Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ritmet e Rritjes sė Popullsisė nė Kosovė

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi rritjen e popullsisė nė Kosovė, bazuar nė tė dhėnat e Entit tė Statistikės sė Kosovės (ESK).


Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, rezulton se numri i popullsisė sė Kosovės ka ndryshuar si mė poshtė:


 

Burimi: Enti i Statistikės sė Kosovės (ESK)
Analiza dhe Komentet: ODA


Bazuar nė tė dhėnat e ESK, nė vitin 2009, popullsia e Kosovės rezulton tė jetė 2,181,000 banorė. Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, vihet re njė rritje e vazhdueshme e popullsisė nė Kosovė. Nė 2009, popullsia ėshtė rritur me 1.3%, krahasuar me vitin e mėparshėm.

Kjo normė ėshtė shumė mė e lartė se nė Shqipėri, ku nė tė njėjtėn periudhė, rritja e popullsisė rezulton 0.75% (rreth 2 herė mė pak se nė Kosovė).Shtimi natyror i popullsisė rezulton sipas kėtij grafiku:


 

Burimi: Enti i Statistikės sė Kosovės (ESK)
Analiza dhe Komentet: ODA


Bazuar nė tė dhėnat e ESK, nė 2009, shtimi natyror (i cili llogaritet si diferenca e lindjeve dhe vdekjeve), rezulton 27,210 persona. Kjo normė ka qėnė e luhatshme gjatė viteve, dhe normėn mė tė lartė e ka arritur nė 2002, kur shtimi natyror ishte 30,482 persona.


Duke analizuar tė dhėnat, mund tė thuhet se popullsia e Kosovės po rritet relativisht shpejt, mesatarisht me 1.35% gjatė viteve tė fundit. Kjo normė rritje ėshtė rreth 2 herė mė e lartė se rritja e popullsisė sė Shqipėrisė. Njė normė e lartė shtimi natyror, ėshtė faktori kryesor qė ndikon nė ngadalėsimin e plakjes sė popullsisė.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE