmi edhe tenderin pėr tė prerė me leje!

“Njė situatė tjetėr ka qenė me Bashkinė e Vlorės. Kėrkohej njė inxhinier qė ishte diplomuar nė njė vit tė caktuar. Dhe ashtu siē ishte pėrpunuar kėrkohej qė tė ishte njė inxhinier qė tė ishte pensionist nė datėn e tenderit. Kush ishte kjo kompani?! Vetėm ajo qė ishte klienteliste me bashkinė”, thotė Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania.

Raste tė ēuditshme tė tenderve janė edhe ato tė ndėrtimit tė rrugėve, ku tenderi shihet si njė proces pėr tė fituar para kompania private dhe jo pėr ti menaxhuar nė interes tė publikut.

“Ėshtė ai i rrugės Kardhiq Delvin pėrkatėsisht loti i shtatė. Bėhet fjalė pėr ndėrtimin e njė tuneli me gjatėsi 1 km e pak. Ka qenė njė tender me fond limit 19 milionė euro.

Diferenca mes ofertės mė tė ulėt dhe asaj mė tė lartė ishte 5 milionė euro. Pra bėhej fjalė qė ARRSH kishte vendosur qė t’ja jepte tenderin pėr ndėrtimin e tunelit nė rrugėn Kardhiq Delvinė kompanisė qė kishte ofruar 5 milionė euro mė shumė se kompania me ofertėn mė tė mirė. Ishte njė dėm i dpd ndaj taksapaguesve dhe buxhetit”, tregon Gazetari Koldian Tomorri.Multimedia: Standard
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: Jan 8, 2020
Titulli i publikimit: Zbulohen tendera tė ēuditshėm nė Librazhd/ Kompaninė e Ballės po shfarosin pyjet…
Pėrshkrim i publikimit: Top Story ka zbuluar disa tendera tė ēuditshėm nė Librazhd dhe Prrenjas.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :