Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Top Story/ Tendera me negocim, ja institucionet qė e kanė kryer kėtė procedurė tė dyshimtė dhe klienteliste

3 muaj mė parė
share()?>
Njė nga mėnyrat e tenderimit ėshtė edhe ajo me negocim tė drejtpėrdrejtė dhe pa shpallje. Ligji parashikon qė ky proces tė zhvillohet nė situata emergjence dhe qė justifikohen nga institucioni qė po e kryen. Nė tė vėrtet kjo nuk ndodh nė kushte tė jashtėzakonshme, por bėhet zakonisht nga njė pjesė e mirė e institucioneve.


“Mbi 70% e tenderave tė kryera nė situata normale janė kryer nėpėrmjet prokurimit tė drejtėpėrdrejtė. Kjo ėshtė anomali nė vetvete pasi janė shfrytėzuar fiktivisht klauzola tė ligjit pėr tu pėrdorur nė njė situatė normale. Ėshtė shmangur gara me ligj dhe janė blerė edhe gjėra qė janė absurde p.sh… Dekori i qytetit”, tregon Panajot Soko, Ekspert Ekonomie.

“Negocimet e dpd janė shumė problematike. Ligji vėrtete i lejon por nė cdo rast duhet tė justifikojė autoriteti pse kėtė kontratė ka vendosur ta bėj me negocim dhe jo me garė tė hapur. Dhe justifikimi ėshtė gjithmonė njė informacion i munguar nė dokumentat qė prezantohen pėr kėtė procedurė tenderimi”, thotė Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania

Le tė shohim disa shembuj pėr tė pasqyruar faktet se negocimi i drejtėpėrdrejtė ėshtė pėrdorur edhe nė situata normale. Po fillojmė nga qeverisja vendore nė Durrės. Institucioni prokurues ėshtė ujėsjellsi i kėtij qyteti i cili ka zhvilluar njė tender pėr shėrbimet e pėrmirėsimit dhe mirėmbajtjes sė softuer-ve nė tetor tė 2018. Vlera e kėsaj kontrate ėshtė 8.2 milionė lekė tė reja me tvsh. Lloji i procedurės ėshtė me negocim, ka patur vetėm njė pjesėmarrės dhe nuk ka patur garė. Edhe pse kontrata ėshtė lidhur ky tender nuk ėshtė i rregullt pasi nuk kemi tė bėjmė me njė situatė tė jashtėzkonshme qė tė bėhej me negocim.Kalojmė tek njė tjetėr rast. Agjencia e Blerjeve tė Pėrqėndruar ka zhvilluar tender me negocim pa shpallje, edhe ky jo nė kushtet qė parashikon ligji. Objekti i kontratės ishte: “Pėr shtimin e 42 pikave shtesė tė shėrbimit tė gjendjes civile pranė materniteteve dhe shtimin e kapaciteteve tė Rrjetit tė komunikimit online tė shėrbimit tė gjendjes civile”. Vlera e kontratės ėshtė 35.8 milionė lekė tė reja. Por ky tender nuk ėshtė i rregullt pasi ka mungesė gare dhe ėshtė bėrė me negocim nė njė situatė krejtėsisht normale.

“Shumė Bashki apo autoritete prokuruese pėrfitojnė nga kjo klauzolė e mundėsisė pėr tė bėrė negocim tė drejtpėrdrejtė. Dhe disa punė tė cilat duhet tė ishin bėrė me konkurencė qė tė fitonte oferta mė e mirė nė vlera ekonomike bėhen nė mėnyrė tė tilla pėr tė krijuar oaze klientėsh pėr autoritete tė ndryshme”, thotė Aranita Brahaj, Drejtuese e Open Data Albania

Njė tjetėr procedurė me tenderim tė drejtpėrdrejtė ėshtė realizuar pėr blerjen e drurėve dekorativ nga Drejtoria Nr.1 e Punėtorėve Tiranė. Kuptohet se pemėt dekorative nuk kanė tė bėjnė me ndonjė situatė tė jashtėzakonshme por pavarėsisht kėsaj ėshtė pėrdorur proceduar e negocimit. Bėhet fjalė pėr mbi 278 milionė lekė qė janė pėrdorur pėr drurėt dekorativ nė zonė industriale Kamėz-Kashar.

“Ka qenė historikisht, le tė themi njė sėmundje pėrdorimi pa kriter i proceduarės sė negocimit pa shpallje. Nė mos gaboj tė dhėnat e fundit pėr vitin e kaluar ky instrument ėshtė pėrdorur nė 8% tė fondit total tė prokuruar. Pra nėse shteti shqiptar prokuron mesatarisht njė miliardė euro tendera publik, 80 milionė prej kėtyre janė prokuruar me negocim tė drejtpėrdrejtė”, thotė pėr Top Story Klodian Tomorri, Gazetar Ekonomie.

Nė vitin 2018 tė paktėn 9.4 % e procedurave tė prokurimit ėshtė dhėnė sipas praktikės sė negocimit pa shpallje paraprake. Kjo do tė thotė qė institucionet publike janė ulur nė tryezė me bizneset dhe kanė bėrė njė marrėveshje pa qenė nevoja e hapjes sė njė gare. Pėrdorimi i kėsaj procedure ėshtė rritur nė krahasim me vitin 2017. Nė atė periudhė pėrqindja e procedurave tė njoftuara me negocim pa shpallje paraprake kundrejt atyre konkurruese ishte 7.7 pėr qind.

“Ky ėshtė njė shqetėsim i pranuar edhe nga vetė APP e cila nė mė shumė se njė raport ka shprehur se institucionet publike pėrdorin nė mėnyrė tė pajustifikuar proceduarėnn e mbyllur tė negocimit. Kjo ka qenė njė mėnyrė tjetėr se si abuzohet me fondet publike”, thotė pėr Top Story Klodian Tomorri, Gazetar Ekonomie.

Qershia mbi tortė pėr tenderat me negocim pa shpallje ėshtė nė qytetin e Shkodrės. Nga kjo Bashki janė dhėnė dy tendera me negocim pa shpallje me vlerė mbi 180 mijė euro, pėr pastrimin e qytetit. Por kjo emergjencė sfumohet kur shikon qė tenderat janė fituar nga kompania “Alko Impex”, nė pronėsi tė Arbėr Abazit, nipit tė deputetit socialist Sadri Abazit. Me kėtė tender, merr formė tė plotė bashkėpunimi politik mes tė djathtėve dhe tė majtėve.

Pėr tė treguar se keqpėrdorja e procedurės me negocim pėrdoret nė tė gjithė vendin dhe nė tė gjitha institucionet, po analizojmė njė tjetėr tender, atė tė spitalit tė Elbasanit. Procedurėn e negocimit ky spital e ka realizuar pėr shėrbimin e ruajtjes dhe sigurisė fizike me roje private. Tenderi me vlerė 5.5 milionė lekė tė reja ėshtė mbajtur nė 12 janar tė 2017 dhe po atė ditė ėshtė lidhur edhe kontrata.

“Shpesh kėto bėhen si tendera apo gara urgjente dhe njė garė urgjente kuptohet lė shumė pėr tė dėshiruar pėr transparencėn dhe cilėsinė e kryerjes sė kėsaj gare”, tregon Prof. Dr. Suzana Guxholli, Eksperte Ekonomie
Shėnim: Nė kėtė link gjeni materialin nė YOUTUBEMultimedia: Top-Channel
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 07/01/2020 21:37
Titulli i publikimit: Top Story/ Tendera me negocim, ja institucionet qė e kanė kryer kėtė procedurė tė dyshimtė dhe klienteliste
Pėrshkrim i publikimit: Njė nga mėnyrat e tenderimit ėshtė edhe ajo me negocim tė drejtpėrdrejtė dhe pa shpallje. Ligji parashikon qė ky proces tė zhvillohet nė situata emergjence dhe qė justifikohen nga institucioni qė po e kryen.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :