Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Vdekja e kryekomisarit Hajdarmataj, drejtoresha e Open Data: Kavalishenca u shpall e pabanueshme pas 21 shtatorit, kush e mban pėrgjegjėsinė?

4 muaj mė parė
share()?>
Nė njė status nė rrjetet sociale, Brahaj shkruan se ambientet e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca u klasifikua e dėmtuar, jo funksionale me muratura tė dėmtuara tė rrezikshmėrisė sė lartė, pas tėrmetit tė 21 shtatorit, bazuar nė dokumentet zyrtare.

Vdekja e kryekomisarit Hajdarmataj, drejtoresha e Open Data: Kavalishenca u shpall e pabanueshme pas 21 shtatorit, kush e mban pėrgjegjėsinė?Aranita Brahaj, Bajram Hajdarmataj4 Dhjetor, 2019 16:55

TIRANĖ– Drejtoresha e Open Data, Aranita Brahaj hedh pėrgjegjėsinė mbi Ministrinė e Brendshme nė lidhje me vdekjen e oficerit Bajram Hajdarmataj qė ndėrroi jetė pas tėrmetit tė 26 nėntorit pasi ndodhej brenda nė godinėn e Kavalishencės pėr njė kurs trajnimi, por qė nuk mundi tė dalė gjallė nga rrėnojat.

Nė njė status nė rrjetet sociale, Brahaj shkruan se ambientet e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca u klasifikua e dėmtuar, jo funksionale me muratura tė dėmtuara tė rrezikshmėrisė sė lartė, pas tėrmetit tė 21 shtatorit, bazuar nė dokumentet zyrtare.

Por pavarėsisht kėsaj, mbrėmjen e 26 nėntorit Hajdarmataj ndodhej brenda kėsaj godine bashkė me tė tjerė student tė akademisė sė policisė dhe trajnerė.

Brahaj shtron disa pyetje pėr ministrin Sandėr Lleshaj, teksa e pyet nėse ka nė tavolinė njė relacion pėr dėmet dhe statusin e rrezikshmėrisė sė godinave tė Kavalishencės pas tėrmetit tė datės 21 Shtator.

“A duhet tė ishte Oficeri Hajdarmata datėn 26 Nėntor rezident nė shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme. A ka fajtor pėr papėrgjegjshmėri nė vlerėsimin e riskut nė godina tė Ministrisė?
Po prokruoria a po heton per fatkeqesine ne Shtepine e Pushimit?”– shkruan ajo ndėr tė tjera nė status.

Statusi i drejtoreshės sė Open Data

Tragjedia nė ambientet e Kavalishencės! Pyetje pėr Ministrinė e Brendshme
Pas tėrmetit tė datės 21 shtator godina nr 4 e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca u klasifikua e dėmtuar, jo funksionale me muratura tė dėmtuara tė rrezikshmėrisė sė lartė. (dokument zyrtar i mare nė faqen e APP Ref-42518-11-06-2019, Terma reference).

  Pėr kėtė godinė Autoriteti ka shpallur nė datėn 7 nėntor 2011 njė Tender pėr Shėrbim Projektimi pėr Hotelin nr 4, nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme, Durrės. Tenderi ka Ref-42518-11-06-2019. Fondi limit pėr shėrbim projektimi ėshtė 5 888 388 Lekė. Projektimi do tė bazohej nė nevojėn pėr konstruksion tė plotė tė godinės.
Nė datėn 2 Dhjetor 2018, APPP nė Buletinin Periodik shpalli anullim tė tenderit pasi Objekti (Material) i Shėrbimit tė kėrkuar „ėshtė shkatėrruar plotėsisht struktura mbajtėse beton arme“. Tė gjitha kėto dokumenta tė cituara mė lart janė nė sistemin dhe buletinin e Axhensisė sė Prokurimit Publik.

Nė datėn 26 nėntor Nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme mbeti pa jetė njė funksionar i Policisė sė Shtetit. Sipas burimeve rezident nė atė Shtėpi Pushimi kanė qenė atė natė edhe tė tjerė student tė akademisė sė policisė dhe trajnerė.

Pyetje pėr Gjeneralin e Dorėhequr qė sot bėn Ministrin e Brendshėm, a ka nė tavolinė njė relacion pėr dėmet dhe statusin e rrezikshmėrisė sė godinave tė Kavalishencės pas tėrmetit tė datės 21 Shtator. A ka patur ndonjė plan pėr evakuim tė personelit dhe rezidentėve nė Godinat e Institucionit. A duhet tė ishte Oficeri Hajdarmata datėn 26 Nėntor rezident nė shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme. A ka fajtor pėr papėrgjegjshmėri nė vlerėsimin e riskut nė godina tė Ministrisė?
Po prokruoria a po heton per fatkeqesine ne Shtepine e Pushimit?
Foto qė po ilustrohet ky status janė marrė nga terma reference tė tenderit.

Hajdarmataj ndodhej nė Kavalishencėn e Durrėsit pėr njė kurs trajnimi, por qė nuk mundi tė dalė gjallė nga rrėnoja. Pėr nder tė kryekomisarit ėshtė zhvilluar ceremonia e homazheve, ndėrkohė qė familja e tij ka vendosur qė t’a varrosė nė Tropojė, vendin e origjinės.

51 persona tė vdekur, 913 tė plagosur dhe 47 tė shpėtuar, ky ėshtė bilanci i tėrmetit. Toka vijon tė dridhet. Tashmė ka nisur puna pėr idenftifikimin e dėmeve dhe paralelisht po mblidhen fonde.Multimedia: Dosja.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 4 Dhjetor, 2019 16:55
Titulli i publikimit: Vdekja e kryekomisarit Hajdarmataj, drejtoresha e Open Data: Kavalishenca u shpall e pabanueshme pas 21 shtatorit, kush e mban pėrgjegjėsinė?
Pėrshkrim i publikimit: Nė njė status nė rrjetet sociale, Brahaj shkruan se ambientet e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca u klasifikua e dėmtuar, jo funksionale me muratura tė dėmtuara tė rrezikshmėrisė sė lartė, pas tėrmetit tė 21 shtatorit, bazuar nė dokumentet zyrtare.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :