Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Top Story/ Marifetet e institucioneve nėpėrmjet shpalljes sė tenderit, si ndryshon data pėr tė favorizuar njė kompani

3 muaj mė parė
share()?>
Shkeljet e dukshme qė ka konstatuar Top Story, e qė ka tė bėjė me njoftimin e tenderit. Shpesh herė kemi njė kohė shumė tė shkurtėr nė dispozicion nga hapja e tenderit e deri tek mbyllja e tij. Pra, nuk i lihet kohė e mjaftueshme ofertuesve qė tė pėrgatisin dokumentacionin.

“Mėnyra e fundit si abuzohet ėshtė nėpėrmjet kualifikimeve qė bėhen pėr proceduara ekstra, jashtė tenderit. Siē mund tė jetė lėnia e afateve tė shkurtra pėr pėrgatitjen e dokumentacionit dhe njoftimi i kompanisė paraprakisht tė ndodhė njoftimi i tenderit”, tregon Panajot Soko, ekspert ekonomie.


Pėrveē rasteve kur afati i njoftimit ėshtė shumė i shkurtėr dhe tė lė tė kuptosh qė kompania e paracaktuar ėshtė njoftuar mė herėt, kemi edhe njė rast tjetėr. Ėshtė vendosja e dy datave tė njoftimit. Nė njoftimin e parė publik qė bėn Agjencia e Prokurimit Publik jepet njė datė e ndryshme nga ajo qė jepet nė brendėsi tė dokumentit qė ka institucioni qė do tė kryej tenderin.

Ky ėshtė njė truk i cili krijon konfuzion te aplikuesit e tenderit. Dhe pėr ta legjitimuar kėtė abuzim, institucioni tenderues publikon mė pas njė dokument tė dytė si shtojcė pėr ndryshimin e datės.

“Duket sikur edhe kjo ėshtė njė proceduar e rregullt, duket sikur gabimi ėshtė njerėzor dhe mund tė ndodh, por kemi disa autoritete prokuruese qė gjithmonė e pėrdorin kėtė praktikė. Ndoshta edhe pėr tė krijuar njė lloj matje pulsi tė atyre qė  duan tė marrin pjesė nė garė. Pėr tė rregulluar diēka nė moment tė fundit apo pėr ti dhėnė mundėsi ose afate mė shumė njė klienti tė preferuar”, tregon  Aranita Brahja, Drejtuese e Open Data Albania. Le tė marrim disa shembuj qė tė kuptojmė mė qartė atė qė ndodh.

Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, ka njoftuar pėr organizimin e njė tenderi nė 31 dhjetor. Ky tender ka si objekt blerjen e materialeve radiologjike pėr nevojat e spitalit. Vlera e kėtij tenderi ėshtė 4.8 milionė lekė tė reja pa t.v.sh. Ajo qė bie nė sy ėshtė fakti se nė njoftimin qė shpall nė faqen zyrtare Agjencia e Prokurimit Publik, ka data tė ndryshme pėr mbylljen e tenderit. Nė faqen e Agjencisė njoftohet pėr mbylljen e tenderit nė 31 dhjetor 2019, ndėrsa po tė hysh nė dokumentet brenda tij tenderi do tė mbyllet nė 26 dhjetor 2019, pra njė javė mė herėt nga njoftimi.

Mė pas autoriteti kontraktues ka bėrė shtojcė dokumenti ku tregon se data e mbylljes sė tenderit do tė jetė nė 31 dhjetor. Njė tjetėr njoftim me dy data pėr tender po nga institucionet shėndetėsore, ėshtė ai i spitalit tė Beratit. Ky institucion ka njoftuar se do tė blejė lėndė ngrohėse Pelet me njė vlerė mbi 7 milionė lekė tė reja.

Nė njoftimin e Agjencisė sė Prokurimit Publik thuhet se tenderi do tė mbyllet nė 30 dhjetor. Ndėrkohė qė nė brendėsi tė dokumentit kemi njė datė fiktive e cila ndryshohet sėrish me njė dokument shtojcė.

“Kuptohet qė prapė keni kapur njė gabim qė pėrmban procesi i tenderimit kėtu te ne.Kuptohet qė data ėshtė shumė e rėndėsishme pasi lidhet me ata qė marrin pjesė nė garė , kur i dorėzojnė dokumentet, kualifikohen apo jo. Duke luajtur me kohėn ti luan edhe me transparencėn apo vėrtetėsinė e kėtyre dokumenteve. Kjo ėshtė njė shkelje do tė thoja unė qė duhet tė ketė ndėshkueshmėri dhe duhet tė kapet nga organet kompetente”, tregon ekspertja e ekonomisė Suzana Guxholli.

Njė tjetėr spital qė organizon tendera me datė tė ndryshme nga ajo qė njoftohet nė faqen zyrtare tė Agjencisė, ėshtė Spitali i Traumės. Ky spital ka njoftuar se mbyllja e njė tenderi, do tė jetė nė 31 dhjetor, tė paktėn sipas njoftimit nė faqen e Agjencisė sė Prokurimit Publik, por nėse hyn nė brendėsi tė dokumenteve rezulton se do tė realizohet tre ditė mė herėt, pra nė 27 dhjetor. Vlera e kontratės ėshtė 5.2 milionė lekė pa tvsh, tė cilat do tė pėrdoren pėr asgjėsimin e mbetjeve urbane te spitali i traumės.

“Nėse analizohen kėto del dhe marzhi i gabimit ose i pasaktėsisė sė zyrave tė ndryshme tė autoritetit tė prokurimit publik. Njė punonjės i autoritetit tė prokurimit publik qė ka kėtė nivel tė lartė gabimi nuk ka pse ta mbajė mė kėtė status ėshtė njė arsye e pėrligjur pėr ta larguar  nga detyra”, tregon Aranita Brahja, Drejtuese e Open Data Albania

Numri i lartė i njoftimeve me dy data pėr mbylljen e tenderave tė lė tė kuptosh se nuk ėshtė rastėsi. Kjo mund tė jetė njė nga shumė metodat e pėrdorura pėr tė favorizuar klientėt.Multimedia: Gazeta Shqip
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 7 Janar 2020 | 21 : 46
Titulli i publikimit: Top Story/ Marifetet e institucioneve nėpėrmjet shpalljes sė tenderit, si ndryshon data pėr tė favorizuar njė kompani
Pėrshkrim i publikimit: Shkeljet e dukshme qė ka konstatuar Top Story, e qė ka tė bėjė me njoftimin e tenderit. Shpesh herė kemi njė kohė shumė tė shkurtėr nė dispozicion nga hapja e tenderit e deri tek mbyllja e tij.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :