Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Si ėshtė kjo punė, Gjeneral?

4 muaj mė parė
share()?>
A duhet tė japė ndokush llogari pėr godinat e dėmtuara nga tėrmeti i 21 shtatorit, pėr tė cilėt nuk u mor masa e largimit tė banorėve prej tyre. Duke filluar nga Kavalishenca e Ministrisė sė Brendshme…. A kishte mundėsi tė shmangej njė pjesė e tragjedisė sė 26 nėntorit?

Godina nr. 4 e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca, ishte shpallur e rre.zikshme pėr pėrdorim pas tėrmetit tė 21 shtatorit. Konstatimet e specialistėve flisnin pėr muratura tė dėmtuara dhe tė rre.zikshmėrisė sė lartė dhe si rrjedhojė ajo ishte njė godinė jo funksionale. Atėherė pse gjendeshin brenda saj, natėn e 26 nėntorit studentė tė Akademisė sė Rendit, trajnerė dhe pedagogu Barjam Hardarmataj, i cili humbi jetėn i zėnė poshtė nga shembja e godinės? Si ėshtė e mundur qė nė godinėn nr.4 Hajdarmataj po zhvillonte njė kurs trajnimi me studentėt, kur ajo ishte klasifikuar si e rrezikshme? A duhet tė japė njė pėrgjigje ish-gjenerali, sot me detyre Ministėr i Brendshėm? Natyrisht qė po.

Sipas tė dhėnave tė publikuara nga Aranita Brahaj e OpenData, pėr kėtė godinė Autoriteti ka shpallur nė datėn 7 nėntor 2019 njė Tender pėr Shėrbim Projektimi pėr Hotelin nr 4, nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme, Durrės. Tenderi ka Ref-42518-11-06-2019. Fondi limit pėr shėrbim projektimi ėshtė 5 888 388 Lekė. Projektimi do tė bazohej nė nevojėn pėr konstruksion tė plotė tė godinės.

Mirėpo me 2 Dhjetor 2018, APPP nė Buletinin Periodik shpalli anullim tė tenderit pasi Objekti (Material) i Shėrbimit tė kėrkuar “ėshtė shkatėrruar plotėsisht struktura mbajtėse beton arme”. Pra nuk mund tė realizohej njė ndėrhyrje e tillė sepse nuk mund ti bėhej rikonstruksion njė godinė tė shkatėrruar. Sipas buletinit tė Agjencisė sė Prokurimit Publik, gjendja ishte kjo.

Atėhere pse aty ndodheshin njerėz, njėri prej tė cilėve, profesori i nderuar, humbi jetėn? E njėjta gjė vlen edhe pėr pallatet e shembura nė Thumanė. Edhe pse ėshtė thėnė vetėm nėn zė deri tani, e verteta duket tė jetė se edhe ato kanė qenė pallate tė klasifikuara si tė pabanueshme pas tėrmetit tė 21 shtatorit. Atėherė pse shteti shqiptar nuk e kreu detyrėn e tij nga qytetarėve tė vet duke i larguara nga ata pallate dhe duke u siguruar strehim tjetėr.

A do tė kishte pasur mė pak humbje njerėzore sikur dikush tė kishte kryer detyrėn. Pse tė gjithė sot bėjnė sikur po e shohin plazhin e Durrėsit dhe masakrėn urbane tek kėneta e Durrėsit, pėr herė tė parė nė jetė? A e dini sa vite ka qė specialistėt thėrrasin me tė madhe, “ruajna Zot nga njė tėrmet”? A duhet tė mbajė pėrgjegjėsi ALUIZNI (cilido qoftė drejtori qė i ka firmosur), pėr legalizimet e lėshuara pėr ndėrtesa tė ndėrtuara pa pikė kriteri dhe qė pėrbėnin rrezik pėr jetėn e njerėzve? A duhet tė pėrgjigjet ky institucion pėr shtesat e pallateve qė sot janė plotėsisht tė shėmbura?

A po heton prokuroria pėr tė gjitha kėto ndėrkohė qė IKMT po shemb shpesht e shpejt ato ēfarė kanė mbetur nga godinat e shkatėrruara dhe intertet po hiqen natėn (operacione tė duartrokitura edhe nga Kryeministri)

A do ta marrė parasysh njeri urdhrin e lėshuar nga prokurorja Elizabeta Imeraj qė asnjė objekt tė mos shembet pa u hetuar mė parė pėr to?

Shqipėria ėshtė nė gjendje tė emergjencės natyrore dhe institucionet e shtetit e kanė pėr detyrim ligjor dhėnien e informacionit. Pėrditėsimin e qytetarėve me informacion sa mė shpesh tė jetė e mundur.

A do tė ketė ndonjėherė pėrgjigje pėr tė gjitha kėto pyetje? /PamfletiMultimedia: Shkodra News
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: E entje 05, 2019, 19:40
Titulli i publikimit: Si ėshtė kjo punė, Gjeneral?
Pėrshkrim i publikimit: A duhet tė japė ndokush llogari pėr godinat e dėmtuara nga tėrmeti i 21 shtatorit, pėr tė cilėt nuk u mor masa e largimit tė banorėve prej tyre. Duke filluar nga Kavalishenca e Ministrisė sė Brendshme…. A kishte mundėsi tė shmangej njė pjesė e tragjedisė sė 26 nėntorit?
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :