Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kush ėshtė numri 2 qė u zgjodh sot nė Prokurori, zv.ministri i Nanos dhe krahu i djathtė i Llallės te Pėrgjimet (SI I KA NDRYSHUAR PASURIA- FAKSIMILE)

3 muaj mė parė
share()?>
Thoma Jano, ėshtė zgjedhur sot zv.kryeprokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme.

Numri 2 i prokurorisė, nuk ėshtė njė emėr i panjohur mediatikisht. Jano ka prekur kupolėn e Prokurorisė, pas vitit 1997, kur punoi si kreu i prokurorisė sė Tiranės, gjatė kohės qė organi i akuzės drejtohej nga Arben Rakipi.

Nė kohėn e Fatos Nanos kryeministėr, Jano u emėruar si zv.ministėr i Rendit dhe lakohej si njė nga njerėzit pranė ish-liderit socialist.

Jano ka vazhduar punėn si prokuror i prokurorisė sė Pėrgjithshme edhe nė kohėn kur ky institucion drejtohej nga Theodhori Sollaku e mė vonė Ina Rama.

Kur nė krye tė Prokurorisė erdhi Adriatik Llalla, ky i fundit i besoi sektorin e pėrgjimeve ndėrsa ende pėrflitet se ka nė dorė pėrgjime tė rėndėsishme qė ndoshta do dalin nė dritė me krijimin e organeve tė reja tė drejtėsisė.

Le t’i hedhim njė sy pasurisė sė Janos, si ka ndryshuar ndėr vite!

Nė vitin, 2013 Jano ka deklaruar njė apartament banimi me sipėrfaqe 130m2, nja makinė tip Benz, tė ardhurat nga paga e tij dhe e bashkėshortes.

Nė vitin 2016, sipas tė dhėnave tė publikuara nga OpenData, Jano ka deklaruar njė depozitė kursimi, 8.5 mln lekė, tė ardhurat nga paga dhe shpėrblimet nė vlerėn 17 mln lekė, njė kredi nga e cila kanė mbetur pa shlyer edhe 21 mln lekė, tė ardhurat nga paga e bashkėshortes Natyra, blerje kuotash nga i biri Ermal Jano nė vlerėn 50 mln lekė, llogari rrjedhėse nga tė ardhurat e pagės nga puna nė SHISH, paga nga puna e vajzes Elda Hoxha dhe njė garazh prenotuar nga kjo e fundit.Multimedia: NEWSBOMB
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 13:50 30-12-2019
Titulli i publikimit: Kush ėshtė numri 2 qė u zgjodh sot nė Prokurori, zv.ministri i Nanos dhe krahu i djathtė i Llallės te Pėrgjimet (SI I KA NDRYSHUAR PASURIA- FAKSIMILE)
Pėrshkrim i publikimit: Thoma Jano, ėshtė zgjedhur sot zv.kryeprokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :