Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

“Shqipėria 1 Euro”, Qeveria Rama ndau 54 hektarė tokė pėr 7 biznesmenė

3 muaj mė parė
share()?>
Pronarėt qė morėn kontratat me afat deri nė 20 vjet, nga koreanėt e firmės “Yura“, te Gjergj Luca, Arbėr Hajdari e Hairedin Kastrati

Gjatė vitit qė sapo lamė, qeveria ka lidhur 8 kontrata (me 7 subjekte) pėr prona shtetėrore me sipėrfaqe mbi 500 m”, kontrata kėto qė aplikohen sipas procedurės “Shqipėria 1 Euro”. Tė gjitha kontratat nė total, rezultojnė tė jenė lidhur pėr njė sipėrfaqe 537 503 m², ndėrsa leverdia e tyre nė burime njerėzore pėrkthehet nė punėsimin e 916 punonjėsve. Pronat janė kryesisht ish-objekte ushtarake dhe ish-objekte industriale, ndėrsa pėrveē sipėrfaqes, ato kanė edhe ndėrtime e infrastrukturė specifike, e cila jepet brenda ēmimit simbolik “Shqipėria 1 euro” pėr kontratė. Pronat janė shpėrndarė nė zonat e Tiranės, Elbazanit, Librazhdit, Fierit, Gramshit dhe Durrėsit, ndėrsa ėshtė databaza e Open Data Albania dhe OpenCorporates ajo qė mbart informacionin pėr kompanitė.

7 kompanitė qė kanė pėrfituar kontrata janė pėrkatėsisht, Yura Corporation Albania, Rozafa sh.p.k, Fondacioni Fundjavė Ndryshe, Alliance Resource, Blu Imperial, Uni Euro dhe MTSC. Nga kėto, punėdhėnėsi mė premtues rezulton projekti i shoqėrisė Koreane Yura Co.Ltd me 516 punonjės, ndėrsa sipėrfaqen mė tė madhe tė shfrytėzimit e ka marrė Blu Imperial (afro 35 hektarė, 5 tunele nė Qafė Mollė dhe ish-grup depot e repartit ushtarak nė Tiranė).Kontratat

1. Rozafash.p.k, me zotėrues kryesor zotin Gjegj Luca ka lidhur gjatė vitit 2019 dy kontrata me Kėshillin e Ministrave si pėrfitues i programit Shqipėria 1 Euro. E para ėshtė kontrata e miratuar me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr. 526 tė miratuar nė datėn 25 korrik 2019, pėr Pasurinė Publike tė emėrtuar Ish Reparti Ushtarak nr 5012/20 nė administrim tė Ministrisė sė Mbrojtjes nė Ēekrez tė Gramshit. Sipėrfaqja e pėrgjithshme ėshtė 28 960 metra katrorė dhe sipėrfaqe ndėrtimi ėshtė 4185.48 metėr katrorė. Nga kėto sipėrfaqe funksionale ėshtė 24 774.52 metėr katrore. Afati i qiradhėnies ėshtė njėzet vite.   Rozafa shpk duhet tė pėrdorė kėtė objekt nė qėllim ndėrtimin e njė fabrike pėr pėrpunimin e karkalecit nėpėrmjet pėrpunimit aktiv tė mallrave.2. Po Rozafa shpk me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr 701, datė 30 tetor 2019 ka pėrfituar kundrejt qirave vetėm 1 Euro, pėr 20 vite pronėn me emėrtesė Sektori Autopark, ish Parku i Minierės sė Hekur Nikelit, Pėrrenjas, me sipėrfaqe tė Pėrgjithshme 10 287,3 metėr katrorė ku sipėrfaqe ndėrtimore ėshtė 1 090.5 metėr katrorė dhe sipėrfaqe funksionale 9 196.8 metėr katrorė. Sipėrfaqe e pėrgjithshme 28 960 metėr katrorė nė tė cilėn pėrfshihet Ish Reparti Ushtarak 512/20 me vendndodhje Pėrrenjas, Librazhd nė administrim tė Ndėrmarrjes Industriale.

3. Gjatė 2019 njė tjetėr subjekt partner kontraktor me Qeverinė Shqiptare me kontratat Shqipėria 1 Euro ėshtė Fondacioni Fundjavė Ndryshe, themeluar nga Arbėr Hajdari. Ky fondacion pėrmes Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave me numėr 118 datė 13 mars 2019 ka marrė me qira pėr 20 vite me ēmim simbolik vetėm 1 Euro sipėrfaqen e pėrgjithshme prej 43 169 metėr katrorė njohur si prona Riparim Artilerie, dhe disa sipėrfaqe truall funksional dhe objekte me vendndodhje nė Brar tė Tiranės. Qėllimi i kontratės ėshtė dhėnia nė gėzim tė pėrkohshėm tė objektit pėr ngritje tė njė kompleksi administrativ, arsimor dhe shėrbime falas pėr ndihmėn dhe rehabilitimin e njerėzve nė nevojė. Projekti emėrtohet Qendra e Solidaritetit.


Multimedia: Shekulli
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 02.01.2020
Titulli i publikimit: “Shqipėria 1 Euro”, Qeveria Rama ndau 54 hektarė tokė pėr 7 biznesmenė
Pėrshkrim i publikimit: Pronarėt qė morėn kontratat me afat deri nė 20 vjet, nga koreanėt e firmės “Yura“, te Gjergj Luca, Arbėr Hajdari e Hairedin Kastrati
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :