Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

“Kush ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e oficerit Bajram Hajdarmataj” – Gazetarja ka disa pyetje pėr Lleshajn e Markun

3 muaj mė parė
share()?>
Tėrmeti i 26 nėntorit i mori jetėn edhe njė oficeri madhor policie, Kryekomisar Bajaram Hajadarmatajt, i cili u gjet nėn rrėnojat e njė prej godinave tė Kavalishencės.

Nė godinat e Kavalishencės, janė qenė natėn e tėrmetit edhe studentė tė Akademisė sė Policisė si dhe trajnerėt e tyre.  

Gazetarja Aranita Brahaj, njėherazi drejtuese e ‘Open Data Albania’, shkruan nė njė reagim nė Facebook se godinat nr 4 e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme ėshtė dėmtuar nė tėrmetin e 21 shtatorit dhe ėshtė shpallur jo funksionale.


Brahaj pyet ministrin e Brendshėm, Lleshaj, nėse ka mbi tavolinė relacionin pėr dėmet dhe rrezikshmėrinė e godinave tė Kavalishencės pas tėrmetit tė 21 shtatorit dhe a ka pėrgjegjės pėr humbjen e jetės sė Hajdarmatajt. Ndėrsa pyet edhe prokurorinė nėse po heton lidhur me kėtė rast.

‘Tragjedia nė ambientet e Kavalishencės! Pyetje pėr Ministrinė e Brendshme

Pas tėrmetit tė datės 21 shtator godina nr 4 e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca u klasifikuar e dėmtuar, jo funksionale me muratura tė dėmtuara tė rrezikshmėrisė sė lartė. (dokument zyrtar i mare nė faqen e APP Ref-42518-11-06-2019, Terma reference).

Pėr kėtė godinė Autoriteti ka shpallur nė datėn 7 nėntor 2011 njė Tender pėr Shėrbim Projektimi pėr Hotelin nr 4, nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme, Durrės. Tenderi ka Ref-42518-11-06-2019. Fondi limit pėr shėrbim projektimi ėshtė 5 888 388 Lekė. Projektimi do tė bazohej nė nevojėn pėr konstruksion tė plotė tė godinės.

Nė datėn 2 Dhjetor 2018, APPP nė Buletinin Periodik shpalli anullim tė tenderit pasi Objekti (Material) i Shėrbimit tė kėrkuar „ėshtė shkatėrruar plotėsisht struktura mbajtėse beton arme“.

Tė gjitha kėto dokumenta tė cituara mė lart janė nė sistemin dhe buletinin e Axhensisė sė Prokurimit Publik.

Nė datėn 26 nėntor Nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme mbeti pa jetė njė funksionar i Policisė sė Shtetit. Sipas burimeve rezident nė atė Shtėpi Pushimi kanė qenė atė natė edhe tė tjerė student tė akademisė sė policisė dhe trajner.

Pyetje pėr Gjeneralin e Dorėhequr qė sot bėn Ministrin e Brendshėm, a ka nė tavolinė njė relacion pėr dėmet dhe statusin e rrezikshmėrisė sė godinave tė Kavalishencės pas tėrmetit tė datės 21 Shtator. A ka patur ndonjė plan pėr evakuim tė personelit dhe rezidentėve nė Godinat e Institucionit.

A duhet tė ishte Oficeri Hajdarmata datėn 26 Nėntor rezident nė shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme. A ka fajtor pėr papėrgjegjshmėri nė vlerėsimin e riskut nė godina tė Ministrisė.

Po prokruoria a po heton per fatkeqesine ne Shtepine e Pushimit

Foto qė po ilustrohet ky status janė marrė nga terma reference tė tenderit.’ – shkruan Brahaj nw Facebook.Multimedia: Hashtag
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 04/12/2019 nė 16:08
Titulli i publikimit: “Kush ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e oficerit Bajram Hajdarmataj” – Gazetarja ka disa pyetje pėr Lleshajn e Markun
Pėrshkrim i publikimit: Tėrmeti i 26 nėntorit i mori jetėn edhe njė oficeri madhor policie, Kryekomisar Bajaram Hajadarmatajt, i cili u gjet nėn rrėnojat e njė prej godinave tė Kavalishencės.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :