Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Gazetarja investigative e thotė hapur: Propozimi i Malaj fill pas tėrmetit qė i kushtoi shkarkimin…

4 muaj mė parė
share()?>
Pas pezullimit nga detyra tė Arben Malajt si Kėshilltar Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė, ka ardhur menjėherė njė reagim nga drejtoresha e OpenData Albania , Aranita Brahaj.

Postimi i plotė:

Pak orė pas tėrmetit zoti Arben Malaj, ka bėrė njė deklaratė publike duke kėrkuar bllokimin e aseteve tė kompanive tė ndėrtimit deri nė momentin qė verifikohet qė papėrgjegjshmėria e tyre nuk ka kushtuar me jetė apo dėme materiale pėr qytetarėt.
Nė fakt shumė firma ndėrtimi kanė asete dhe llogari tė mira dhe njėkohėsisht kanė pėrgjegjėsi pėr cilėsinė e punimeve nė strukturė, armaturė, dhe struktura ashensorėsh. Nėse vėrtetohet qė defektet janė si pasojė e zbatimit tė punės nga firma qytetarėt e dėmtuar mund tė pėrfitojnė nga Paditė Civile pėr dėmshpėrblim.
Mendoj qė ky propozim “bllokimi i aseteve” duhet tė ishte tė paktėn pėr njė deri dy javė, deri nė pėrfundimin e Inspektimeve me vlerėsim “kushte pabanueshmėrie ose vlerėsim dėmit si dėm pėr shkak tė mosrespektimit tė projektit”.
Propozimi i artikuluar publikisht nga Malaj, nuk ėshtė reflektuar. Sot edhe Malaj po shkarkohet (propozohet).
Inspektimi nuk dihet kur pėrfundon dhe ekspertėt nuk janė emėruar me njė shkresė zyrtare si ekspert tė rastit pasi shteti nuk bėri ndonjė plan ekspertimi por e la si proces vullnetar dhe spontan.
Personalisht inkurajoj ēdo qytetar qė ka blerė njė apartament tė ndėrtuar keq nė strukturė apo muraturė (edhe muret vrasin) nga njė kompani ndėrtimi sot tė bėjė Padi Penale dhe Civile.
Di njeri kur mbaron ekspertiza e urdhėruar nga shteti. Di njeri sa akt ekspertimi pushteti vendor ja ka dorezuar prokurorise.
Nė inbox pres emrat e shoqėrive ndėrtuese ku keni blerė dhe sot keni shirit tė kuq, ekipi qė punon pėr Open Corporates Albania mund tė bėjė njė verifikim tė statusit tė shoqėrisė (aktive apo e falimentuar) dhe gjendjes financiare .Multimedia: Standard
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: Dec 5, 2019
Titulli i publikimit: Gazetarja investigative e thotė hapur: Propozimi i Malaj fill pas tėrmetit qė i kushtoi shkarkimin…
Pėrshkrim i publikimit: Pas pezullimit nga detyra tė Arben Malajt si Kėshilltar Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė, ka ardhur menjėherė njė reagim nga drejtoresha e OpenData Albania , Aranita Brahaj.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :