Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Top Story/ Tendera me njė garues, si paracaktohet fituesi nė shkelje me ligjin

3 muaj mė parė
share()?>
Tenderat me njė garues ose me mungesė konkurimi janė njė tjetėr problem qė haset nė procesin e prokurimit publik. Nga njė hulumtim i realizuar nga Top Story rezulton se kemi shumė raste tė tilla ndėr vite.

Dikur kjo ka qenė kategorikisht e ndaluar, por me ndryshimet ligjore tė vitit 2014, iu hap rrugė tenderave me njė garues. Preteksti u  gjet nga institucionet, qė ankoheshin se nuk mund tė kryenin procedurat e tenderimit pasi kishin njė ofertė. Kjo ėshtė njė anomali nė njė ekonomi konkurruese.


“Nė njė ambiente qė ka shumė nevojė pėr konkurrencė, nėse flasim pėr tendera ndėrtimi, furnizimi kemi 10 operatorė qė konkurrojnė dhe marrin pjesė nė tendera tė tjerė. Pse nė kėtė tender ka ardhur vetėm njė operator? Ka pasur njė problem me afatin, ėshtė vendosur njė kriter qė favorizon konkurrentin e vetėm  apo nuk ka besim biznesi te klima e krijuar. Pra operatorėt e ndershėm e dinė qė tenderi ėshtė krijuar pėr njė kompani tė vetme dhe atėherė nuk marrin pjesė konkurrentė tė tjerė. Tenderi me njė konkurrentė nė garė nė njė Shqipėri ku ne nuk kemi monopol janė tipik tendera problematik”, thotė Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania.

Le tė sjellim disa shembuj pėr ta bėrė mė tė kuptueshme kėtė problem. Tenderat me njė garues organizohen nga tė gjitha institucionet nė vlera tė vogla apo tė mėdha. Nė qytetin e Shkodrės, institucioni i ujėsjellės-kanalizime, ka prokuruar njė tender pėr pajisje kompjuterike, me vlerė 1.7 milionė lekė tė reja. Nė garė ka patur vetėm njė operator, i cili  ėshtė shpallur dhe fituesi.

Rast tjetėr flagrant ėshtė tek Ministria pėr Europėn dhe Punė tė  Jashtme, ku nė korrik tė vitit 2019, zhvilloi njė tender pėr pėrkthimin e legjislacionit tė Bashkimit Europian nė gjuhėn angleze. Ky prokurim tingėllon i ēuditshėm, pėr shkak se nė kėtė institucion duhet tė ketė shumė njohės tė gjuhės angleze, qė mund tė pėrkthejnė njė dokumentacion. Megjithatė, tenderi prej 166 milionė lekėsh me TVSH, u fitua nga njė kompani e vetme, pa asnjė garė, duke e rėnduar edhe mė tej shkeljen me fondet publike.

Po nė nėntor tė vitit 2019 ėshtė organizuar njė tjetėr tender pa garė, por kėtė herė nė Tiranė.  Agjencia e Mbrojtjes sė Konsumatorit ka kryer proceduarėn pėr blerė pajisje zyre. Gara nuk ka qenė e rregullt pasi ka qėnė vetėm njė garues i cili u shpall edhe fitues.

“Ju e dini ēfarė ndodh nė Shqipėri. Kur njė pjesė e kompanive e dinė qė nuk duhet tė marrin pjesė nė njė tender sepse ai ėshtė i paracaktuar pėr njė fitues tė caktuar. Nėse shkojnė dhe marrin pjesė atėherė do tė kenė probleme tė mėvonshme me autoritetin kontraktor qė bėn tendera, pra nuk lejohen mė vonė qė tė marrin punė publike”, thotė gazetari i ekonomisė Klodian Tomorri.

“Nuk ka nevojė tė jesh jurist apo tė njohėsh legjislacionin pėr tė kuptuar se njė tender qė bėhet me njė konkurrent nė garė ėshtė me rrisk tė lartė pėr tė qen njė tender me njė klientelist. Kriteret e kėtij tenderi janė pėrgatitur nga njė operator dhe nuk japin mundėsinė bazės sė gjerė tė konkurrencės pėr tė marrė pjesė”, thotė Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania.

 “Janė me qindra rastet kur proceduar e tenderimit ka qenė me njė tenderues”, thotė Panajot Soko

Le ti hedhim njė sy njė tjetėr bashkie, pėr tė parė se edhe aty ka tendera qė janė realizuar me njė garues. Kėtė herė po flasim pėr Bashkinė e Durrėsit e cila ka blerė dru zjarri dhe paletė nė vlerėn e mbi 11 milionė lekė. Nė tender ka patur vetėm njė garues i cili ėshtė shpallur edhe fituesi.

Shkojmė mė nė jug tė vendit, sepse edhe aty ka shkelje sa i pėrket proceduarave tė tenderimit. Nė Sarandė ėshtė zhvilluar njė tender pėr instalimin e kamerave tė sigurisė nė qytet. Nė kėtė tender ka qėnė vetėm njė pjesėmarrės i cili u shpall edhe fituesi. Tenderi u realizua nė  nėntor tė vitit 2019. (efekt)

“Ajo qė ju thoni ėshtė shumė e drejtė qė ka me100 raste kur tenderat publik bėhen me vetėm njė ofertė. Kjo ėshtė njėra anė e medaljes, ka me qindra apo mijėra tendera tė tjerė ku mund tė jenė mė shumė se njė ofertė oferta reale ėshtė vetėm njė. Tė tjerat hyjnė dhe shėrbejnė pėr koperturė qė justifikojnė sikur nė tender ka patur garė por nėse shikojmė dokument kanė mangėsi, kanė ofertė zero financiare pra hyjnė pėr tė legjitimuar njė tender qė ėshtė paracaktuar”, tregon gazetari Klodian Tomorri.

ShėnimPėr mė shumė klikoni nė link-un nė YOUTUBEMultimedia: Gazeta Shqip
Datė publikimi: 7 Janar 2020 | 21 : 30
Titulli i publikimit: Top Story/ Tendera me njė garues, si paracaktohet fituesi nė shkelje me ligjin
Pėrshkrim i publikimit: Tenderat me njė garues ose me mungesė konkurimi janė njė tjetėr problem qė haset nė procesin e prokurimit publik. Nga njė hulumtim i realizuar nga Top Story rezulton se kemi shumė raste tė tilla ndėr vite.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :