Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Top Story/ Ku shkuan 1.1 milionė euro tendera pėr trajnimin e qenve?!

3 muaj mė parė
share()?>
Top Story ka analizuar disa nga shkeljet qė bėhen nė njė proces tenderimi. Ne synojmė tė hedhim mė shumė dritė pėr qytetarėt, mbi kėtė proces tė panjohur tė ekonomisė.Pėr tė qenė mė tė kuptueshėm, do tė zbėrthejmė dhe analizojmė me detaje disa nga shkeljet mė tė shpeshta, qė bėhen nė tenderim e si rezultat ndikojnė direkt nė pėrkeqėsimin e buxhetit tė shtetit.

“Shkeljet me flagrante janė kur shohim qė e njėjta punė publike brenda nje harku kohorė pakė vjeēarė ripėrsėritet ē’ka do tė thotė qė tenderi tė paktėn nė njėrin nga rastet ka qenė fiktiv”, tregon Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania

Si fillim duhet tė theksojmė se procesi i tenderimit i kryer me standard dhe nė mėnyrė korrekte ka si qėllim pėrdorimin e parave nė mėnyrė sa mė eficente. Referuar viteve tė fundit nuk ėshtė mundur qė tė kursehen parat publike nga ky proces. Madje sipas njė raporti tė auditimit tė gjykatės europiane nė Shqipėri rezulton se njė nė tre tendera ėshtė dhėnė pa garė tė ndershme.

“Ky ėshtė njė tregues shumė negativ dhe njė pėrqasje shumė negative qė na e bėjnė organizmat ndėrkombėtare dhe qė nė fakt pėrkthehet si njė humbje besimi tė investitorėve tė huaj ndaj ekonomisė shqiptare”, tregon Prof. Dr Sezana Guxholli, Eksperte Ekonomie

Tė vjedhėsh apo tė keqmenaxhosh parat qė ke grumbulluar nga taksat e qytetarėve, ėshtė krimi mė i madh qė mund ti bėhet shoqėrisė. Rasti mė i fundit qė doli nė media, ishte gjatė kėrkim shpėtimit pas tragjedisė sė tėrmetit tė 26 nėntorit.

Pėr identifikimin e personave tė gjallė nėn rrėnoja, duhej njė qen, qė mbėrriti nga Kosova, i quajtur Sadak. Nga ana tjetėr, Instituti i Pėrgatitjes sė Qenve nė Shqipėri, kishte shpenzuar plot 1.1 milionė dollarė, dhe nuk kishte asnjė qen pėr kėtė emergjencė kombėtare.

Sadaku i Kosovės shpėtoi disa jetė njerėzish, ndėrkohė qė Policia e Shtetit disa ditė pas tragjedisė, publikoi njė video nė rrjetet sociale, ku tregonte Sadakun shqiptarė qė kishte dhėnė edhe ai ndihmė nė operacionet e kėrkim shpėtimit. Nė fakt, nė vendngjarje ishin me dhjetra gazetarė dhe kameramanė, por askush nuk e pa Sadakun e Policisė Shqiptare. Tė gjithė panė Sadakun e Kosovės.

Nė kėto kushte, kur janė zhdukur edhe lekėt e destinuara pėr trajtimin e qenėve, vetvetiu tė lindin dyshimet se ēfarė mund tė jenė bėrė me tenderat qė organ izohen ēdo ditė nė vendin tonė.

Shėnim: Pėr mė shumė mund tė ndiqni link-un nė Youtube 

Top Story - “Vjedhje me tendera” - Ja si grabiten 300 mln euro ēdo vit nga institucionet
Top Story/ Ku shkuan 1.1 milionė euro tendera pėr trajnimin e qenėve?!
Top Story - “Vjedhje me tendera” - Ja si grabiten 300 mln euro ēdo vit nga institucionet
 Multimedia: Top-Channel
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 07/01/2020 21:17
Titulli i publikimit: Top Story/ Ku shkuan 1.1 milionė euro tendera pėr trajnimin e qenve?!
Pėrshkrim i publikimit: Top Story ka analizuar disa nga shkeljet qė bėhen nė njė proces tenderimi. Ne synojmė tė hedhim mė shumė dritė pėr qytetarėt, mbi kėtė proces tė panjohur tė ekonomisė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :