Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Afera e dyshimtė/ Bashkia Tiranė blen 4 zjarrfikėse tė vjetra pa garė, njė ditė pas tėrmetit

3 muaj mė parė
share()?>
Brenda dy ditėsh, nga dita e tėrmetit, Bashkia Tiranė bleu me urgjencė dhe pa garė katėr makina tė vjetra zjarrfikėse nga kompania Timak shpk, me vlerė totale €170 mijė.Ēdo gjė—nga hartimi i specifikimeve tė blerjes, vendosja e procedurave, identifikimi i ofruesit, negocimi me tė dhe vendimi i blerjes—ndodhi brenda 48 orėsh. Tėrmeti u pėrdor si pretekst pėr urgjencėn e procedurave dhe shmangien e konkurrencės, pėr tė blerė mjete tė pėrdorura, tė vjetra dhe me cilėsi tė dyshimtė.

Tenderi pa garė 

Mė 27 nėntor, njė ditė pas tėrmetit, Bashkia Tiranė vendosi prokurimin me negocim direkt, pa shpallje tė njoftimit pėr katėr kamionė zjarrfikėse me fond limit pak mė shumė 20,8 milionė lekė. Kjo procedurė do tė thotė se Bashkia Tiranė vendos vetė se kujt do t’ia blejė automjetet pa asnjė kriter apo kufizim.

Dy ditė mė pas, mė 29 nėntor, Bashkia shpalli fituesin e prokurimit, kompaninė Timak shpk, e cila kishte paraqitur ofertė me vlerė 20,8 milionė lekė (170 mijė euro), sa 99,9 pėr qind e fondit limit—saktėsisht rreth 270 euro mė pak se limiti.

Kjo do tė thotė se vetėm brenda njė dite pune, Bashkia negocioi dhe ra dakord me Timak pėr blerjen.

Nė kushtet e blerjes u kėrkua “tė jenė tė targuara me dokumentacion tė rregullt” dhe dorėzimi tė bėhej “brenda 1 dite pranė Shėrbimit Zjarrfikės Tiranė”.

Kjo do tė thotė se Timak shpk i ka pasur gjendje zjarrfikėset.

Pse njė kompani mund tė mbajė stok makina zjarrfikėse, tė pėrdorura dhe tė njė cilėsie tė dyshimtė, mund tė spekulohet nga ēdo kush, por blerja nė mėnyrė urgjente pa asnjė konkurrencė, fiks me vlerėn e fondit limit, ngre dyshime se ka patur koordinim mes Bashkisė Tiranė dhe kompanisė, qė para shpalljes sė procedurės sė prokurimit.

Neni 33 i ligjit tė prokurimeve thotė se “procedura me negocim, pa shpallje paraprake tė njoftimit pėrdoret vetėm nė rrethana tė veēanta” dhe pėrdorimi i saj “nuk duhet tė ēojė nė shmangien e konkurrencės, apo tė diskriminimit tė kandidatėve”.

Gjendja pas tėrmetit tė 26 nėntorit mund tė konsiderohet rrethanė e veēantė, por nė kėtė rast ėshtė e qartė sė ėshtė shmangur cdo lloj konkurrence.

Emergjencė pėr zjarrfikėse tė vjetra

Shqetėsimi kryesor i prokurimit tė 4 makinave zjarrfikėse ėshtė cilėsia e tyre. Ēmimi €40 mijė pėr njė makinė zjarrfikėse tregon se praktikisht janė blerė makina tė pėrdorura dhe me teknologji tė vjetėr.

Nė fakt, nė mėnyrė skandaloze Bashkia ka kėrkuar tė prokurojė makina qė mund tė ishin prodhim edhe i para 30 vjetėve. Specifikimet e Bashkisė nė lidhje me vitin e prodhimit tė mjeteve qė ka kėrkuar tė prokurojė pėrcaktojnė:

1 zjarrfikėse jo mė e vjetėr se e vitit 1989
1 zjarrfikėse jo mė e vjetėr se e vitit 1990
1 autobot me vit prodhimi jo mė i vjetėr se viti 1991
1 autoshkallė me vit prodhimi jo mė i vjetėr se viti 2000

Mbi ēfarė arsyetimi dhe standardi Bashkia mund tė vendosė vit tė pranueshėm prodhimi vitin 1989 ėshtė e vėshtirė tė kuptohet, veēanėrisht kur ky specifikim bie ndesh me standardet shtetėrore pėr makinat e importuara.

Ajo qė mund tė mendohet ėshte se me kėtė lloj prokurimi Bashkia Tiranė po kėrkon tė blejė stokun e Timak shpk dhe tė plotėsojnė nevojat e saj pėr shėrbimin kundėr zjarrit.

Nė tė vėrtetė, aktiviteti i Timak shpk meriton tė hetohet mė tej, pėr tė kuptuar se si njė kompani e krijuar nė vitin 2016 ėshtė bėrė menjėherė furnizuesi ekskluziv i makina zjarrfikėse pėr bashkitė e vendit—ajo ka furnizuar me dhjetėra makina pėr dhjetėra bashki dy vitet e fundit.

Problemi kryesor ėshtė se tė gjitha kanė qėnė makina tė vjetėruara, dhe me shumė gjasa, tė dala jashtė pėrdorimit pėr qėllimin e tyre si zjarrfikėse. Pėr shembull, nė tė paktėn 6 raste Timak ka shitur makina zjarrfikėse me vlerė €26 mijė (pėrfshi TVSH). Se ēfarė cilėsie zjarrfikėse mund tė blihet me ketė ēmim, mjafton tė verifikosh ēmimet nė tregun e makinave tė pėrdorura.

Exit News shqyrtoi portalin TruckScout24 dhe po rendit tre ēmime tė viteve tė ndryshme tė prodhimit pėr makina zjarrfikėse tė pėrdorura:

Renault i vitit 1989 – 16 mijė euro
Iveco i vitit 1999 – 63 mijė euro
MAN i vitit 2018 – 268 mijė euro

Prandaj, ėshtė e arsyeshme tė thuhet se Timak shpk po pastron nė Shqipėri stoqet e makinave tė nxjerra jashtė pėrdorimit nė botė, duke ja u shitur bashkive tė vendit, siē mund tė shikohjet nga tė dhėnat e Open Data Albania.

Ky aktivitet me shumė gjasa po bėhet nė shkelje tė ligjit. Vitin e kaluar, qeveria ndaloi importin e automjeteve tė rėnda mė tė vjetra se 15 vite nga data kur kryhet regjistrimi i tyre nė Shqipėri.

Kjo do tė thotė se Bashkia Tiranė dhe shumė bashki tė tjera po bėjnė specifikime teknike dhe, me gjasa, blejnė makina zjarrfikėse nė shkelje tė ligjeve dhe standardeve shtetėrore.

Hileja qė mund tė jetė pėrdorur ėshtė se Timak shpk ka krijuar njė stok tė madh zjarrfikėsesh tė vjetra, pėrpara se tė hynte nė fuqi ndalimi i importimit tė makinave tė prodhuara para vitit 2004, dhe pastaj ka filluar shitjen e kėtij stoku.

Ndėrkohė, mbi 10 bashki kanė kėrkuar, thuajse njėkohėsisht, tė blejnė makina zjarrfikėse dhe tė gjitha i kanė blerė nga Timak shpk me ēmim, nė tė gjitha rastet, sa rreth 99 pėr qind e fondit limit. 
/Gerard Gega, exit.al/Multimedia: Lapsi.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 11/12/2019, 14:48
Titulli i publikimit: Afera e dyshimtė/ Bashkia Tiranė blen 4 zjarrfikėse tė vjetra pa garė, njė ditė pas tėrmetit
Pėrshkrim i publikimit: Brenda dy ditėsh, nga dita e tėrmetit, Bashkia Tiranė bleu me urgjencė dhe pa garė katėr makina tė vjetra zjarrfikėse nga kompania Timak shpk, me vlerė totale €170 mijė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :