Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Me rrisk tė lartė korrupsioni/ 40 nga 100 tendera me “Flamur tė Kuq”, Open Data Albania zbulon tė pėrzgjedhurat e saj

3 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrcaktuar tenderat qė kanė rriskun mė tė lartė tė korrupsionit kun ė bazė tė njė studimi sipas aj, 40 bfa 100 tendera nga Autoriteti Rrugor Shqiptar janė tė pėrcaktuara me “Flamur tė Kuq” (red Flag).

Lajmin e ka bėrė tė ditur drejtuesaja e projektit, Aranita Brahaj, e cila edhe ka publikuar data base tė vetė Open Data Albania.

Sipas kėtij raporti, tenderat janė pėrcaktuara si tė tilla pasi firmat konkurrojnė tė vetme, ose konkurrimi bėhetn fiktiv.

“Tendera dhe Kontraktime tė Autoritetit Shqiptar Rrugor janė tashmė tė aksesueshme nė standardin e Open Contracting. Databaza dhe Algoritmi pėr risk korrupsioni evidentojnė se nė 100 tendera 40 janė tė markura me njė redflag si potencial pėr pabarazi nė garė”, shkruan Brahaj.

Njė ndėr tenderat me rrisk tė lartė  ėshtė Menaxhimi dhe mirėmbajtja e paisjeve dhe operimi nė Tunelin e Krrabės, nga Autoriteti Rrugor me vlerėn e 194,920,000 lekė tė reja.

Supervizion punimesh ndėrtim Kardhiq – Delvinė, loti 7 po nga drejtoria e rrugėve me 16,500,000 lekė tė reja ėshtė njė tjetėr tender qė paraqet rrisk tė lartė ose “Flamur i Kuq”.

Edhe rikonstruksioni i ARRSH-sė vetė, pėr tenderin e zhvilluar me fond 33,312,381 lekė ėshtė vendosur nė kėtė listė me rrisk. Ndėr tenderat mė tė rriskuar gjithashtu ėshtė edhe supervizioni i bypass-it nė Tepelenė loti1 me 20,182,080 apo edhe Kardhiq – Delvinė loti 4.Multimedia: Fax Web
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 01 Janar 2020
Titulli i publikimit: Me rrisk tė lartė korrupsioni/ 40 nga 100 tendera me “Flamur tė Kuq”, Open Data Albania zbulon tė pėrzgjedhurat e saj
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania ka pėrcaktuar tenderat qė kanė rriskun mė tė lartė tė korrupsionit kun ė bazė tė njė studimi sipas aj, 40 bfa 100 tendera nga Autoriteti Rrugor Shqiptar janė tė pėrcaktuara me “Flamur tė Kuq” (red Flag).
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :