Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Drejtoria e Rrugėve: 40 nga 100 tendera janė me rrisk tė lartė korrupsioni, ja tė pėrzgjedhurit e Open Data Albania (TABELA – LISTA)

3 muaj mė parė
share()?>
40 nė 100 tendera nga Autoriteti Rrugor Shqiptar janė tė pėrcaktuara me “Flamur tė Kuq” (red flag) nga Open Data Albnia, qė do tė thotė 40 procedura tenderuese janė tė prirura dhe me rrisk shumė tė lartė korrupsioni.

Tė pėrcaktuara tė tilla pasi firmat konkurrojnė tė vetme, ose konkurrimi bėhet fiktiv. Shumat janė marramendėse, raporton nė data base tė vetė Open Data Albania.

Drejtuesja e kėtij projekti, Aranita Brahaj shkruan:

“Tendera dhe Kontraktime tė Autoritetit Shqiptar Rrugor janė tashmė tė aksesueshme nė standardin e Open Contracting.

Databaza dhe Algoritmi pėr risk korrupsioni evidentojnė se nė 100 tendera 40 janė tė markura me njė redflag si potencial pėr pabarazi nė garė”.

Por cilėt janė kėta tendera?

Njė ndėr ta ėshtė Menaxhimi dhe mirėmbajtja e paisjeve dhe operimi nė Tunelin e Krrabės, nga Autoriteti Rrugor me vlerėn e 194,920,000 lekė tė reja.

Supervizion punimesh ndėrtim Kardhiq – Delvinė, loti 7 po nga drejtoria e rrugėve me 16,500,000 lekė tė reja.

Edhe rikonstruksioni I ARRSH-sė vetė, pėr tenderin e zhvilluar me fond 33,312,381 lekė ėshtė vendosur nė kėtė listė me rrisk.

Supervizioni i bypass nė Tepelenė loti1 me 20,182,080 apo edhe Kardhiq – Delvinė loti 4 janė nė tė njėjtėn listė etj.
Multimedia: NEWSBOMB
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 17:33 29-12-2019
Titulli i publikimit: Drejtoria e Rrugėve: 40 nga 100 tendera janė me rrisk tė lartė korrupsioni, ja tė pėrzgjedhurit e Open Data Albania (TABELA – LISTA)
Pėrshkrim i publikimit: 40 nė 100 tendera nga Autoriteti Rrugor Shqiptar janė tė pėrcaktuara me “Flamur tė Kuq” (red flag) nga Open Data Albnia, qė do tė thotė 40 procedura tenderuese janė tė prirura dhe me rrisk shumė tė lartė korrupsioni.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :