Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Viti 2019 Shqipėria 1 Euro, Prona Shtetėrore tė Dhėna me Qira nga Qeveria Rama sipas Pėrfituesve

5 muaj mė parė
share()?>
Open Corporates Albania njė databazė me tė dhėna pėr kompani biznesi kryesisht kontraktore tė Institucioneve Qeveritare, ka shtuar njė katalog me Informacion pėr Subjekte Ekonomike tė cilat kanė pėrfituar nga marrja nė pėrdorim e Pronave Publike (shtetėrore) me vetėm 1 Euro pagesė pėr Kontratė. Shqipėria 1 Euro ėshtė njė mundėsi pėr tu dhėnė palėve tė treta investitore pasuri publike shtetėrore me pagesė simbolike vetėm njė euro. Qėllimi i kėsaj Procedure ėshtė tė nxisė investitorėt potencial tė investojnė dhe hapin vende pune. Kėshilli i Ministrave ėshtė kompetent dhe pėrgjegjės pėr kėto Kontrata. Kontrata me tarifėn simbolike prej 1 Euro realizohen sipas Kritereve, tė Procedurės e tė mėnyrės sė Dhėnies me Qira, Emfiteozė apo Kontrata tė Tjera tė Pasurisė Shtetėrore tė Vendosura nė Vendimin e Kėshillit tė Ministrave Nr. 54, datė 5 Shkurt 2014 i  pėrditėsuar.

Ky kontraktim me vlerė simbolike bėhet me kushtin qė Subjektet Ekonomike tė ofrojnė njė nga kriteret si vijon:
a. Veprimtari prodhuese me nivele investimi mbi treqind milion lekė.
b. pėrpunim  aktiv tė mallrave, qė do tė sigurojnė jo mė pak se 50 vende pune.
c. Veprimtari tė agrobiznesit si grumbullim pėrpunim dhe shitje tė produkteve bujqėsore ose blegtorale, me nivele investimi mbi njėqind milion lekė.
d. Veprimtari nė fushėn e arsimit, mediave me nivele investimi mbi dyqind milion lekė.
e. Veprimtari pėr konstruksion, shėrbim mirėmbajtje, rekonstruksion tė mjeteve detare lundruese me nivele investimi mbi pesėqind milion lekė.

Kontratat Shqipėria 1 Euro aplikohen pėr prona shtetėrore me sipėrfaqe mbi pesėqind metra katrorė. Nė vitin 2019, Qeveria Shqiptare ka lidhur tetė kontrata tė tilla me shtatė subjekte ekonomike.

Viti 2019 Shqipėria 1 Euro, Prona Shtetėrore tė Dhėna me Qira pėr vetėm 1 euro nga Qeveria Rama sipas Pėrfituesve

Pėrpunimi dhe Analiza: Open Corporates Albania

Nė total qeveria ka dhėnė sipėrfaqe tė pėrgjithshme prej 537 503 metėr katorė me qėllim punėsimin e 916 punonjėsve. Pronat janė kryesisht ish objekte ushtarake dhe ish objekte industriale. Vec sipėrfaqes ato kanė edhe ndėrtime dhe infrastrukturė specifike e cila jepet brenda ēmimit simbolik shqipėria 1 euro pėr kontatė. Gjatė vitit 2019 pronat janė shpėrndarė nė zonat e Tiranės, Elbazanit, Librazhdit, Fierit, Gramshit dhe Durrėsit.


Pėrpunimi dhe Analiza: Open Corporates Albania

Punėdhėnsi mė premtues rezulton projekti i shoqėrisė Koreane Yura Co.Ltd me 516 punonjės. Tė tjerėt varjojnė me punėsime nga 33 deri 100 punonjės tė rinj.


 Pėrpunimi dhe Analiza: Open Corporates Albania

Rozafa shpk, me zotėrues kryesor zotin Gjegj Luca ka lidhur gjatė vitit 2019 dy kontrata me Kėshillin e Ministrave si pėrfitues i programit Shqipėria 1 Euro. E para ėshtė kontrata e miratuar me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr. 526 tė miratuar nė datėn 25 korrik 2019, pėr Pasurinė Publike tė emėrtuar Ish Reparti Ushtarak nr 5012/20 nė administrim tė Ministrisė sė Mbrojtjes nė Ēekrez tė Gramshit. Sipėrfaqja e pėrgjithshme ėshtė 28 960 metra katrorė dhe sipėrfaqe ndėrtimi ėshtė 4185.48 metėr katrorė. Nga kėto sipėrfaqe funksionale ėshtė 24 774.52 metėr katrore. Afati i qiradhėnies ėshtė njėzet vite. Kontrata ėshtė e afishuar nė Pasaportėn pėr kėtė shoqėri pėrfituese e Kontratave Shqipėria 1 Euro nė databazės Open Corporates Albania. Rozafa shpk duhet tė pėrdorė kėtė objekt nė qėllim ndėrtimin e njė fabrike pėr pėrpunimin e karkalecit nėpėrmjet pėrpunimit aktiv tė mallrave. Financimi i Projektit Parashikohet nė vlerėn 62 711 974 (gjashtėdhjetė e dy milion e shtatėqind e njėmbėdhjetė mijė e nėntėqind e shtatėdhjetė e katėr) lekė pa TVSH. Pėr kėtė kontratė nė plan afatgjatė subjekti duhet tė punėsojė tė paktėn 60 punonjės.

Po Rozafa shpk me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr 701, datė 30 tetor 2019 ka pėrfituar kundrejt qirave vetėm 1 Euro, pėr 20 vite pronėn me emėrtesė Sektori Autopark, ish Parku i Minierės sė Hekur Nikelit, Pėrrenjas, me sipėrfaqe tė Pėrgjithshme 10 287,3 metėr katrorė ku sipėrfaqe ndėrtimore ėshtė 1 090.5 metėr katrorė dhe sipėrfaqe funksionale 9 196.8 metėr katrorė. Sipėrfaqe e pėrgjithshme 28 960 metėr katrorė nė tė cilėn pėrfshihet Ish Reparti Ushtarak 512/20 me vendndodhje Pėrrenjas, Librazhd nė administrim tė Ndėrmarrjes Industriale. Investitori do tė financojė projektin pėr Fabrikė pėrpunim karkaleci me vlerėn 86 709 411 (tetėdhjetė e gjashtė milion e shtatėqind e nėntėmijė e katėrqind e njėmbėdhjetė) Lekė me TVSH. Kontrata pėrkatėse sikurse gentplan janė tė afishuara nė faqen pėr shoqėri biznesi transparente Open Corporates Albania.

Gjatė 2019 njė tjetėr subjekt partner kontraktor me Qeverinė Shqiptare me kontratat Shqipėria 1 Euro ėshtė Fondacioni Fundjavė Ndryshe themeluar nga Arbėr Hajdari. Ky fondacion pėrmes Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave me numėr 118 datė 13 mars 2019 ka marrė me qira pėr 20 vite me ēmim simbolik vetėm 1 Euro sipėrfaqen e pėrgjithshme prej 43 169 metėr katrorė njohur si prona Riparim Artilerie, dhe disa sipėrfaqe truall funksional dhe objekte me vendndodhje nė Brar tė Tiranės. Qėllimi i kontratės ėshtė dhėnia nė gėzim tė pėrkohshėm tė objektit pėr ngritje tė njė kompleksi administrativ, arsimor dhe shėrbime falas pėr ndihmėn dhe rehabilitimin e njerėzve nė nevojė. Projekti emėrtohet Qendra e Solidaritetit. Fondacioni do tė fillojė punė me njė numėr prej 10 punonjėsit pėr tė arritur gradualisht nė tė paktėn 50 nė pėrfundim tė projektit. Investimet nga Fundjavė Ndryshe do tė jenė tė ndara nė tre faza ku plan biznesi parashikon nė fazėn e parė dy vite pas marrjes nė dorėzim tė objektit dhe nxjerrjes sė lejeve pėrkatėse njė vlerė investimi prej 40 400 000  (dyzet milion e katėrqind mijė) lekė, nė fazėn e dytė njė vlerė prej 39 400 000 (tridhjetė e nėntė milion e katėrqind mijė) lekė dhe nė fazėn e tretė 26 101 560 (njėzete gjashtė milion e njėqind e njė mijė e pesėqind e gjashtėdhjetė) lekė. Nė total projekti parashikon si kosto investimi minimumi 105 901 560 (njėqind e pesė milion e nėntėqind e njė mijė e pesėqind e gjashtė dhjetė) Lekė.

Fondacioni Fundjavė Ndryshe ėshtė regjistruar nė Gjykatėn e Tiranės nė datėn 1 dhjetor 2015, ky fondacion ka si drejtor ekzekutiv Arbėr Hajdarin dhe anėtarė tė bordit personalitete si Emina Cunmulaj, Ermal Mamaqi, Saimir Kodra, Saimir Kristo, Agim Baēi, Florjan Binaj dhe Flori Karaj. Fondacioni deklaron nė faqen e tij zyrtare se ka qarkulluar pesė milion euro me burim bamirėsi nga themelimi deri nė dhjetor 2019. Ky ėshtė njė rast tipik ku Programi Shqipėria 1 Euro pėrzgjedh si kontraktor njė subjekt jo fitimprurės, dhe jo njė investitor drejtpėrdrejt shoqėri biznesi. Ky fondacion ėshtė mbėshtetur edhe me fonde publike nga Agjencia pėr Mbėshtetje tė Shoqėrisė Civile dhe Qendra Kombėtare e Transfuzionit tė Gjakut.

Kompania nga Koreja e Jugut Yura Corporation e zotėruar nga Yura Co.Ltd e themeluar mė 1970 ka themeluar njė degė nė Shqipėri me emėrtesėn YURA Corporation Albania shpk. Me vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr 70 tė datės 13 shkurt 2019, ėshtė miratuar kontrata e qiramarrjes emfiteozė me vlerė vetėm 1 euro pėr kėtė shoqėri. Sipas vendimit objekti qiradhėnie ėshtė pasuria me emėrtesėn Baza e Tubove me sipėrfaqe tė pėrgjithshme prej 49 347 metėr katrorė nė fshatin Zhupan Fier pjesė e fondit tė pasurive tė paluajtshme pėr mbėshtetjen e investimeve strategjike, pėr njė periudhė gjashtėdhjetė vjeēare. Mė parė YURA Corporation Albania shpk ka aplikuar nė Agjencinė Shqiptare tė Zhvillimit tė Investimeve dhe Komitetin e Investimeve Strategjike tė saj, pėr tė marrė statutin e investitorit strategjik me tė drejtėn pėr tė zhvilluar projektin e investimit tė huaj pėr Projektim, Ndėrtim, Pronėsi, Mirėmbajtjen dhe Operimin tė njė strukture industriale fabrikė dhe objekte tė tjera pėr prodhimin e sisteme dhe pjesėve elektrike pėr automobil, me njė vlerė investimi prej 6 459 000 (gjashtė milion e katėrqind e pesėdhjetė e nėntė mijė) Euro pėr njė plan punėsimi prej pesėqind e gjashtėmbėdhjetė punėmarrės. Sipėrfaqja e pronės ėshtė 49 347 metėr katrorė pjesė e zonės kadastrave 3934. Sipas kontratės YURA CO. Ltd u themelua nė 1970 nė Korenė e Jugut dhe ushtron aktivitetin e saj njė sektorin e prodhimit tė sistemeve elektrike dhe pjesėve elektrike pėr automobile nė gjashtėdhjetė fabrika nė njėmbėdhjetė vende tė botės, duke punėsuar njėzet e tetė mijė punonjės.

Njė tjetėr kontratė Shqipėria 1 Euro ėshtė ajo me shoqėrinė shqiptare Alliance Resource shpk. Kjo shoqėri ėshtė themeluar nė me adresė Bradashesh Elbasan. Shoqėria ka si zotėrues shtetasen Shqiptare Mbarime Koroci dhe shtetasin kinez Wen Ming. Shoqėria kundrejt 1 euro qira do tė marrė pėr njė periudhė 20 vite sipėrfaqen e pėrgjithshme prej 57 390 metra katrorė nė tė cilėn pėrfshihen Depo e Koncentratit tė Hekurit me sipėrfaqe 2 655 metra katrorė nga ku sipėrfaqe ndėrtimore 1500 metra katrorė dhe sipėrfaqe funksionale 1155 metėr katrorė si dhe Objekt Vaskat e Betonit me sipėrfaqe tė pėrgjithshme 400 metra katrorė nga ku sipėrfaqe ndėrtimore 400 metra dhe truall po 400 metra katrorė me truall tė lirė dhe sipėrfaqe tė pėrgjithshme 54 335 metra katrorė ė pėrgjegjėsi administrimi tė Ndėrmarrjes sė Prodhimit tė Ēeliqeve Elbasan. Investitori do tė ndėrtojė njė Fabrikė Prodhimi i Oksideve tė Zinkut dhe hekur nikelit me njė vlerė pėr rikonstruksion dhe makineri prej 340 000 000 (treqind e dyzet milion) lekė. Investimi parashikohet tė bėhet nga fonde tė vetė shoqėrisė dhe partnerėve nė biznes konkretisht kompania Koroci dhe shoqėria Alliance Resource Investment Limited ltd Kinė. Kontrata pėr kėtė qiradhėnie emfiteozė ėshtė e aksesueshme tek faqja Open Corporates Albania.

Blu Imperial shpk ėshtė investitori qė ka pėrfituar me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave nr 508 datė 17 korrik 2019 njė kontratė pėr 1 Euro qira pėr njėzet vite tė objektit ish grup depot e Repartit Ushtarak nr 2045 me sipėrfaqe tė pėrgjithshme 353 686 metėr katrorė nga ku sipėrfaqe e objektit ėshtė 8 553.58 me pesė tunele me sipėrfaqe 3 424.6 metėr katrorė. Me vendndodhje nė Qafėmollė Dajt Tiranė nėn administrim tė Ministrisė sė Mbrojtjes. Qėllimi i biznesit ėshtė ndėrtimi i njė Kapanoni brenda tė cilės do tė montohen dy linja tė reja pėr mbushjen e ujit mineral tė gazuar dhe tė pa gazuar nė shishe. Shoqėria Blu Imperial shpk nė pasurinė shtetėrore tė sipėrshėnuar do tė investojė brenda vitit 2020 njė total prej 942 346 300 (nėntėqind e dyzet e dy milion lekė e treqind e dyzet e gjashtė mijė e treqind) lekė pėr blerje tė linjave tė reja tė prodhimit pėr mbushjen e ujit mineral me kontratė tė lidhur me kompaninė gjermane Krones AG, ndėrtim magazinash dhe blerje tė automjeteve pėr shpėrndarje. Numri i detyrueshėm i tė punėsuarve ėshtė jo mė pak se pesėdhjetė. Shoqėria drejtohet nga Haredin Kastrati.

Shoqėria UNIERO shpk ka lidhur njė kontratė pėr pėrfitim nga projekti Shqipėria 1 Euro me Bashkinė Durrės nė datėn 28 mars, kontratė qė ėshtė miratuar mė pas me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave numėr 507 datė 17 korrik 2019. Kontrata ka objekt qiradhėnie pėr vlerėn totale 1 euro njė sipėrfaqe prej 930 metrash katrorė ku 900 metra janė ndėrtim kati i parė i ish repartit tė URT-sė. Afati i kontratės ėshtė tetė vite. Qėllimi i kontratės ėshtė prodhimi i ēantave prej letre dhe tekstili si dhe mallrave fason. Kontrata ėshtė firmosur nga Kryebashkiu i kohės Vangjush Dako dhe administratori i Shoqėrisė UNIEURO Arian Gjyzeli.

Shoqėria MTCS shpk ėshtė qiramarrės i njė pasurie shtetėrore nė Tiranė me njohur si Ish Ndėrmarrje Metalike Tirana Reparti i Orėve, me sipėrfaqe prej 4021.5 metėr katrorė nga tė cilat sipėrfaqe ndėrtimore ėshtė 1624.4 si zonė kadastrave 8220 ne pėrgjegjėsi administrimi i Ndėrmarrjes Industriale nr. 1 Tiranė. Afati i qiradhėnies ėshtė njė njėzet vite. Pronarė i shoqėrisė MTCS ėshtė gazetari Carlo Bollino. Projekti i parashikuar nė kėtė kontratė qiradhėnie pėrkon me njė televizion me parametra teknik bashkėkohor dhe ambiente pune tė pėrshtatshme dhe cilėsore duke instaluar makineri tė teknologjisė moderne tė cilat do tė mundėsojnė rritje tė sasisė dhe cilėsisė sė programeve nė funksion tė ngritjes tė njė qendre mediatike tė transmetimeve radio televizive bashkėkohore. Financimi i projektit parashikohet nė vlerėn 205 000 000 (dyqind e pesėmilion) Lekė pa TVSH dhe do tė pėrfundojė i ndarė nė tre faza brenda gjashtėdhjetė muajve. Deri nė pėrfundim tė fazave numri i tė punėsuarve do tė jetė rritur me tė paktėn tridhjetė e tre punonjės tė rinj.

Open Corporates Albania ka informacion pėr shoqėri biznesi shqiptare qė janė kontraktor me njėsi tė qeverisjes vendore dhe institucione tė rėndėsishme tė projekteve civile nė vend. Gjithashtu kjo databazė ka informacion dhe dokumente tė mirėstrukturuara pėr njė numėr tė madh biznesesh qė veprojnė si shoqėri koncensionare apo shoqėri me rėndėsi pėr interesin publik. Open Corporate Albania administrohet nga AIS njė organziatė jofitimprurėse e angazhuar pėr Transparencė, Llogaridhėnie dhe Mirėqeverisje promotore e Open Data Albania.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania